دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » عوارض ابدومینوپلاستی و بدترین عارض آن مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی!
عوارض جراحی ابدومینوپلاستی

عوارض ابدومینوپلاستی و بدترین عارض آن مرگ بر اثر ابدومینوپلاستی!

آنچه می خوانید...

ابدومینوپلاستی که بیشتر با نام تامی تاک شناخته می شود، برای کانتور کردن شکم با برداشتن پوست و چربی اضافی و سفت کردن عضلات جدا شده دیواره شکم استفاده می شود. عوامل زیادی وجود دارند که باعث افتادگی و شل شدن شکم می شوند، مانند بارداری، کاهش وزن، عوامل ژنتیکی و افزایش سن.شکم آویزان از نظر زیبایی شناسی غیر جذاب به نظر می رسد، به همین دلیل است که بسیاری از زنان تصمیم می گیرند که جراحی زیبایی شکم انجام دهند.ابدومینوپلاستی می تواند به طور موثری افتادگی شکم و پوست آن ناحیه را درمان کند اما  مانند هر جراحی زیبایی دیگر خطرات و عوارضی را به همراه دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

عوارض-ابدومینوپلاستی

چه عواملی خطر جراحی ابدومینوپلاستی را افزایش دهند؟

حین جراحی :همان طور که می دانید پس از تزریق بیهوشی، جراح برش هایی را روی شکم ایجاد می کند و سپس عضلات دیواره شکم را که ممکن است در اثر کاهش وزن، بارداری یا افزایش سن از هم جدا شده و شل شده اند، سفت کند. در مرحله دوم، جراح ناف را در وضعیت متناسب قرار می دهد. و پوست اضافی برداشته می شود. پوست باقیمانده مجدداً کشیده می شود و محل برش بخیه زده و بسته می شود.

پس از جراحی ابدومینوپلاستی بیمار باید یک روند بهبودی کامل را طی 2 تا 3 ادامه دهد. در این دوره، تعدادی از عوارض  مانند درد، ورم بعد ابدومینوپلاستی و کبودی مشاهده می شود که پس از مدتی رفع می گردند.

سابقه قبلی بیماری: در صورت داشتن یک مشکل جدی سلامتی، احتمال بروز عوارض بیشتر است. در طول مشاوره اولیه، جراح سلامت کلی شما را ارزیابی می کند. حتماً در رابطه با بیماری های زمینه ای خود و دارو هایی که مصرف می نماید با پزشک خود مشورت کنید. بیماری های مانند دیابت، بیماری های قلبی، اختلالات خود ایمنی، فشار خون بالا و غیره می توانند احتمال بروز عوارض بعد از عمل جراحی شکم را افزایش دهند.

استعمال دخانیات و مصرف الکل: اگر سیگاری هستید و یا بیش از حد الکل مصرف می کنید، در معرض خطر بیشتری برای عوارض بعد از عمل جراحی شکم قرار خواهید داشت. استعمال دخانیات روند بهبودی را تحت تأثیر قرار می دهد. این مسئله می تواند سرعت بهبودی را کاهش داده و با مسدود کردن جریان اکسیژن به برش ها منجر به بهبود ضعیف زخم شود. سیگار کشیدن خطر لخته شدن خون را بیشتر می کند. به همین ترتیب، الکل می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد.

جنس پوست و میزان اسلاستیسته آن: برای اینکه با ابدومینوپلاستی به نتایج زیبایی خوب و پایدار برسید، کیفیت پوست شما باید خوب باشد. پوست شما باید به اندازه کافی الاستیک باشد تا پس از جراحی دوباره شل نشود. اگر کیفیت پوست شما پایین و یا ضعیف است، به احتمال زیاد بعد از ابدومینوپلاستی دچار عوارض زیبایی خواهید شد.

تغذیه: در حالی که غذاهای زیادی برای سلامتی شما مفید هستند، برخی غذاها می توانند خطر عوارض بعد از عمل جراحی شکم را افزایش دهند. باید از جراح بپرسید که چه نوع غذاهایی می تواند در حین جراحی و بعد از آن عوارض ایجاد کند و از خوردن آن غذاها خودداری کنید.

عوارض ناشی از ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی نیز مانند دیگر عمل ها یکسری عوارض دارد که در این بخش عوارض ابدومینوپلاستی را بیان می کنیم.

جای زخم غیر طبیعی

ایجاد اسکار بعد از ابدومینوپلاستی اجتناب ناپذیر است. در واقع، انجام عمل جراحی شکم بدون برش غیرممکن است .در حالی که در بیشتر موارد اسکارها طبیعی می شوند و با گذشت زمان محو می شوند، عوامل خاصی وجود دارد که خطر ایجاد اسکارهای غیر طبیعی و قابل مشاهده تر را در بیمار افزایش می دهد. این عوامل شامل تمایل ژنتیکی بیمار به ایجاد اسکارهای غیرطبیعی، بی احتیاطی در حین بهبودی و قرار گرفتن شکم در معرض نور خورشید یا اشکال مستقیم گرما در شش ماه اول پس از عمل است.

خون ریزی بیش از حد

خونریزی بیش از حد عارضه ای است که بسیاری از افراد را با شرایط خاص سلامت تحت تاثیر قرار می دهد.

آسیب به اندام  های داخلی

ابدومینوپلاستی شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از شکم شما می شود، که خطر آسیب اندام های داخلی را در طول عمل افزایش می دهد، که می تواند مشکلات سلامتی را برای شما در طول دوره بهبودی ایجاد کند. اگر جراح بی تجربه باشد، خطر آسیب اندام داخلی شما بیشتر است.

عفونت

عفونت بعد از ابدومینوپلاستی یک عارضه شایع است. عفونت می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد. افراد خاصی هستند که بعد از عمل جراحی شکم بیشتر در معرض عفونت هستند. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است پس از جراحی دچار عفونت شوید. همچنین، اگر در طول بهبودی بی احتیاطی کنید و در مراقبت از برش ها کوتاهی کنید، ممکن است دچار عفونت شوید.

به منظور کاهش خطر ابتلا به عفونت، جراح ممکن است آنتی ‌بیوتیک‌ های خاصی را برای شما در طول دوره بهبودی تجویز کند.

بی حسی پوست ناحیه شکم و زیر ناف

با توجه به اینکه ابدومینوپلاستی یک روش بسیار تهاجمی است این خطر وجود دارد که اعصاب شما آسیب ببینند که در نهایت می تواند منجر به تغییر یا از دست دادن حس پوست شود. که می تواند موقت یا دائمی باشد. احتمال این عارضه به مهارت و تجربه جراح شما بستگی دارد.

عوارض بیهوشی

ابدومینوپلاستی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بیهوشی ممکن است در افرادی که سابقه واکنش های حساسیت زا به بیهوشی دارند، مشکلاتی ایجاد نماید.

بهبود آهسته و ضعیف زخم

بسیاری از بیماران هستند که ممکن است پس از عمل جراحی شکم، بهبود آهسته و ضعیف زخم را تجربه کنند. به عنوان مثال، اگر سیگاری هستید خطر بهبود ضعیف زخم شما بیشتر است. همچنین، اگر در طول دوره بهبودی هنگام خواب و استراحت بی احتیاطی کنید، ممکن است بهبود آهسته و ضعیف زخم را تجربه کنید.

سروما و هماتوم

سروما و هماتوم دو مورد از شایع ترین عوارضی هستند که بعد از ابدومینوپلاستی اتفاق می افتد. سروما زمانی رخ می دهد که مایعات خارج شده از بدن شما در محل جراحی زیر پوست گیر می کنند. هماتوم زمانی رخ می دهد که خون تخلیه شده از بدن شما در محل جراحی به دام افتاده و زیر پوست لخته می شود. اگر جراح کانول های تخلیه را در محل جراحی قرار ندهد، خطر ابتلا به سروما و هماتوم بیشتر است.

. عفونت ناف

بعد از ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم، جای زخم های اطراف ناف منقبض شده و باعث ریزش پوست می شود. این باقیمانده ها می توانند در سوراخ ناف جمع شوند و باعث رشد باکتری ها شوند. در این مورد، رشد یا عفونت باکتری دلیل بوی بد ناف شماست.

اگر بعد از چند ماه جراحی، ناف بدبویی را تجربه می‌ کنید، ممکن است بخیه ‌هایی باقی مانده باشد که باید برداشته شود. برای درمان مناسب باید فوراً به جراح خود مراجعه کنید.

نتیجه گیری

ابدومینوپلاستی یک جراحی بزرگ و نسبتاً پرخطر است. مانند سایر روش ‌ها، جراحی شکم نیز عوارضی دار ، در این مقاله عواملی که می توانند خطر ابتلا به این عوارض را در شما افزایش دهند، پرداخته شده است. با انتخاب دقیق جراح  زیبایی شکم و  پیروی از دستورات آن، دقت در دوره نقاهت، ترک سیگار می توان از بسیاری از این عوارض جلوگیری کرد.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 پاسخ

 1. من قصد عمل ابدو مینوپلاستی دارم، فقط شنیدمخسلسا بخاطر ابدو مینوپلاستی فوت کردن می خوام بدونم تا چه حد درسته؟

  1. اگر جراح تون با تجربه باشد در این زمینه و از تکنیک درستی استفاده کرده باشد خطر آمبولی و مرگ نزدیک به صفره

  2. دقیقا درسته یکی از آشنایان ما همین دیروز فوت کردن و دو تا خانواده الان عذادار هستن لطفا خودتون رو دوس داشته باشین و با ورزش و رژیم مناسب غذایی هیلتون رو اکی کنید

   1. نه بستگی به دکتر داره
    اینکه باعث مرگ بیمار بشه واثعا نادر هستش دوست عزیز