دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » عفونت ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی و درد ناف
درد و عفونت ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

عفونت ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی و درد ناف

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی مانند هر عمل زیبایی دیگر عوارضی دارد.برای مطالعه بیشتر درباره عوارض ابدومینوپلاستی کافی است کلیک کنید. در برخی از موارد در این عمل عوارضی دیده می شود که نادر است مانند درد ناف و یا عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی. قبل از اینکه با عوارض ابدومینوپلاستی آشنا شویم بهتر است اطلاعات کاملی در خصوص ابدومینوپلاستی یا همان جراحی زیبایی شکم داشته باشیم.

تغییر-ناف-در-ابدومینوپلاستی

بزرگی بیش از حد شکم، افتادگی پوست شکم و وجود چین و چروک و ترک های زایمان اتفاقی است که ممکن است خانم ها را به فکر جراحی های زیبایی شکم بیاندازد. جراحی زیبایی شکم یا ابدومینوپلاستی امروزه به یکی از عمل های زیبایی پر طرفدار در سطح جهان تبدیل شده است که عمده افراد با مراجعه به جراح پلاستیک این جراحی را انجام می دهند.

با این که روش های متفاوتی مانند لیپوماتیک برای داشتن شکمی تخت و صاف وجود دارد با این وجود انتخاب بیشتر خانم ها ابدومینوپلاستی است.این روش جراحی شکم به جهت خارج کردن پوست و چربی اضافی و سفت کردن عضلات جدار شکم می باشد و زیبایی خاصی را به اندام افراد می بخشد. این روش زیبایی اندام مناسب ترین روش برای بیمارانی است که تمام اقدامات غیر تهاجمی تر مثل رژیم و ورزش و… را امتحان کرده اند و نتوانسته اند به نتیجه مناسبی دست یابند و یا تنها برخی از نقاط بدنشان مثل شکم و پلو نیاز به لیفت شدن دارد.

آنچه باید بدانید این است که جراحی ابدومینوپلاستی عوارضی را به همراه دارد که ممکن است شما را از تصمیمتان مردد کنند. در ادامه به برخی از عوارض جراحی ابدومینوپلاستی می پردازیم .

تنگ شدن ناف

این عارضه به علت کشیدگی بیش از اندازه ناف و دستکاری آن در طول عمل به وجود می‌آید و درنتیجه خون‌رسانی به ناف کاهش پیدا می‌کند. تنگ شدن ناف، بیشتر یک عارضه دیر رس است و ممکن است چند ماه بعد از عمل ایجاد شود.

 عفونت ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

عفونت ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار نادر است و به دلیل قطع و یا کاهش خونرسانی به ناف به وجود می‌آید. در نتیجه‌ی عفونت ناف بعد از عمل ابدو ، ابتدا ترشحات زرد رنگ از ناف خارج شده و بعد از مدتی رنگ آن تیره و سیاه می‌شود. عفونت ناف بعد از عمل ابدو یک عارضه زیبایی است و بیشتر در افراد سیگاری و دیابت کنترل نشده دیده می‌شود.

علت درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همان‌طور که ذکر کردیم یکی از شایع‌ترین عوارض عمل ابدومینوپلاستی، درد ناف می‌باشد. درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی بسیار طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در جراحی ابدومینوپلاستی که جراحی باز شکمی محسوب می‌شود، به دلیل تغییراتی که در بافت شکم صورت می‌گیرد و برش‌هایی که به این بافت وارد می‌شود، کمی درد طبیعی است. چرا که گاهی ممکن است درد ناف بعد از عمل ابدومینوپلاستی به خاطر رعایت نکردن توصیه‌های پزشک و مراقبت‌های بعد از عمل باشد. در واقع انچه باید بدانیم این است که ناف نیز در عمل ابدومنوپلاستی تغییر می کند.

اگر درد ناف پس از 3 تا 5 روز کاهش نیابد و یا حتی شدیدتر شد، حتماً به پزشک و جراح ابدومینوپلاستی خود اطلاع دهید. در شرایط عادی ممکن است پزشک برای رفع درد دارو مسکن تجویز کند. با رعایت موارد زیر می‌توانید از تشدید درد جلوگیری کنید:

 • از پوشیدن لباس‌های تنگ و بسیار چسبان خودداری کنید.
 • از انجام فعالیت سنگین بپرهیزید.
 • از بلند کردن اجسام بسیار سنگین بپرهیزید.
 • سعی کنید تا حد امکان از انجام ورزش‌های کششی، به خصوص در ناحیه شکم، خودداری کنید
 • در رژیم غذایی خود از مصرف غذاهای نفاخ اجتناب کنید.
 • بهداشت را رعایت کنید.
تغییر-موقعیت-ناف-در-عمل-ابدومینوپلاستی

تغییر ناف در عمل ابدومینوپلاستی

در طی عمل تامی تاک، برشی در قسمت پایین شکم ایجاد می شود که از طریق آن چربی و پوست کشیده شده برداشته می شود و هر گونه ماهیچه شل به هم دوخته می شود. معمولاً برش دیگری در اطراف ناف ایجاد می شود. پوست فوقانی باقیمانده به اندازه قفسه سینه بالا کشیده می شود و مانند سایه پنجره به سمت پوست تحتانی نزدیک استخوان شرمگاهی به سمت پایین کشیده می شود. اکنون پوست سفت کشیده شده و جراح موقعیت ایده آل جدید را برای قرار دادن ساقه ناف انتخاب می کند. ناف شما در واقع به عضلات زیر متصل است. در طول عمل، به “ساقه” خود متصل می شود. در بیشتر موارد، جراح دهانه جدیدی برای ناف ایجاد می‌کند، به خصوص اگر شکل آن پس از افزایش وزن یا بارداری تغییر کرده باشد.

اگر این کار به خوبی انجام نشود، ناف ممکن است به نظر منحرف شود یا خیلی صاف، خیلی عمیق یا شکل اشتباه. بنابراین، مهم است که از جراح خود بخواهید که نمونه کارها را ببیند و در رابطه با جراحی با ایشان مشورت نمایید.
در صورتی که پس از جراحی از ناف خود راضی نبودید و یا درصورتی‌که هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، بهتر است به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اگر ناف خیلی منقبض یا خیلی باز به نظر برسد.
 • بیرون آمدن چرک یا ترشح از ناف
 • ناف بیشتر از چند هفته در حالت بیرون آمده بماند
 • اگر در پشت ناف چیزی سفت احساس کردید
 • ظاهر ناف کج به نظر برسد
 • جای زخم دردناک باشد یا برجسته به نظر برسد
 • مشاهده خون در محل برش

خلاصه مطلب

همانطور که میدانید ابدومینوپلاستی نیز یکی دیگر از عمل های زیبایی است که مثل دیگر عمل ها عوارضی را در پی دارد، یکی از عوارض نادر در این عمل درد ناف و یا عفونت ناف بعد از ابدومینوپلاستی است که در این مقاله به طور کامل شرح دادیم.

با مطالعه کامل این مقاله با این موضوع آشنا می شوید همچنین در صورتی که سوالی در این باره دارید می توانید در بخش دیدگاه صفحه وارد کنید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 پاسخ