Search
Close this search box.
پیکرتراشی

پیکرتراشی چیست و چه انواعی دارد؟

پیکرتراشی مجموعی از جراحی‌های زیبایی است که در برخی نواحی بدن همچون شکم و بازو به قصد از بین بردن چربی‌های اضافه بدن انجام می‌شود. هدف از این نوع جراحی‌ها، کاهش وزن با استفاده از حذف چربی‌ها و پوست اضافه بدن است. پیکرتراشی انواع متفاوتی دارد که با توجه به کیس مورد جراحی، توسط جراح انتخاب می‌شود.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع پیکرتراشی صحبت کنیم. ضمن اینکه چگونگی و اهداف هر کدام از انواع این دسته از جراحی‌ها را بازگو می‌کنیم. اگر قصد لاغری از طریق این روش را دارید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

پیکرتراشی چیست؟

همانطور که می‌دانید امروزه با سبک زندگی و عادات غذایی اشتباه، افراد زیادی را در اطراف خود می‌بینیم که از اضافه وزن و فرم بدنی نامتناسب رنج می‌برند. در این میان جراحی‌هایی که برای کاهش حجم چربی در بدن انجام‌ می‌شود، بسیار طرفدار پیدا کرده است. البته لازم به ذکر است در کنار انجام این نوع از جراحی‌ها لازمه‌ی عدم بازگشت وزن، تغییر عادات در زندگی است. چرا که پیکرتراشی به تنهایی نمی‌تواند معجزه‌ای طولانی مدت باشد.

مجموعه‌جراحی‌هایی که با حذف چربی‌ها به بهبود فرم بدن و کاهش شل‌شدگی پوست کمک می‌کند، عمل‌های “پیکرتراشی” گفته می‌شود. این جراحی‌ها به رفع چاقی از جمله چاقی‌های موضعی کمک خواهند کرد و نتیجه آن فرم کلی متناسب در بدن خواهد بود. در ادامه این مطلب در مورد انواع این عمل‌ها همچون لیپوساکشن، لیپوماتیک و … صحبت خواهیم کرد.هزینه پیکرتراشی در سال ۱۴۰۲ را بدانید!

هزینه پیکرتراشی در سال ۱۴۰۲ را بدانید!

انواع پیکرتراشی

پیکرتراشی به روش های مختلفی انجام می شود. در هر فرد ممکن است این روش ها متفاوت باشد. بسته به نیاز، نتیجه و درخواست متقاضی، نتیجه این مورد متفاوت است. در ادامه برخی از اصلی ترین این روش ها را به شما نشان می دهیم.

لیفت

جراحی لیفت در هر قسمتی از بدن که باشد با برداشتن و حذف مستقیم چربی و پوست اضافه در بدن، اتفاق می‌افتد. این روش برای زمان‌هایی که افتادگی و شل‌شدگی در پوست زیاد باشد، بیشتر مورد استفاده است. لیفت در تمام نواحی همچون بازو، سینه، صورت، باسن، ران و… قابل انجام است.

بهترین جراح لیفت صورت در تهران چه کسی است؟

لیپوساکشن

لیپوساکشن نوعی از پیکرتراشی است که در آن با استفاده از کانولا و دستگاه مکنده چربی‌های اضافی بدن  (مثل شکم) برداشته می‌شود. در این جراحی چربی‌های برداشته شده قابل استفاده در سایر قسمت‌های بدن نخواهد بود.

لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک نوع دیگری از جراحی‌های پیکر تراشی است که در آن با تهاجم بسیار پایین و آسیب کمتر به بافت نسبت به روش قبل، از طریق یک لوله چربی‌های بدن حذف می‌شود. لازم به ذکر است در این روش چربی‌های موثری برداشته شده که می‌تواند در سایر قسمت‌های بدن مورد استفاده قرار گیرد. در این جراحی لوازم و تجهیزات مورد استفاده جراح، متفاوت از روش قبلی است.

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی یکی دیگر از انواع جراحی‌های پیکرتراشی است که در آن بافت اضافی سینه آقایان حذف می‌شود. در این جراحی به دلیل رشد زیاد سینه در مردان، نیاز به برداشتن آن برای فرد وجود دارد.

ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی نیز که به آن تامی تاک نیز گفته می‌شود، یکی دیگر از انواع پیکر تراشی است. در این عمل که به آن تامی تاک هم گفته می‌شود، برش‌هایی در ناحیه شکم برای خارج کردن چربی‌های اضافه صورت می‌گیرد. اندازه برش برای هر بیمار بسته به میزان چربی و محل قرارگیری آن متفاوت است

پیکرتراشی چگونه انجام می شود؟

در ابتدا لازم است برای بی حس کردن فرد در حین جراحی اقداماتی انجام شود. در این حین فرد بیهوش می شود. بعد از آن نیاز است مراحل جراحی آغاز شود. در اولین مرحله نیاز به ایجاد برش ها خواهد بود. محل برش و میزان آن بسته به نیاز شما، به تکنیک های جراحی بستگی دارد. این اقدام جراحی شامل مجموعه ای از روش ها برای از بین بردن چربی های اضافی و شکل دادن به نواحی مختلف بدن است. این روش می تواند برای بهبود تناسب اندام و رفع چربی های موضعی که به رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند، به کار رود. در تکنیک های جدید برش های ایجاد شده در طی جراحی در مکان هایی قرار می گیرد که در زیر لباس های فرد پنهان شده باشد. بعد از انجام جراحی فرد بخیه ریکاوری منتقل می شود.

کاندید مناسب پیکرتراشی

با وجود اینکه پیکرتراشی متقاضی زیادی دارد، اما برای همه‌ی افراد قابل انجام نیست. افرادی که ویژگی های زیر را دارند، بهترین کاندیدا برای انجام جراحی پیکرتراشی هستند.

 • افراد سالمی که در وزن ثابتی هستند: اگر اضافه وزن دارید، پیکرتراشی به تنهایی جایگزینی برای کاهش وزن نیست. قبل از در نظر گرفتن پیکرتراشی، باید با رژیم غذایی و ورزش به وزن ایده آل خود برسید.
 • افراد دارای پوست سفت و انعطاف پذیر: پوست شما باید به اندازه کافی سفت و انعطاف پذیر باشد تا پس از برداشتن چربی و همچنین ایجاد تغییرات به فرم مناسب شکل بگیرد.
 • افراد با انتظارات واقع بینانه: پیکرتراشی می تواند نتایج چشمگیری به همراه داشته باشد، اما نمی تواند به طور کامل ظاهر شما را تغییر دهد. مهم است که انتظارات واقع بینانه ای از آنچه این روش می تواند به دست آورد داشته باشید.

نکاتی که باید قبل از پیکرتراشی بدانید

قبل از پیکرتراشی لازم است نکاتی را رعایت کنید. در ادامه به برخی از اصلی ترین این نکات خواهیم پرداخت:

 • در این روش لازم است ناحیه ای که تحت جراحی قرار می گیرد، روز قبل شیو شود.
 • همچنین نیاز است شب قبل از جراحی دوش بگیرید و استفاده از هرگونه داروهای موضعی را کنار بگذارید
 • لازم است زمانی این جراحی را انجام دهید که از نظر وزنی، به حد ایده آل و نرمال رسیده باشید
 • اگر قصد بارداری دارید و یا در ایام بارداری و یا شیردهی هستید لازم است انجام این جراحی را به تعویق بیندازید
 • مصرف سیگار و الکل لازم است مدتی قبل از انجام جراحی قطع شود. بعد از آن نیز نیابد از دخانیات و مشروبات الکلی تا زمان بهبودی کامل استفاده کنید.
 • ممکن است لازم باشد مصرف برخی از داروها را قطع کنید، بنابراین اگر داروخاصری مصرف می کنید، این مورد را به متخصص خود اطلاع دهید.
 • اگر برای شما تست هایی تجویز می شود، این تست ها را انجام دهید.
پیکرتراشی

آیا جراحی پیکرتراشی خطرناک است؟

از آنجایی که این یک روش جراحی با ماندگاری طولانی مدت است، ممکن است فرد بعد از جراحی، دچار عوارض شود. اما با تکنیک های جدید که در این زمینه به کار گرفته می شود، عوارض جراحی بسیار کنترل شده است. در صورت مراجعه به بهترین جراح پلاستیک تهران شما از عوارض ماندگار و بلند مدت در امان خواهید بود و تنها دچار برخی عوارض کوتاه مدت بعد از جراحی می شوید که با رعایت مراقبت های بعد از جراحی کاملا کنترل می شود.

نتیجه پیکرتراشی چگونه است؟

نتیجه پیکرتراشی برای هر فرد متناسب با نیاز های وی ممکن است متفاوت باشد. نکته مثبتی که در ارتباط با نتیجه این جراحی وجود دارد، این است که نتیجه بلافاصله بعد از انجام جراحی قابل مشاهده است. از آنجایی که این یک روش جراحی است و در طی آن سلولهای چربی انتقال می یابد، بنابراین امکان بازگشت  بدن به حالت اولیه وجود ندارد اما با گذشت زمان با سبک زندگی ناسالم، ممکن است وزن فرد مجدد اضافه شود و نتیجه جراحی به دلیل تشکیل سلول های چربی جدید، تحت تاثیر قرار بگیرد. به طور کلی نتایج پیکرتراشی می تواند بسیار چشمگیر باشد و به شما کمک کند تا به اندام و فرمی که همیشه آرزویش را داشتید، دست پیدا کنید. با این حال، مهم است که انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید و به یاد داشته باشید که پیکرتراشی یک روش جادویی نیست.

عوامل متعددی بر نتایج پیکرتراشی شما تاثیر می گذارد، از جمله:

 • سلامت کلی شما
 • ناحیه تحت درمان
 • مهارت و تجربه جراح
 • مراقبت های بعد از عمل

به طور کلی، می توانید انتظار داشته باشید که نتایج پیکرتراشی دائمی باشد. با این حال، اگر وزن خود را افزایش دهید یا پوست شما با افزایش سن شل شود، ممکن است نتایج شما تا حدی تحت تأثیر قرار گیرد.

کلام آخر

در این مطلب در مورد انواع جراحی‌های پیکرتراشی صحبت کردیم. حال با خواندن این مطلب تفاوت این جراحی‌ها و روش هر کدام را می‌دانید و می‌توانید با آگاهی بیشتری از هر کدام را استفاده و بهره ببرید. برای مشاوره در خصوص انواع جراحی‌های پیکرتراشی توسط دکتر شاهین بهجو، فوق تخصص جراحی زیبایی و پلاستیک، می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط