دکتر شاهین بهجو » جراحی زیبایی صورت » جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟
۱۰ دقیقه
اثر فیس لیفت

جراحی لیفت صورت چگونه انجام می شود؟

آنچه می خوانید...

جراحی لیفت صورت یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی پلاستیک در جهان است. این روش برای بهبود علائم ظاهری پیری انجام می شود که به عنوان یک روند طبیعی اتفاق می افتد. با افزایش سن، فرد، ظاهر جوان خود را از دست می دهد و تاثیر زمان در چهره او نمایان می شود. علائم محسوس در پیشانی، به عنوان مثال، به تدریج به چین های مشخص تبدیل و در نهایت چین های عمیق تری می شوند. خط فک که در جوانی محکم است، به مرور نرم تر شده و افت می کند. به هر حال از عواملی که به روند طبیعی پیری صورت کمک می کنند، نمی توان فرار کرد. این ها شامل یک استعداد ژنتیکی است که با عناصری مانند جاذبه، قرار گرفتن در معرض خورشید و عادات شخصی ترکیب می شود. جراحی لیفت صورت برای معکوس کردن علائم زمان انجام می شود. با این حال نمی تواند روند پیری را به طور کامل متوقف کند و خود جراحی ظاهر اساسی فرد را تغییر نخواهد داد. جراحی تنها راه دستیابی به نتایج مطلوب است. با این حال، ممکن است با روش های غیر جراحی برای جوان سازی صورت همراه باشد. در ادامه بیشتر با جراحی لیفت صورت و نکات آن آشنا می شویم. پس با ما همراه باشید.

انواع جراحی لیفت صورت

ممکن است روش های مختلفی را برای لیفت صورت بشناسید اما انتخاب بهترین آن توسط پزشک و جراح پلاستیک انجام می شود.

لیفت صورت به روش سنتی معمولا نتایجی را ارائه می دهد که جامع ترین و مناسب ترین روش برای ناحیه صورت و گردن است. برش ها در این تکنیک طولانی ترند و اغلب برای بیماران ۵۰ سال به بالا استفاده می شود.

برخلاف لیفت صورت کامل سنتی، لیفت صورت میانی بافت های اطراف گونه و چشم ها را هدف قرار می دهد. این روش با برش های عمیق تر، برای رسیدن به عضلاتی که در هنگام لیفت سنتی لمس نمی شوند، انجام می شود. علاوه بر این، لیفت صورت میانی برای افراد جوانی که به دنبال جوانسازی ساده هستند مناسب تر است؛ زیرا این روش همه علائم معمول پیری را برطرف نمی کند.

لیفت صورت مینی نواحی بسیار کوچکی را مورد هدف قرار می دهد که بیشتر گردن، گونه های پایین یا فک هستند و در میان بیماران جوان محبوبیت بیشتری دارد. لیفت صورت مینی در یک سوم پایین صورت انجام می شود.

تکنیک های جراحی لیفت صورت

امروزه از روش های متعددی برای جراحی لیفت صورت استفاده می شود که در ادامه به برخی از رایج ترین آن ها می پردازیم.

لیفت آندوسکوپیک صورت

از این روش برای لیفتینگ بخش فوقاتی و میانی صورت استفاده می شود. یعنی برای لیفت کردن پیشانی و گونه ها مناسب است اما برای قسمت های پایین صورت خیر. در لیفت صورت با جراحی آندوسکوپی یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود و پروسه عمل لیفتینگ، در مدت زمان کوتاهی قابل انجام شدن است.

نواحی مناسب برای ایجاد برش در روش آندوسکوپی اغلب زیر پلک ها، بالای گوش، در پوست سر و داخل دهان است. این برش ها به جراح پلاستیک این امکان را می دهد که چربی های اضافی از زیر پوست خارج شود و عضلات مربوطه به اندازه کافی کشیده شوند. در نتیجه چین و چروک ها از روی پوست حذف شده و جوانسازی صورت می گیرد. این روش را می توان با اندوتاین یا بخیه هایی که دیرتر جذب می شوند نیز انجام داد.

جراحی لیفت صورت به روش باز

متخصصین این روش را به عنوان تکنیک استاندارد در عمل لیفتینگ می شناسند. در روش باز برش ها در نواحی کنار گوش و محل رویش موها در همین ناحیه ایجاد می شود. البته امتداد برش ها بسته به چین و چروک های موجود در صورت هر فرد متفاوت است و این با تشخیص پزشک تعیین می شود.

برش هایی که در این روش برای افراد ایجاد می شود، به گونه ای است که در معرض دید قرار ندارد.

جراحی مینی لیفت صورت

این روش از قدیم مورد استفاده قرار گرفته است. در طی آن جراح ناحیه گسترده ای از پوست صورت را انتخاب کرده و با بلند کردن آن، فرآیند جداسازی از بافت زیرین انجام می شود. سپس این پوست جداشده کشیده می شود تا قسمت های اضافی خود را نشان دهند. با برش پوست های اضافی و ایجاد بخیه فرآیند لیفتینگ به اتمام می رسد. مدت زمان انجام جراحی بین ۱ الی ۲ ساعت تخمین زده می شود.

این روش نسبت به سایر روش های جراحی لیفت صورت، از تورم و درد کمتری برخوردار است اما در عوض نتیجه کوتاه مدت تری دارد. یعنی ممکن است پس از چندین ماه، پوست به حالت اولیه خود بازگردد.

جراحی لیفت صورت با کشیدن SMAS

SMAS لایه ای بر روی صورت انسان است که بافت بسیار محکمی دارد. به مرور زمان و با شناخت این لایه متخصصین دریافتند که باید روش جراحی لیفتینگ را تغییر داد. ایجاد کشش در این ناحیه محکم نه تنها موجب لیفت صورت می شود، بلکه از بروز مشکلاتی مانند بازگشت به حالت اولیه و یا آسیب دیدگی ظاهر نیز جلوگیری می شود.

این روش می تواند با برداشتن SMAS (SMAS resection) و یا پیوند آن (SMAS plication) انجام گیرد که در هر دوی آن ها نتایج ماندگاری را شاهد خواهیم بود و آسیبی به عصب صورت وارد نمی شود. مدت زمان جراحی به ۲ الی ۳ ساعت می باشد.

در این روش پوست برداشته می شود و با استفاده از بخیه بخش هایی از لایه مستحکم SMAS به حالت چین مانند بر روی خودش، شکل می گیرد. زیرا بخش های پایینی این لایه متحرک و افتاده بوده و بخش های بالایی آن، ثابت. با این کار قسمت های تحتانی به سمت بالا کشیده می شوند و عمل لیفت صورت می گیرد.

در این روش هم پوست برداشته می شود اما این بار به جای چین دادن بخش هایی از SMAS برداشته می شود تا قسمت های زیرین به بخش بالایی بخیه شود. این اقدام باعث کوتاه تر شدن این لایه شده و عمل لیفت انجام می گیرد.

روش MACS

روش دیگری برای لیفت از طریق این لایه صورت وجود دارد که از آن با نام MACS یاد می شود. در این روش بخیه هایی به صورت ادامه دار در لایه SMAS ایجاد می شود. سپس جراح این بخیه های ممتد را می کشد تا محکم شوند. در نتیجه این اقدام SMAS جمع شده و افتادگی بافت های صورت رفع می شود.

جراحی لیفت صورت عمقی

با وجود تمامی مزیت های جراحی لیفت صورت با کشیدن SMAS یک نکته حائز اهمیت است. این لایه بر روی شاخه های عصبی قرار دارد و پزشک باید دقت کند که حین برداشتن آن، به شاخه های عصبی آسیبی وارد نشود. از همین رو روش های جراحی عمقی روی کار آمدند. برخی از این روش ها به شرح زیر است.

طی این روش جراحی، بخش هایی فوقانی صورت تغییر چندانی نمی کنند اما قسمت های تحتانی مانند چانه و اطراف دهان لیفت می شوند.

در این روش هم قسمت های بالای صورت و هم بخش پایینی لیفت می شوند اما در بخش میانی تغییری مشاهده نمی شود.

این روش کامل تر از دو تکنیک بالا بوده و قسمت هایی که عقب تر از SMAS قرار دارند به عنوان تکیه گاه برای نواحی جلویی به شمار می روند. برش هایی که در این روش ایجاد می گیرد، نسبت به دو روش قبل جلوتر بوه و باعث رفع افتادگی صورت و بخش میانی می شود.

نکاتی که قبل از لیفت صورت باید بدانید

قبل از انجام جراحی لیفت صورت فاکتورهای مختلفی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند. اولین و مهم ترین این است که بیماران باید کاندید مناسبی برای عمل باشند. این بدان معناست که بیمار باید:

  • از سلامت کامل برخوردار باشد؛
  • استخوان های صورت او کاملا مشخص باشد؛
  • پوست انعطاف پذیری داشته باشد؛
  • انتظارات واقع بینانه از نتایج جراحی داشته باشد.

خاصیت ارتجاعی پوست از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا در این روش پوست سفت می شود تا چین و چروک آن به حداقل برسد. مشخص بودن ساختار بنیادی استخوان برای نتایج رضایت بخش، ضروری است. از همه مهم تر نامزدهای این عمل باید محدودیت های مربوط به جراحی را کاملا درک کنند تا انتظار غیر عملی نداشته باشند.

در برنامه ریزی روش جراحی، جراح تعیین می کند که در چه نواحی برش ایجاد شود و علاوه بر آن از چه نوع بیهوشی استفاده شود.

به مدت یک الی دو هفته قبل از عمل باید مصرف دخانیاتی مانند سیگار و قلیون و نیز نوشیدنی های الکلی را قطع کرد.

بعد از جراحی لیفت صورت

پس از جراحی مقداری درد وجود دارد که معمولا کم است؛ همچنین برخی از کبودی و تورم وجود دارد. بالا نگه داشتن سر، همراه با استفاده از کمپرس سرد، تورم را کاهش می دهد. در رابطه با جراحی لیفت صورت عوارض بسیار کمی وجود دارد. با این حال، مانند هر عمل جراحی دیگر خطرات خاصی وجود دارد که بیماران باید از آن ها آگاه باشند.

بخیه ها معمولا ظرف یک هفته برداشته می شوند. با این حال، زمان بهبودی ممکن است سه هفته طول بکشد. با گذشت زمان جای زخم به سختی قابل مشاهده است. اگر به طرز ماهرانه ای انجام شود، لیفت صورت ظاهری به زیبایی هرچه بیشتر طبیعی و بدون علائم واضح جراحی ایجاد می کند.

هزینه جراحی لیفت صورت

هزینه جراحی لیت صورت برای هر فرد متفاوت است. زیرا مولفه های مختلفی را می توان به عنوان تعیین کننده  هزینه عمل لیفتینگ برشمرد. از همین رو صحبت درباره مبلغ دقیق آن امکان پذیر نیست. اما فاکتورهای موثر در هزینه این عمل زیبایی شامل چه مواردی می شود؟

  • شرایط سنی
  • جنسیت افراد
  • میزان افتادگی و چین و چروک پوست
  • روش جراحی
  • پیچیدگی پروسه عمل
  • و …

بنابراین توصیه می کنیم اگر می خواهید از هزینه دقیق جراحی لیفت صورت مطلع شوید، به صورت حضوری نزد جراح مورد نظرتان مراجعه کنید.

عزیزانی که به منظور مشاوره پیش از جراحی قصد مراجعه به دکتر شاهین بهجو را دارند، می توانند از طریق سامانه مشاوره آنلاین ماوراطب با ایشان ارتباط برقرار کنند.

ماوراطب دکتر شاهین بهجو

بهترین جراح لیفت صورت

یکی از نکات مهمی که برای جراحی لیفت صورت باید در نظر داشته باشید این است که باید بهترین جراح لیفت صورت را انتخاب کنید. زیرا صورت دارای شاخه هاص عصب متعددی است که با کوچک ترین خطا می تواند دچار آسیب شود. از همین رو جراحی که انتخاب می کنید باید به اندازه کافی بر شاخه های عصب و روال عمل لیفت صورت تسلط داشته باشد.

برای انتخاب بهترین جراح لیفت صورت، توصیه ما به شما این است که نمونه کارهای جراح مورد نظر را در پلتفرم های اجتماعی مختلف بررسی کنید. این کار شما را با میزان موفقیت آمیز بودن جراحی ها و سبک کاری پزشک، بیشتر آشنا می سازد. همچنین از این طریق می توانید میزان رضایتمندی مراجعین را نیز مورد سنجش قرار دهید.

چنانچه جراح لیفت صورت خوبی انتخاب نکرده باشید، احتمال بازگشت پوست و فرم صورت به حالت اولیه بسیار بالاست. همچنین ممکن است با کشیدگی بیش از اندازه پوست و فرم مصنوعی صورت مواجه شوید.

نتیجه گیری

جراحی لیفت صورت از اهمیت بالایی قرار دارد و اگر توسط یک جراح لیفت صورت خوب انجام نشود، می تواند عواقب جبران ناپذیری در پی داشته باشد. برای انتخاب بهترین جراح لیفت صورت عجله نکنید، به اندازه کافی تحقیق کنید تا انتخابی درست داشته باشید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.