دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » رفع افتادگی شکم با مینی ابدومینوپلاستی
۷ دقیقه
رفع افتادگی شکم با مینی ابدومینوپلاستی

رفع افتادگی شکم با مینی ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

مینی ابدومینوپلاستی با برداشت پوست و چربی ناحیه زیر شکم انجام می شود. برداشتن چربی معمولا با جراحی لیپوساکشن همراه است. هر فرد بسته به وضعیت بدنی خود ممکن است افتادگی پوست و میزان چربی و شل شدگی عضلات مختلف شکم را پس از زایمان و یا کاهش و افزایش وزن تجربه نماید. باید بدانید که در برخی مواقع نیاز به جراحی ابدومینوپلاستی نیست و جراح برای رفع افتادگی شکم و پهلو شما جراحی مینی تامی تاک را پیشنهاد می کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه در این مقاله همراه ما باشید.

مینی تامی تاک

جراحی مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

مینی ابدومینوپلاستی مشابه ابدومینوپلاستی استاندارد است اما کمی متفاوت تر. در واقع در مینی ابدومینوپلاستی برش هایی در پوست ناحیه زیر شکم ایجاد می شود و اغلب مقداری از پوست هم برداشته می شود و این برش به بزرگی برش ابدومینوپلاستی استاندارد نیست. البته برش های کوچکتر به این معنا نیستند که روند بهبود شما سریعتر است یا دوره نقاهت کوتاهی دارید. این تفاوت اندازه برش ها به قدری نیست که در روند بهبود تغییر چشمگیری ایجاد کند. زخم ها از لبه ها بهبود می یابند نه از گوشه ها و زمان بهبود همه برش های ایجاد شده با هم برابر است. البته این روش تفاوت های دیگری نیز این روش با ابدومینوپلاستی دارد مانند هیچ برشی اطراف ناف ایجاد نمی شود و علتش آنست که در این شیوه پوست به شکلی کشیده می شود که ناف تقریبا در همان سطح باقی خواهد بود. از آنجا که در دیواره بالایی شکم تغییری ایجاد نمی شود تنها عضلات پایین شکم کشیده می شوند.

ابدومینوپلاستی از طریق روش های مختلفی انجام می شوددر برخی از روش ها ناف از بیرون تفاوت ظاهر ندارد اما از دیواره داخلی شکم جدا شده است. به این شیوه جراحی ناف شناور می گویند که وضعیت شکلی ناف تغییری نمی کند اما محل اتصال داخلی آن به دیواره شکم بریده می شود تا وقتی پوست شکم کشیده می شود ناف همراه آن حرکت کند. وقتی پوست شکم به سمت بالا کشیده می شود ناف از محل اتصال به دیواره داخلی شکم بریده می شود ولی در اتصال با پوست شکم باقی می ماند. این باعث می شود جراح پلاستیک براحتی به عضلات بالای شکم دسترسی داشته باشد تا در صورت لزوم اصلاحات داخلی لازم را انجام دهد. ابدومینوپلاستی یک عمل بسیار کارآمد است اما فقط زمانی که عضلات کل شکم دچار افتادگی باشند و در بخش بالای شکم هم پوست اضافه زیادی وجود نداشته باشد اما پوست پایین شکم نیاز به برداشتن دارد، این عمل توصیه می شود.

جراحی مینی تامی تاک

تفاوت جراحی ابدومینوپلاستی با مینی ابدومینوپلاستی چیست ؟

همان طور که پیشتر گفته شد وقتی در جراحی پوست شکم به پایین کشیده می شود با این کشیدگی محل ناف هم تغییر می کند. به همین دلیل جراح برش ها را به شکلی طراحی می کند که ناف چندان زیاد تغییر محل ندهد، شاید به اندازه یک سانتیمتر یا کمی بیشتر جابجا می شود.

وقتی جراحی مینی ابدومینوپلاستی توصیه می شود که پوست زیر شکم آویزان شده و دیواره شکم هم ممکن است شل شده باشد در حالیکه بخش بالایی شکم وضعیت خوبی دارد و شل و افتاده نیست. در این موارد ضرورتی برای بالا بردن پوست بالای شکم نیست و همین طور دلیلی برای خارج کردن ناف هم وجود ندارد در نتیجه اطراف ناف برشی ایجاد نمی شود.

دوره نقاهت این جراحی راحت تر از ابدومینوپلاستی نرمال است چون تنها نیمی از شکم جراحی می شود. اگر لازم است ابدومینوپلاستی استاندارد انجام دهید و تنها بخاطر نقاهت راحت تر مینی ابدومینوپلاستی را ترجیح دهید بعد از جراحی ناامید خواهید شد چون پوست شل شده زیادی در بخش بالای شکم خود خواهید داشت.
در این مواقع تجربه جراح پلاستیک و زیبایی نقش مهمی را ایفا می کند تا نوع جراحی مورد نیاز شما و نتیجه را بخوبی تشخیص و توضیح دهد. اگر در حال حاضر قصد دارید مینی ابدومینوپلاستی انجام دهید و بعدا با تغییرات وزن نیاز به ابدومینوپلاستی استاندارد پیدا کردید این مینی ابدومینوپلاستی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. به عبارت دیگر اگر الان مینی ابدومینوپلاستی انجام دهید، بعدا می توانید ابدومینوپلاستی استاندارد هم داشته باشید.

جراحی مینی ابدومینوپلاستی

مراحل جراحی مینی ابدومینوپلاستی

این جراحی تحت بیهوشی عمومی و تقریبا بین ۲ الی ۳ ساعت به طول می انجامد.

مرحله اول

خط چین آبی پوستی است که باید برداشته شود. خط ممتد پایین جاییست که برش های اولیه انجام می شوند و نقطه چین آبی هم بخش بالایی پوستی که باید برداشته شود را مشخص می کند. بسته به میزان پوست اضافه این خطوط بالا و پایین می روند. در این جراحی هیچ برشی در اطراف ناف نخواهیم داشت. ناف در اتصال با دیواره داخلی شکم و پوست بیرونی باقی می ماند. ناحیه زرد رنگ هم بخشی از پوست است که به پایین کشیده می شود.

مرحله اول مینی ابدومینوپلاستی
مرحله دوم مینی ابدومینوپلاستی

مرحله دوم

پوست شکم پایین کشیده می شود و سیستم عضلات شکمی نمایان می شوند. این پوست از زیر خط ناف پایین  به شکلی کشیده  می شود تا اتصال ناف به دیوار باقی بماند.


مرحله سوم


با بخیه های خاصی دیواره عضلانی متصل تر و جمع می شود تا عضلات به سمت وسط کشیده شوند و شکل کامل اصلاح عضلات شکمی نشان داده شده است.
پوست اضافه از بالای شکم برداشته و به سمت پایین کشیده می شود و از محل های مشخص شده بریده می شود. هیچ سوراخی در پوست شکم ایجاد نمی شود چون هیچ برشی اطراف ناف انجام نشده است.

مرحله سوم مینی ابدومینوپلاستی
مرحله چهرم مینی ابدومینوپلاستی

مرحله چهارم

نتیجه نهایی و محل برش ها و زخم در تصویر نشان داده شده است. هیچ سورارخی اطراف ناف ایجاد نشده است. پوست ناحیه برش خورده و بریده شده بخیه زده می شود.

عوارض جراحی مینی ابدومینوپلاستی چیست ؟

این جراحی نیز مانند سایر جراحی های زیبایی همچون پروتز سینه ممکم است عوارضی به همراه داشته باشد.عفونت، کبودی، تاخیر در بهبود زخم یا اسکار کلوئید، بی حسی پوست شکم هم شامل این موارد می شود که بعد از چند ما ه بهبود پیدا می کند.

این جراحی برای افراد جوان و سالم خطر چندانی ندارد و به ندرت آمبولی ریه گزارش شده است.

دوران بهبودی پس از جراحی مینوابدومینوپلاستی چگونه است ؟

بعد از عمل احتمالا لازم باشد تا ۲۴ ساعت تحت نظر باشید. هفته اول بجز درد و ناراحتی معمول جراحی باید چند روز را در منزل در محیطی آرام استراحت کنید و البته جهت تسریع چرخه بهبود طی روز چند بار در منزل قدم بزنید. معمولا درن هایی هم برای تخلیه مایعات بعد از جراحی در بدن گذاشته می شود. در صورتیکه برای شما هم درن گذاشته شد پزشک جراح یا پرستار توضیحات کاملی در مورد روش نگهداری و تخلیه درن ها به شما خواهد داد و بعد از چند روز و معمولا در اولین ویزیت پزشک درن ها برداشته می شوند.

دردهای بعد از عمل تا چند هفته ادامه دارد و طی این زمان و هم بعد از آن، بسته به شرایط و دستور پزشک باید از شکم بندها و گن های مناسب استفاده شود.

سوالات متداول جراحی مینی ابدومینوپلاستی

چه زمانی پس از جراحی ابومینوپلاستی می توان به محیط کار بازگشت؟

بسته به میزان کار فیزیکی که در محل کار خود دارید از دو تا ۴ هفته طول می کشد تا بتوانید بازگشت به کار داشته باشید. اگر کار فیزیکی دارید باید مدت بیشتری استراحت کنید.

ماندگاری جراحی مینی ابدومینوپلاستی چقدر است ؟

ماندگاری و نتیجه این جراحی تا سال ها و زمانیکه فرد وزن زیادی اضافه نکند یا باردار نشود ادامه خواهد داشت.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.