دکتر شاهین بهجو » جراحی زیبایی صورت » کوتاه کردن پیشانی
جراحی کوتاه کردن پیشانی

کوتاه کردن پیشانی

آنچه می خوانید...

جراحی کوتاه کردن پیشانی یک عمل زیبایی است که می تواند به کاهش ارتفاع پیشانی شما کمک کند. دلیل اصلی پیشانی های بلند بستگی به مسائل ژنتیکی یا ریزش مو دارد. اینروش جراحی که به عنوان جراحی کاهش خط رویش مو نیز شناخته می شود، می تواند به تعادل اجزای صورت شما کمک کند. ضمناً ذکر این نکته حائز اهمیت است که این با روش لیفت ابرو متفاوت است.

قبل از کوتاه کرن پیشانی

روش کوتاه کردن پیشانی چگونه است؟

جراحی کوتاه کردن پیشانی یک عمل جراحی است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. همچنین می توان از بی حس کننده موضعی در ناحیه پیشانی برای کمک به کاهش درد و خونریزی استفاده کرد.

روش انجام کار

جراح پلاستیک مراحل زیر را در طول جراحی انجام می دهد:

خط مو و ناحیه پیشانی با یک مارکر پوستی جراحی مشخص می شود. مراقبت زیادی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که برش تعیین شده در امتداد خط مو باعث حفظ فولیکول ها و اعصاب مو می شود. کل پیشانی، از خط مو تا بالای ابروها، با استفاده از یک بی حس کننده موضعی بی حس می شود. سپس برشی در امتداد ناحیه مشخص شده پیشانی و خط رویش مو ایجاد می‌گردد.
جراح با دقت پوست را از بافت همبند زیرین جدا می کند و ناحیه ای را که برای برداشتن علامت گذاری شده است برش می دهد. سپس برش بالایی در امتداد خط مو به پایین کشیده می شود تا به برش پیشانی متصل شود. جراح این شکاف را می بندد و پیشانی را کوتاه می کند. پوست به گونه ای به هم بخیه می شود که تشکیل اسکار را به حداقل می رساند و با رشد مجدد مو تقریباً به طور کامل توسط خط مو پنهان می شود.
لازم به ذکر است که اگرچه جراحی کوتاه کردن پیشانی باعث کاهش ارتفاع پیشانی می شود و ممکن است ظاهر ابروها را تغییر دهد، اما لزوماً ابروها را بالا نمی برد (لیفت نمی کند). در صورت لزوم می توان همزمان با جراحی کوتاه کردن پیشانی، جراحی جداگانه ای به نام لیفت ابرو و شقیقه انجام داد.

در صورتی که قصد لیفت صورت و عمل های زیبایی صورت را دارید حتما مقالات وبسایت ما را مطالعه کنید و نوبت مشاوره رایگان دریافت کنید.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی کوتاه کردن پیشانی هستند؟

جراحی کوتاه کردن پیشانی را می توان برای متعادل کردن نسبت های ساختار کلی صورت استفاده کرد. در صورت داشتن هریک از شرایط زیر می توانید جراحی کوتاه کردن پیشانی را انجام داد:

عمل لیفت پیشانی
 • اگر شخصی دارای خط رویش مو بالاست و می خواهد خط موی خود را پایین بیاورد
 • اگر شخصی دارای پیشانی بزرگ است و می خواهد پیشانی خود را کوتاه کند
 • شخصی دارای موهای ضخیم که با ارتفاع خط موی وی نامتناسب است
 • شخصی که اخیراً پیوند مو انجام داده‌ و می‌خواهد خط رویش موی خود را افزایش دهد
 • شخصی که اخیراً لیفت ابرو انجام داده و می خواهد خط رویش موی خود را افزایش دهد

با همه این تفاسیر و توضیحات، همه افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی کوتاه کردن پیشانی نیستند. برای اینکه جراحی موفقی داشته باشید، ابتدا باید قابلیت ارتجاعی بودن پوست سر خود را (قابلیت کشش بافت های پوست سر) را در نظر بگیرید. اگر سابقه خانوادگی طاسی دارید، جراحی کوتاه کردن پیشانی ممکن است برای شما مناسب نباشد. اگر شرایط و بیماری های زمینه ای دیگری دارید که شما را در معرض خطر عوارض جراحی قرار می دهد، باید قبل از تصمیم نهایی، این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.

فیلم کوتاه کردن پیشانی در کانال آپارات دکتر شاهین بهجو

دوران نقاهت و بهبودی پس از جراحی کوچک کردن پیشانی

اکثر افراد می توانند ظرف چند ساعت پس از جراحی از بیمارستان ترخیص شده و به خانه بازگردند. بیمار باید طی یک هفته الی 10 روز آینده برای کشیدن بخیه های ناشی از جراحی به مطب پزشک خود مراجعه کند. همچنین از وی خواسته می شود که تقریباً 2 تا 4 هفته پس از جراحی برای معاینات پس از عمل و بررسی های تکمیلی به پزشک مراجعه کند. مانند تمام جراحی های باز، باید مراقب تمیز نگه داشتن زخم و روند بهبودی آن بود. بیمار بایستی با بررسی و نظارت دقیق هرگونه عفونت روی محل زخم را کنترل و در صورت لزوم به پزشک مراجعه کند.

خطرات و عوارض جانبی کوچک کردن پیشانی چیست؟

تمام اقدامات جراحی با خطراتی همراه است. خطرات جراحی کوتاه کردن پیشانی عبارتند از:

 • خونریزی حین و بعد از جراحی
 • عوارض جانبی بیهوشی عمومی
 • حساسیت به بیهوشی عمومی یا موضعی
 • عفونت ناحیه برش جراحی
 • آسیب عصبی در جایی که برش ایجاد شده است
 • ریزش مو در جایی که خط رویش مو قطع شده است
 • جای زخم (اسکار) پس از بهبودی

برای اکثر افراد، مزایای جراحی کوتاه کردن پیشانی بیشتر از خطرات آن است. اگر جراحی توسط یک متخصص با تجربه و ماهر انجام شود، خطر ایجاد اسکار قابل مشاهده و اثرات طولانی مدت به حداقل می رسد.

آیا گزینه های دیگری برای جراحی کوچک کردن پیشانی وجود دارد؟

اگر کاندیدای مناسبی برای جراحی کوچک کردن پیشانی نیستید، می توانید از گزینه‌های دیگری بهره مند شوید.

لیفت ابرو

اگر پیشانی شما به دلیل کم پشتی ابروهایتان بلندتر به نظر می رسد، یک روش جایگزین برای جراحی کوتاه کردن پیشانی ممکن است لیفت ابرو باشد. این روش عبارتست از تغییر در عضلات یا جابجایی پوست ناحیه ابرو برای لیفت ابروهاست. در برخی موارد، لیفت ابروها می تواند پیشانی را کوتاه تر نشان دهد.

پیوند مو

اگر پیشانی شما به دلیل خط رویش مو بلند تر به نظر می رسد، روش جایگزین دیگری ممکن است کاشت مو باشد. این روش نیز می تواند به کوتاه کردن پیشانی کمک کند.

هزینه عمل لیفت پیشانی چقدر است ؟

هزینه جراحی پایین آوردن پیشانی معمولاً به چند عامل از جمله این مورد بستگی دارد که جراحی یک مرحله‌ای یا دو مرحله‌ای باشد، میزان پایین کشیده شدن پوست سر و جراحی که قرار است عمل را انجام دهد هم در قیمت تغییر ایجاد می‌کند. جراحی پیشانی معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی نیست چرا که یک عمل زیبایی محسوب می‌شود.

نتیجه گیری

جراحی کوتاه کردن پیشانی که به عنوان جراحی کاهش خط مو نیز شناخته می شود، یک عمل زیبایی است که برای کوتاه کردن طول پیشانی استفاده می شود. اگر احساس می‌کنید که پیشانی‌تان به‌دلیل خط رویش مو، ابروها یا سایر ویژگی‌های صورتتان به‌طور نامتناسبی برای صورتتان بزرگ است، ممکن است کاندیدای خوبی برای این جراحی باشید. خطرات مرتبط با جراحی کوتاه کردن پیشانی، از جمله عوارض جراحی، اعصاب آسیب دیده، جای زخم و موارد دیگر وجود دارد. اگر به دنبال راه جایگزین برای جراحی کوتاه کردن پیشانی هستید، با پزشک خود در مورد لیفت ابرو یا کاشت مو صحبت کنید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *