دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » ۴ هفته ی مهم مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی
مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

4 هفته ی مهم مراقبت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

اگر میخواهید عمل ابدومینوپلاستی را انجام دهید باید قبل از انجام جراحی در رابطه با مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی اطلاعالاتی را کسب کنید و بدانید که مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی چگونه است به دلیل اینکه بهبودی شما علاوه بر عوامل دیگر به مراقبت های بعد از جراحی هم وابسته است.در این مقاله سعی کرده ایم بهترین و درست ترین روش های دست یافتن به بهبودی و سلامتی و مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی را برایتان شرح دهیم، پس با ما همراه باشید !

4-هفته-مراقبت-بعد-از-ابدومینوپلاستی

چرا رعایت مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی مهم است؟

ابدومینوپلاستی و یا تامی تاک یک جراحی زیبایی به حساب می آید که برای برداشتن چربی های اضافی شکم و پوست اضافی آن کاربرد دارد. این جراحی بیشتر در بین بانوان رایج است خصوصا خانم هایی که پس از زایمان دچار اضافه وزن شده اند و در اطراف ناحیه شکم خود پوست اضافی دارند.

عمده ترین هدف از انجام این عمل داشتن ظاهری زیبا و جذاب می باشد، که برای رسیدن به این مهم رعایت یکسری اصول بعد از جراحی از واجبات است که بدن شما بتواند به سلامتی و بهبودی کامل برسد تا با توجه به هزینه عمل ابدومینوپلاستی و وقتی که برای این جراحی اختصاص داده اید به نتیجه دلخواه خود برسید. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تجهیزات شما میتوانید دوره نقاهت بعد از جراحی خود را کوتاه کرده تا بهبودی کامل حاصل شود
در ادامه به عوامل موثر در روند بهبودی که شامل مراقبت های بعد از عمل می باشد خواهیم پرداخت.

مهم ترین عوامل در روند بهبودی پس از عمل ابدومینوپللستی

نمی توان یک بازه زمانی ثابتی را برای بهبودی بعد از عمل زیبایی ابدومینوپلاستی تعیین کرد . این عمال جراحی هم همچون سایر عمل های جراحی دارای چارچوبی است که بیمار باید آن ها را رعایت کند.
یکسری عوامل در حاصل شدن بهبودی بیمار دخیل هستند که در اینجا بیان میکنیم البته نا گفته نماند که این عوامل در همه افراد یکسان نمی باشد :

 • سن
 • شرایط عمومی بدن افراد
 • میزان حجمی از شکم فرد که مورد جراحی قرار می گیرد
 • سابقه داشتن جراحی
 • مراقبت های بعد از عمل

هنگامی که عمل جراحی شما به اتمام رسید پزشک جراح شما با توجه به عمل یک بازه زمانی را برای حاصل شدن بهبودی و سلامتی شما را پیش ببینی خواهد کرد. ولی معمولا هشت هفته دوره نقاهت برای عمل جراحی ابدومینوپلاستی در نظر گرفته می شود که با توجه با شرایط بیمار ممکن است این تایم تغییر هم کند. بیماران باید در طول دوره نقاهت خود مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی را به طور کلی رعایت کنند.
حال به بررسی کامل دوره نقاهت و مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی می پردازیم .

4 هفته مراقبت بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

 • هفته اول

هفته اول مهم ترین و در عین حال سخت ترین هفته برای بیماران بعد از جراحی می باشد. در این هفته ناحیه جراحی دچار تورم، کبودی و درد می باشد که باید بعد از عمل یک کمپرس یخ انجام داد تا بتوان تورم محل جراحی را کاهش داد و برای کاهش درد نیز می توان از داروهای مسکن مورد تایید پزشک استفاده کرد و داروها باید طبق دستور پزشک مصرف شوند تا نتیجه دلخواه حاصل شود .

به دلیل تازه بودن جراحی ممکن است محل جراحت دچار عفونت شود برای جلوگیری از این اتفاق باید آنتی بیوتیک هایی که پزشک تجویز خواهد کرد مصرف شود. از آنجایی که محل جراحت این جراحی یک برش بزرگ می باشد برای جلوگیری از درگیر شدن این ناحیه با میکروب ها و باکتری ها باید اصول مصرف آنتی بیوتیک را به طور کامل رعایت کنید به دلیل اینکه بدن شما یک عمل جراحی سنگین را پشت سر گذاشته، ضعیف شده است پس این مراقبت های بعد از عمل به شما کمک می کند تا بدن بتواند در برابر هر گونه عفونت احتمالی بتواند از خود دفاع کند و روند بهبودی شما سرعت پیدا کند.

بعد از عمل، ناحیه جراحی پانسمان می شود و برای شما یک شکم بند یا گن تنگ تجویز خواهد شد که این شکم بندها خود می توانند باعث کاهش تورم شده و از ایجاد لخته خون جلوگیری می کنند و تمامی پانسمان ها باید طبق دستور عوض شده و ناحیه جراحی هر روز تمیز و ضد عفونی گردد.

البته از یک درن شکمی هم برای خروج مایع اضافی بعد از عمل در شکم شما قرار می گیرد که البته قرار گرفتن درن بسته به نظر پزشک جراح دارد و اصول خاصی هم برای تمیز کردن و نحوه تخلیه مایع اضافی از آن داریم.

چیزی که بسیار مهم است این است که بیمار حداقل 4 تا 6 هفته را باید به طور کامل استراحت کند. البته باید نحوه دراز کشیدن درست را بیمار بداند باید علاوه بر زیر سر یک بالش هم زیر زانو قرار دهد و در طول ساعت حداقل چند دقیقه را به پیاده روی اختصاص دهد و بعد از کشیدن بخیه ها پیاده روی حتما باید در برنامه روزانه فرد گنجانده شود.

 • هفته دوم

هفته دوم از هفته اول سبک تر و راحتتر خواهد بود به دلیل اینکه روند بهبودی شروع شده، درد کاهش پیدا کرده، کبودی ها در حال محو شدن هستند و از همه مهم تر تورم بدن هم در حال از بین رفتن می باشد ولی همچنان باید توصیه های پزشک و جراح پلاستیک را انجام داده و مصرف داروها را طبق دستور ادامه بدهید روند بهبودی کامل شود .

اکثر بیماران در هفته دوم بخیه هایشان کشیده می شود که البته به شرایط بیمار و جراحی بستگی دارد . ولی همچنان پانسمان ها باید طبق اصول تعویض شوند و محل جراحت تمیز  ضدعفونی شود .

زمان پیاده روی را می توان در هفته دوم افزایش داد تا لخته خونی در محل برش جراحی تشکیل نشود . اوضاع بیمار در هفته دوم به مراتب خیلی بهتر و رضایت بخش تر از هفته اول می باشد.

 • هفته های سوم و چهارم

بعد از گذشت دو هفته از جراحی قاعدتا بیمار حال بهتری خواهد داشت و تا حدودی  به روال عادی خود برگشته است . در این دوره از نقاهت  فرد می تواند با رعایت یک سری اصول  ورزش های سبک خود را انجام دهد ولی برای انجام ورزش حرفه ای بسیار زود است .

در این زمان اثر درد و کبودی و تورم تقریبا بی رنگ شده است و بیمار ممکن است دیگر نیازی به پوشیدن شکم بند نداشته باشد و می تواند یواش یواش به زندگی عادی خود بازگردد و روال عادی زندگی را در پیش بگیرند . 

ولی یک سری عواملی ممکن است حتی با گذشت دوره نقاهت تا مدت ها همچنان ادامه داشته باشد از جمله این ها بی حسی هایی که ممکن است با درد شکم همراه باشد و بعضا ممکن است تا دو سال بعد از عما بطول بیانجامد و حتی ممکن است تورم هم تا ماهها طول بکشد تا به طور کامل از بین برود که میتوان از گن های فول بادی در این ایام استفاده کرد .

مراقبت-های-بعد-از-ابدومینوپلاستی

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل ابدومینوپلاستی

از جمله عواملی که در روند بهبودی موثر می باشد رژیم غذایی بیمار بعد از عمل جراحی می باشد . فرد باید از خوردن برخی مواد غذایی اجتناب کند و در عوض مواد غذایی مفیدی را در برنامه غذایی خود بگنجاند تا روند بهبودی سرعت پیدا کند که در ادامه شرح می دهیم :

 • مواد غذایی مناسب بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

مواد خوراکی پروتئینی : پروتئین ها کلاژن ساز بوده و کلاژن بدن را افزایش می دهند و کلاژن روند بهبودی را سرعت می بخشد و باید در رژیم غذایی گنجانده شوند از جمله آنها می توان به انواع گوشت ، حبوبات ، تخم مرغ و آجیل اشاره کرد.

ویتامین ها : ویتامین ها از مهم ترین موادی هستن که بدن تمامی انسان ها برای حفظ سلامتی خود به آن ها نیاز دارند ؛ طبیعتا افرادی که بیمار هستن و یا عمل های جراحی را پشت سر گذاشته اند نیاز دو چندانی برای جلوگیری از عفونت و سرعت بخشیدن به سیستم دفاعی بدن برای روند بهبودی به ویتامین ها خواهند داشت . حال افردای که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند باید غذایی های که حاوی ویتامین A و ویتامین C نظیر انواع مرکبات ، سبزیجات سبز رنگ ، گوجه فرنگی ، ماهی ، غلات ، لبنیات ، هویج را بیشتر مصرف کنند .

مایعات : افراد پس از جراحی حتما باید آب مورد نیاز بدن را حتی بیشتر از قبل تامین کنند تا بتوانند بدن خود را هیدراته نگه دارند و همینطور برای تامین مایعات بهتر است از آب و آبمیوه های طبیعی استفاده کنند .

 • پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

الکل : الکل در روند بهبودی اختلال ایجاد کرده به دلیل اینکه خون را رقیق می کند و همچنین ممکن است با داروهای تجویز شده در تداخل باشد . پس از مصرف الکل حتما باید پرهیز شود .

نوشابه و نوشیدنی های مصنوعی : این نوشیدنی ها به دلیل اینکه حاوی مقدار زیادی قند می باشند در روند بهبودی اتخلال ایجاد کرده و حتی بعضا ممکن است باعث بوچود آمدن مشکلاتی دیگر برای سلامتی فرد بیمار شوند . پس بهتر است از مصرف اینها پرهیز شود .

نمک : نمک به دلیل اینکه باعث می شود آب بدن کاهش پیدا کند و بدن دچار اختلال می شود پس باید در مصرف آن دقت کنید .

 • داشتن استراحت کافی

داشتن استراحت کافی چیزی است که حتما باید به آن توجه زیادی شود ، باید از کشیدگی محل جراحت جلوگیری کنید از انجام دادن ورزش های کششی و سنگین  پرهیز شود سعی کنید در روزهای اولیه پس از جراحی بیشتر دراز بکشید ولی فقط در طول روز پیاده روی های خیلی کوتاه در حد چمد دقیقه داشته باشید تا جریان خون در بدنتان گردش داشته باشد . رعایت نکات مهم در استراحت که پزشک به شما خواهد گفت بسیار مهم است و در روند بهبودی و سلامتی شما کمک شایانی خواهد کرد .

 • مراقبت از درن

به دلیل اینکه عمل ابدومینوپلاستی یک عمل سنگینی می باشد و ناحیه ای از شکم دچار برش می شود ، مایعاتی در این قسمت جمع می شود که برای تخلیه این مایعات اضافی از لوله های کوچک و باریکی که درن نام دارند استفاده می کنند که این لوله ها در قسمت برش شکم قرار می گیرند تا بتوانند به خوبی مایعات اضافی را پس از جراحی تخلیه کنند .

حال مراقبت از درن خود یکی از مهم ترین و اساسی ترین مراقبت های پس از جراحی به حساب می آید . در طول روز باید چندین بار درن تخلیه شود و میزان مایع آن اندازه گیری شود در روزهای اولیه به دلیل تازه بودن جراحی رنگ مایع قرمز است و با گذشت زمان در طی روزهای بعد رنگ آن روشن تر خواهد شد . پس باید در مراقبت از درن نهایت دقت را به کار گرفته و دستورالعمل ها را به خوبی رعایت کنید .

نکته ای که بسیار حائز اهمیت است چگونگی نحوه تخلیه درن به درستی است ؛ برای تخلیه درن حتما باید نکات بهداشتی را رعایت کنید تا دچار عفونت های احتمالی نشوید ، بهتر است هنگام تخلیه درن حتما از دستکش استفاده کنید و به وسیله یک ماده ضدعفونی کننده اطراف لوله را ضدعفونی کنید تا از پدید آمدن هر گونه عفونت جلوگیری شود ، علائم عفونت می تواند این موارد باشد :

 • بالا رفتن تب
 • داشتن لرز
 • داشتن چرک و عفونت در محل جراحت
 • داشتن بوی نامطبوع در محل جراحت
 • قرمز شدن محل جراحت
 • احساس داغی در محل جراحت
 • داشتن احساس درد در محل جراحت

کلام آخر

نمی توان یک زمان مشخصی را برای همه افراد پیش بینی کرد، به دلیل اینکه بسته به شرایط بدن هر فرد و شرایط عمل این زمان متغییر می باشد ولی استراحت به مدت چهار هفته از مهم ترین توصیه هایی است به شما داریم، تا بتوانید به روند بهبودی خود سرعت ببخشید. رعایت درست دستورالعمل های پزشک و مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی می تواند زمان بهبودی شما را کاهش دهد بنابراین حتما دررعایت آن دقت مضاعفی داشته باشید تا نتیجه عمل شما همانی شود که می خواستید و هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب خود برسید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *