لیپوماتیک

اگر قصد انجام لیپوماتیک دارید این مطلب را بخوانید!

لیپوماتیک نوعی پیکرتراشی است که در آن چربی اضافی از ناحیه مورد نظر برداشته ودر برخی مواقع به ناحیه ی دیگر همچون باسن منتقل می شود که باعث لاغری و تغییر شکلو فرم بدن می گردد. لیپوماتیک ممکن است شبیه لیپوساکشن به نظر برسد، اما فناوری و تجهیزات مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی با لیپوساکشن بسیار متفاوت است. به همین دلیل لیپوماتیک باعث آسیب کمتر بافتی، یکنواختی چربی زیر پوست، ظاهر ظریف تر پوست و اثر ماندگارتر می شود.

جراحی لاغری با لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست؟

پیکرتراشی با لیپوماتیک امروزه یکی از شایع ترین و پرطرفدارترین روش های لاغری ست که مورد استقبال بسیاری از افراد واقع شده است.

لیپوماتیک نوعی جراحی زیبایی است که برای رهایی از شر چربی های اضافی بدن صورت میگیرد، در طی انجام این روش، چربی اضافی از ناحیه مورد نظر برداشته و به ناحیه دیگر جهت افزایش سایز منتقل می شود، در نتیجه باعث لاغری و تغییر و بهبود فرم بدن می گردد، حُسن انجام این روش آنست که طی یک جلسه به نتیجه مطلوب دست پیدا خواهید کرد. لیپوماتیک ممکن است شبیه لیپوساکشن به نظر برسد اما فناوری مورد استفاده در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربیها بسیار متفاوت از لیپوساکشن است.

همچنین جالب است بدانید از طریق انجام این جراحی، پوست شخص شل و دچار افتادگی نمی شود، ضمنا کاهش سایز و حجم از نقاطی که چربی آنها برداشته شده است دوام بیشتری دارد و مدت زمان بیشتری شاهد نتایج حاصله خواهید بود. در این جراحی چربی با حرکات ارتعاشی آزاد و بدون درد و خونریزی از بدن خارج می شود. هدف از این جراحی تغییر سایز و شکل بدن است.

فیلم رضایت بیمار از جراحی لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی در کانال آپارات دکتر شاهین بهجو

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک نیستند؟

به گفته جراحان لیپوماتیک، همه افراد و بیماران کاندید مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند و نمی توانند این جراحی را انجام دهند. از جمله دلایل جراحی لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

افراد با اضافه وزن و چاقی مزمن

اولین افرادی که کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند افراد چاق با BMI غیر طبیعی می باشند. جراحی لیپوماتیک برای از بین بردن چربی ها در قسمت خاصی از بدن استفاده می شود. در این صورت افرادی که چاقی شکمی دارند و یا در قسمتی از بدن خود چربی اضافی دارند که با کل بدنشان تناسب ندارد روش خوبی خواهد بود، بهترین راه برای حفظ تناسب اندام، لیپوماتیک است. اما به یاد داشته باشید لیپوماتیک برای افرادی که کل بدنشان چاق است مناسب نیست.

چاقی و اضافه وزن مزمن

زیرا طی جراحی لیپوماتیک باید در تمام نقاط بدن او انجام شود. در حالی که استفاده بیش از حد از این روش خطراتی را برای بیمار به همراه دارد. پزشکان توصیه می کنند که افراد چاق ابتدا باید یک دوره ورزش و رژیم غذایی مناسب برای چندین ماه یا یک سال داشته باشند. پس از کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل، اگر برخی از اعضای بدنشان کوچک نشد (مثلاً چربی شکم به آرامی آب می شود و با وجود کاهش وزن، شکم از بین نمی رود)، می توانند از روش لیپوماتیک استفاده کنند.

بیماران مبتلا به هموفیلی

هموفیلی از انعقاد خون در هنگام خونریزی جلوگیری می کند. این بیماری باعث می شود که خون زیادی از بدن بیمار خارج شود. افراد مبتلا به این بیماری اصلا کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند. حتی توصیه می شود بیمارانی که در سلامت کامل هستند تا چند هفته قبل از جراحی از داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین، وارفارین (یک داروی ضد انعقاد است)و … استفاده نکنند تا خطری در حین جراحی لیپوماتیک ایجاد نشود.

بیماری های عفونی

اگر فردی به بیماری عفونی مبتلا باشد، سیستم ایمنی بدن او به شدت ضعیف می شود. در این صورت نمی توانند جراحی لیپوماتیک را تحمل کنند. بیماری های عفونی عبارتند از دیابت شدید، بیماری های خودایمنی مزمن مانند لوپوس پیشرفته و … است که در صورتی که پزشک پس از مشاهده نتایج آزمایشات این بیماران تشخیص دهد که جراحی لیپوماتیک هیچ خطری برای آنها ندارد می توانند اقدام به جراحی کنند. با این حال، داروهای تجویز شده توسط پزشک باید قبل از جراحی لیپوماتیک مصرف شود.

داشتن بیماری قلبی و حساسیت به لیدوکائین

در جراحی لیپوماتیک از بیهوشی استفاده نمی شود. در نتیجه بیماران مبتلا به بیماری های قلبی نیز می توانند این جراحی را انجام دهند. اما در صورتی که بیماران همزمان دچار بیماری قلبی و همچنین حساسیت به داروهای بیهوشی مانند لیدوکائین باشند، نمی توانند این جراحی را انجام دهند. زیرا این جراحی باید با لیدوکائین انجام شود. اگر فردی به لیدوکائین حساسیت دارد، پزشک باید از بیهوشی استفاده کند که البته برای بیماران قلبی خطرناک است. همچنین افراد مبتلا به فشار خون بالا باید از انجام این جراحی خودداری کنند.

مزایای انجام عمل لیپوماتیک

پس از اتمام جراحی، چربی در نقاطی که بدان تزریق شده است بصورت یکنواخت و بدون ناهمواری ایجاد می شود و با ایجاد برآمدگی و ناهمواری ظاهر پوست شخص را زشت نمی کند.

 • پس از انجام لیپوماتیک بایستی حدودا 2 هفته گن طبی بپوشید که نسبت به سایر روش ها زمان کمتری است.
 • نتایج حاصل از جراحی و فرم پوست بهتر از سایر جراحی ها خواهد بود.
 • در این جراحی از بی حسی موضعی یا اپیدورال استفاده می شود.
 • ورم و ترشح ناشی از لیپوماتیک بسیار کم خواهد بود.
 • احتمال بروز عفونت در طی این روش کم می باشد.
 • احتمال بروز آمبولی چربی (گرفته شدن عروق در اثر ورود بافت چربی به داخل جریان خون است) در آن کم است.
 • فرد پس از اتمام جراحی نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و فرد پس از اتمام کار مرخص می شود.

عوارض ناشی از جراحی و آسیب به قسمت های مختلف بدن طی این روش بسیار نادر است. دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه بوده و بین 3 تا 7 روز طول می‌کشد.

آیا لیپوماتیک عوارض دارد؟

دقت و ظرافت جراح پلاستیک حین انجام این جراحی حائز اهمیت است، این روش فقط در نواحی ران، بازو و شکم قابل انجام خواهد بود. عوارض قابل انتظار لیپوماتیک عبارتست از:

التهاب در نواحی جراحی شده، وجود بی حسی موضعی ناحیه تحت جراحی، احتمال بروز عفونت، بروز ناراحتی کلیوی یا قلبی، واکنش های آلرژیک به داروی بیهوشی و یا بی حسی، احساس خارش و سوختگی، احساس افزایش دمای بدن و گرما در بدن، حالت تهوع، افت فشار و احساس ضعف و سرگیجه.

باید بدانید که این جراحی مانند هر جراحی بزرگ خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.

خطر عوارض معمولاً با حجم عمل و همچنین مهارت‌ها و آموزش خاص جراح مرتبط است. خطرات، عوارض جانبی ناخوشایند یا عوارض زیر ممکن است:

 • کبودی شدید: ممکن است چند هفته طول بکشد.
 • التهاب: تورم ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا برطرف شود.
 • ترومبوفلبیت: یک لخته خون در ورید ایجاد می شود که باعث التهاب و عوارض بیشتر می شود.
 • بی نظمی های کانتور: اگر خاصیت ارتجاعی پوست ضعیف باشد و زخم به روشی غیرعادی بهبود یابد، یا اگر برداشتن چربی بصورت ناهموار باشد، ممکن است پوست افتاده، شل، موج دار یا برآمده به نظر برسد.
 • بی حسی: ناحیه آسیب دیده ممکن است برای مدتی بی حس شود، اما این عارضه معمولا موقتی است.
 • سوراخ شدن و آسیب به اندام داخلی: این اتفاق بسیار نادر است.
 • مرگ: بیهوشی با احتمال خطر مرگ همراه است.
 • آمبولی ریه: چربی وارد رگ های خونی شده و به ریه ها می رود و گردش خون در ریه ها را مسدود می کند. این عارضه می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
 • ادم ریوی: گاهی اوقات وقتی مایعی به بدن تزریق می شود، در ریه ها تجمع می یابد.
 • واکنش آلرژیک: بیمار ممکن است به داروها یا مواد مورد استفاده در حین جراحی حساسیت داشته باشد.
 • سوختگی پوست: حرکت کانولا ممکن است باعث سوختگی یا ایجاد اصطکاک روی پوست شود

نکته :در طی لیپوماتیک تغییر و بهبود نواحی زیر قابل انتظار است:

شکم، پشت، باسن، پهلوها، غبغب، هر دو قسمت بیرونی ران و قسمت داخلی ران، بازوها.

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

ناحیه ای از بدن که قرار است تحت جراحی لیپوماتیک واقع شود، سوراخی به قطر 2 تا 5 میلی متر ایجاد می شود و پس از آن دستگاه از سوراخ وارد بافت چربی بدن شده و بافت چربی را از بین می برد. این دستگاه دارای یک سیستم مجهز و فعال است که به محض برخورد با بافت غیر چربی روند جراحی متوقف می شود تا احتمال بروز خطر به کمترین میزان خود برسد.

نکات مهم قبل از انجام لیپوماتیک

 • حداقل 2 هفته قبل از جراحی، استعمال دخانیات یا نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 • قبل از جراحی از مصرف هر گونه ویتامین اجتناب کنید.
 • قبل از جراحی از مصرف هر گونه ویتامین اجتناب کنید.
 • از مصرف نمک قبل و بعد از جراحی بپرهیزید.
 • دو هفته قبل از جراحی ایبوپروفن یا آسپرین مصرف نکنید.

جراح خود را در صورت داشتن هرگونه حساسیت دارویی مطلع کنید، چرا که ممکن است سلامتی شما با اهمال کاری در مورد حساسیت های دارویی به خطر بیفتد.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

برخی از تفاوت های لیپوساکشن و لیپوساکشن عبارتند از:

 • تزریق چربی برای برداشتن نواحی بزرگتر و عمومی‌تر چربی و از لیپوماتیک برای حذف نواحی کوچکتر و خاص‌تر چربی استفاده می‌شود.
 • لیپوساکشن برای کانتورینگ و لاغری بدن استفاده می شود، در حالی که لیپوماتیک بیشتر برای فرم دادن به بدن و عضلات استفاده می شود.
 • در لیپوماتیک از بی حسی موضعی استفاده می شود در حالی که در لیپوساکشن از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
 • لیپوساکشن برای از بین بردن چربی بیشتر استفاده می شود، در حالی که لیپوماتیک در نواحی کوچکتر و هدفمندتر استفاده می شود.
 • پیکرتراشی از طریق لیپوماتیک نتایج دقیقی را ارائه می دهد، در حالی که لیپوساکشن اینطور نیست.

لیپوساکشن برای نتایج کاهش وزن ایده آل است، در حالی که لیپوماتیک اینطور نیست.

مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک

پوشیدن گن طبی بعد از جراحی لیپوماتیک برای مدت زمان توصیه شده توسط جراح (معمولاً 2 هفته توصیه می شود که در مقایسه با لیپوساکشن که برای 6 ماه توصیه می شود بسیار کمتر است).

 • استفاده از کمپرس سرد روی نواحی جراحی شده ممنوع است.
 • 24 ساعت بعد از جراحی می توانید استحمام کنید.
 • رژیم غذایی روزانه خود را کنترل کنید و سعی کنید غذاهای سالم مصرف کرده و از نمک و روغن کمتری استفاده کنید.
 • 2 هفته بعد از لیپوماتیک هیچ گونه فعالیت ورزشی انجام ندهید.
 • از شنا کردن بلافاصله پس از جراحی پرهیز کنید.
مراقبت های بعد از لیپوماتیک

هزینه عمل لیپوماتیک چقدر است؟

هزینه عمل لیپوماتیک به عوامل مختلفی بستگی دارد و تعیین قیمت دقیق لیپوماتیک کار آسانی نیست زیرا عوامل زیادی روی آن تاثیر می گذارد.

کیفیت تجهیزات اتاق عمل بر هزینه عمل لیپوماتیک تاثیر مستقیمی می گذارد. اینکه مرکز جراحی یا بیمارستان از چه تجهیزاتی و با چه کیفیتی استفاده می کند، بسیار حائز اهمیت است. این تجهیزات شامل دستگاه مورد استفاده و تجهیزات حین و بعد از عمل می باشد.

اینکه عمل در چه شهری انجام می ‌شود نیز بر قیمت لیپوماتیک تاثیر دارد. حتی منطقه ای که مرکز جراحی در آن قرار دارد هم می ‌تواند بر این هزینه تاثیرگذار باشد‌.

مهمترین عامل تعیین کننده هزینه عمل لیپوماتیک، تخصص و مهارت جراح است. دلیل اهمیت زیاد این فاکتور، نقش مستقیم آن بر نتیجه عمل است. افرادی که از تخصص بالایی برخوردار هستند از کادر درمانی متخصص به عنوان دستیاران خود استفاده می کنند. این موضوع نیز مقداری باعث افزایش هزینه می شود. مقدار حجم چربی خارج شده و هزینه دارو و آزمایشات از سایر عواملی می باشند که در هزینه این جراحی تاثیر گذار می باشند.

اینستاگرام دکتر شاهین بهجو
بهترین جراح لیپوماتیک تهران

ویژگی های بهترین جراح لیپوماتیک

بهترین جراح لیپوماتیک باید در زمینه جراحی زیبایی وپلاستیک مدرک و تخصص لازم را دارا باشدو لازم است حتما با آناتومی بدن آشنایی کامل داشته باشد و قادر باشد ناهنجاری ها و نواقص بدن را ترمیم و جراحی قرار دهد.

همان طور که پیشتر گفته شد، جراحی لیپوماتیک روشی آسان برای حذف چربی های موضعی به ویژه شکم و پهلو می باشد، اما عدم انتخاب صحیح متخصص جراحی پلاستیک می تواند منجر به عوارض پس از عمل گردد.

لذا اکیداً توصیه می گردد در انتخاب بهترین جراح لیپوماتیک دقت کافی را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک پاسخ

مطالب مرتبط