دکتر شاهین بهجو » جراحی سینه » جراحی ماموپلاستی به همراه نمونه کار
ماموپلاستی

جراحی ماموپلاستی به همراه نمونه کار

آنچه می خوانید...

امروزه عمل زیبایی ماموپلاستی بسیار در حال گسترش می باشد. این عمل در جهت فرم دادن یا کوچک کردن سینه بسیار رایج شده است. هر انسانی ممکن است در طول زندگی خود و با توجه به شرایط مختلف مانند تغییر وزن، بارداری و .. اندازه سینه‌هایش تغییر کند که گاهی این تغییر اندازه می تواند سبب کاهش حس رضایت و اعتاد به نفس شود. خانم هایی سایز سینه هایشان بزرگ می باشد و یا سایز سینه هایشان یکسان نبوده یا نسبت به سایرین بیشتر اقدام به عمل ماموپلاستی می نمایند.

جراحی-ماموپلاستی

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با جراحی ماموپلاستی بیشتر از پیش آشنا سازیم.

ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی جراحی است که با برش سینه، تغییراتی در بافت داخلی آن ایجاد می کند و ظاهر آن را تغییر می دهد و فرم آن را به فرمی که مراجعه کننده درخواست دارد، نزدیک می کند. به صورت کلی از ماموپلاستی برای پر کردن سینه های تخلیه شده پس از سرطان سینه، بزرگ کردن سینه های کوچک، کوچک کردن سینه های بزرگ، و اصلاح شکل و دفرمیتی سینه ها استفاده می شود.

سه نوع کلی جراحی ماموپلاستی وجود دارد که بر روی سینه انجام می گیرد. از جمله این جراحی ها می توان به افزایش سایز سینه ها، کاهش سایز سینه ها و جراحی بازسازی سینه ها اشاره کرد.

در ادامه به توضیحاتی درباره این سه روش می پردازیم.

کاندیدای مناسب عمل ماموپلاستی

 • سن مناسب برای این عمل پس از 18 سالگی است و باید رشد سینه ها کامل و ثابت شده باشدبنابراین افراد زیر 18 سال کاندید منابی برای این جراحی نمی باشند.
 • بانوانی که سینه های بزرگی دارند.
 • خانم هایی که عدم تقارن در یکی و یا هر دو سینه وجود دارد.
 • خانم هایی که به دلیل سایز بزرگ سینه در انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی دچار محدودیت هستند.
عمل-ماموپلاستی

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی افزاینده 

جراحی ماموپلاستی افزاینده یا Breast augmentation به منظور افزایش حجم، اندازه سینه های خانم ها انجام می شود. خانم ها عمل ماموپلاستی افزاینده را به دلایل مختلفی انتخاب می کنند. این نوع از ماموپلاستی به کمک ایمپلنت و یا پروتز هایی که در زیر ماهیچه سینه و یا روی ماهیچه قرار می گیرد، صورت می پذیرد. در این عمل شکافی در زیر بغل، ناحیه دایره ای دور نوک سینه یا چین خوردگی پایین سینه ایجاد می شود. به طور کلی، تمام جراحی های ماموپلاستی افزاینده روش های کم تهاجمی هستند که به شکاف هایی تنها به طول سه سانتی متر نیاز دارند. در ماموپلاستی افزایشی که شکاف در زیر بغل ایجاد می شوند، یک آندوسکوپ (لوله نازک که دارای نور و دوربین است) در طول جراحی به کار گرفته می شود.

ماموپلاستی کاهنده

جراحی ماموپلاستی کاهنده یا Breast reduction اغلب در خانم هایی انجام می شود که سینه های بزرگ و سنگین دارند و از درد گردن، درد پشت و بی حسی و ضعف به علت وزن بالای سینه هااحساس ناراحتی می کنند. در طول این جراحی چربی، پوست و بافت اضافی سینه برداشته می شوند.

بعد از عمل ماموپلاستی کاهنده، جراحی موجب تغییر در حس سینه ها می شود و همچنین امکان شیردهی وجود ندارد. در مواردی که برش های بزرگی ایجاد شده و پیوند نوک سینه انجام می شود، تقریبا تمام افراد بعد از جراحی ماموپلاستی کاهنده حس و توانایی شیردهی را از دست می دهند. در صورتی که حفظ توانایی شیردهی برای شما اهمیت دارد، بهتر است انجام ماموپلاستی کاهشی را به بعد از گذشت دوران شیردهی خود موکول کنید.

نمونه-عمل-ماموپلاستی

ماموپلاستی سینه ترمیمی

ماموپلاستی سینه ترمیمی یا ماستوپکسی در خانم هایی انجام می شود که به منظور درمان سرطان سینه بافت سینه خود را به طور کامل از دستذ داده اند. در این نوع از عمل یک سینه جدید با ظاهر، برجستگی و حجم مناسب ایجاد می شود. نوک سینه و ناحیه دایره ای دور آن نیز ساخته می شوند. زمانی که عصب های حسی یا غدد و مجاری شیری برداشته شده و یا به شدت آسیب دیده اند، امکان بازیابی احساس عملکرد نرمال سینه وجود ندارد.

در عمل ماموپلاستی ترمیمی سینه ممکن است با استفاده از بافت های خود فرد ساخته شود. در این صورت، بخشی از دیواره پایینی شکم بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد. بافت های دیگری که در این نوع از ماموپلاستی ترمیمی مورد استفاده قرار گیرند ماهیچه، پوست یا چربی پشت و ماهیچه باسن هستند. ماموپلاستی سینه ترمیمی می تواند در هر زمانی بعد از ماستکتومی انجام گیرد. این روش تاثیری بر روی بازگشت سرطان ندارد و نظارت بر سرطان سینه را تحت تاثیر قرار نمیدهد. شما همچنان می توانید به خودآزمایی ها و برنامه های غربالگری تعیین شده خود برای نظارت بر سرطان سینه ادامه دهید.

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

دروه نقاهت بعد از عمل و مراقبت های قبل از عمل برای نتیجه بهتر و کاهش عوارض ماموپلاستی بسیا مهم است.

 • لازم است قبل از انجام عمل سینه آزمایش های مورد نیاز را انجام دهید و نتیجه آن ها را به پزشک متخصص پلاستیک خود نشان دهید.
 • در صورتی که سیگار می کشید به مدت یک هفته قبل از جراحی و دو هفته بعد از جراحی سیگار کشیدن را کنار بگذارید.
 • مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی که احتمال خونریزی را افزایش می دهد ، بپرهیزید.
 • از مصرف مواد و نوشیدنی های الکل دار چند روز قبل و بعد از جراحی سینه خودداری کنید.
 • برای کاهش درد و خطر عفونت داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک های تجویز شده را مصرف نمایید.
 • هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک متخصص خود مصرف نکنید.
 • فعالیت های بدن سنگین را به مدت دو تا چهار هفته محدود کنید.
 • برای چند ماه بعد از ماموپلاستی از استفاده سینه بند ( سوتین) خودداری کنید.
 • هر چند وقت یکبار برای بررسی وضعیت بهبودی، به جراح سینه خود مراجعه کنید.

اهمیت انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی

از آنجایی که بافت سینه حساسیت زیادی دارد و ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برجای بگذارد بهتر است پیش از جزاحی از انتخاب جراح خود مطمعن شوید یک جراح با تجربه و متبحر ابتدا به خوبی شما را معاینه می کند که ببیند آیا کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر. سعی نماید پیش از عمل به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه نمایید و از نزدیک با بیماران پزشک خود اشنا شوید و از نمونه کارهای جراح دیدن نمایید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *