دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » لیپوساکشن راهی برای رهایی از چربی های اضافی
۹ دقیقه
جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن راهی برای رهایی از چربی های اضافی

آنچه می خوانید...

معمولا مردم لیپوساکشن را به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن در نظر می گیرند. اگر شما اضافه وزن دارید، می توانید با ورزش و رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهید. اما اگر اضافه وزن زیادی در نقاط خاصی از بدن خود دارید لیپوساکشن می تواند گزینه مناسبی برای کمک به شما باشد. در ادامه می خواهیم به جزئیات بیشتری از این عمل پیکرتراشی بپردازیم.

مراحل لیپوساکشن

علت جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن برای از بین بردن چربی در نقاطی از بدن استفاده می شود که به رژیم و ورزش جواب نمی دهد مثل:

 • شکم و پهلوها
 • بازو
 • ساق و قوزک پا
 • قفسه سینه و کمر
 • ران و باسن
 • چانه و گردن

به علاوه، لیپوساکشن می تواند برای کوچک کردن پستان و درمان رشد غدد شیری در مردان نیز استفاده شود.

اثربخشی لیپوساکشن چگونه است؟

زمانی که وزن اضافه می کنید، اندازه و حجم سلول های چربی افزایش پیدا می کند. در عوض، لیپوساکشن تعداد سلول های چربی که در قسمت های خاصی از بدن وجود دارد را کاهش می دهد. مقدار چربی که توسط لیپوساکشن از بین می رود، به وسعت چربی موجود در آن قسمت بستگی دارد.

لیپوساکشن باعث بروز سلولیت و یا بدشکلی سطح پوست نمی شود و همچنین ترک های پوستی شما را از بین نمی برد.

اگر قصد انجام لیپوساکشن را دارید باید در سلامت کامل باشید و شرایطی که عمل جراحی را پیچیده می کند مثل سیستم ایمنی ضعیف، دیابت، خونرسانی ضعیف و غیره را نداشته باشید.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن تامسنت: این روش یکی از شایع ترین روش های لیپوساکشن است که جراح در آن از محلول استریل ترکیب آب و نمک که به برداشتن چربی کمک می کند و داروی بیهوشی که باعث می شود بیمار درد را احساس نکند، استفاده می کند. سپس، قسمتی از پوست را برش می زند و لوله ای را برای مکش چربی های اضافه در آن قسمت قرار می دهد.

لیپوساکشن UAL

در این روش پزشک  توسط یک میله آهنی انرژی فراصوتی را از زیر پوست شما بیرون می کشد.

لیپوساکشن لیزری

در این روش پزشک از لیرز با شدت زیاد برای از بین بردن چربی ها استفاده می کند.

لیپوساکشن الکتریکی

این روش توسط یک موتور الکتریکی که موجب ایجاد یک جنبش نوسانی در نوک کانول می شود، صورت می گیرد.

کاندیدای مناسب برای لیپوساکشن

باید انتظارت واقع بینانه داشته باشید. لیپوساکشن به از بین بردن سلولیت کمک نمی کند. پس با این هدف اقدام به جراحی ننمایید.

لیپوساکشن یک عمل جراحی است و مانند هر عمل دیگر خطراتی دارد. بنابراین قبل از عمل جراحی حداقل باید موارد زیر را داشته باشید:

 • ۳۰% وزن متناسب داشته باشید.
 • پوست سفت و محکم داشته باشید.
 • سیگار نکشید.
 • مبتلا به بیماری های زمینه ای مثل دیابت و بیماری قلبی نباشید.

قبل از لیپوساکشن

قبل از لیپوساکشن با پزشک خود در مورد انتظاراتی که از جراحی دارید صحبت کنید. پزشک سوابق پزشکی شما را مطالعه می کند و از شما در مورد شرایط درمانی، دارو و مکمل های گیاهی که مصرف می کنید سوالاتی می پرسد. پزشک از شما می خواهد که مصرف داروهای خاصی را که باعث کاهش خون می شوند را حداقل سه هفته قبل از عمل جراحی متوقف کنید.

قبل از عمل لیپوساکشن ممکن است پزشک دور قسمت هایی که باید چربی آن ها تخلیه شوند را خط بکشد. همچنین ممکن است از محل جراحی عکس قبل و بعد گرفته شود. نحوه انجام عمل لیپوساکشن شما به تکنیک هایی که پزشک استفاده می کند بستگی دارد. جراح بر اساس اهدافی که شما برای جراحی دارید، قسمتی که باید درمان شود و سابقه عمل لیپوساکشن تکنیک مناسبی را برای جراحی در نظر می گیرد.

در طول عمل لیپوساکشن

گاهی عمل لیپوساکشن با بی حسی موضعی و گاهی نیز با بیهوشی کامل صورت می گیرد. تیم جراحی، ضربان قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون را در طول عمل تحت نظر قرار می دهند. عمل لیپوساکشن بر اساس وسعت چربی که باید از بین برود ممکن است چند ساعت طول بکشد.

بعد ازعمل لیپوساکشن

انتظار درد، ورم و کبودی را بعد از عمل جراحی داشته باشید. پزشک برای کنترل سردرد دارو و برای پیشگیری عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. قبل از انجام فعالیت های روزانه و برگشت به محل کار باید چند روز استراحت کنید.

اگر لازم باشد که فقط قسمت کمی از چربی برداشته شود، جراحی در مطب پزشک به صورت سرپایی انجام می شود. اگر لازم باشد قسمت زیادی از چربی برداشته شود، شما باید برای عمل جراحی  یک شب را در بیمارستان سپری کنید. در هر دو صورت، از کسی بخواهید شما را تا بیمارستان همراهی کند و تا یک روز بعد از عمل جراحی با شما بماند.

حقایقی در مورد جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن در مطب پزشک به صورت سرپایی و یا در بیمارستان انجام می شود. مطمئن شوید مکانی که در آن لیپوساکشن انجام می دهید تایید شده و ایمن است و استاندارد های بالایی دارد.

اگر این عمل در مطب دکتر انجام شود، بیمار می تواند همان روز به منزل برود اما اگر وسعت چربی های استخراج شده خیلی زیاد باشد، لیپوساکشن در بیمارستان انجام می گیرد و بعد از یک روز امکان ترخیص فراهم می شود.

قبل از لیپوساکشن پزشک نواحی که باید تحت عمل تخلیه چربی قرار گیرند، نشانه گذاری می کند.

فرد ممکن است به طور کامل بی هوش شود و در طول عمل جراحی متوجه چیزی نشود. همچنین ممکن است به صورت موضعی از بی حسی برای او استفاده شود که در طول عمل جراحی هشیار است اما درد را احساس نمی کند.

این عمل جراحی معمولا با بیهوشی کامل انجام می شود. باید بدانید که لیپوساکشن پروسه کاهش وزن نیست بلکه یک عمل زیبایی است که با استخراج چربی های اضافی به کاهش وزن، کمک می کند. لیپوساکشن می تواند برای اهداف درمانی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن به منظور بهبود شکل ظاهری به جای فعالیت های فیزیکی استفاده می شود. بیشتر مردم با داشتن یک سبک زندگی سالم شامل رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم، و خواب کامل  می توانند به نتایج یکسانی دست پیدا کنند.

لیپوساکشن زمانی توسط پزشک توصیه می شود که بیمار با یک سبک زندگی سالم به نتایج دلخواه خود دست پیدا نکرده باشد.

وقتی که فردی وزن اضافه می کند، سلول های چربی بزگتر می شوند. لیپوساکشن تعداد سلول های چربی مقاوم را کاهش می دهد.

بیماران باید در مورد فواید و مضرات لیپوساکشن با پزشک خود صحبت کنند و با در نظر گرفتن این موارد تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرند.

آیا جراحی لیپوساکشن عوارض دارد؟

جراحی لیپوساکشن هم مانند بسیاری از جراحی های دیگر، عوارضی در پی دارد که برخی از آن ها را در ادامه بیان می کنیم.

 • تجمع مایعات: بر اثر جراحی لیپوساکسن ممکن است مایعاتی در زیر پوست جمع شود که باید با سوزن تخلیه شوند.
 • بی حس شدن: ممکن است به طور موقت و یا دائمی در قسمتی که جراحی انجام شده است احساس بی حسی کنید.
 • عفونت: عفونت های پوستی بسیار نادر هستند اما احتمال بروز آنها وجود دارد. عفونت پوستی شدید می تواند زندگی شما را به خطر اندازد.
 • سوراخ شدن ارگان های بدن: لوله ای که برای ساکشن استفاده می شود ممکن است ارگان های داخلی بدن را سوراخ کند.
 • مشکلات کلیوی و قلبی: تغییر در سطح مایعات منجر به مشکلات کلیوی، قلبی و ریوی می شود.

اگر پزشک در چند قسمت بدن و یا در حجم وسیع تری عمل لیپوساکسن را انجام دهد، احتمال بروز عوارضی که در بالا آمده بیشتر می شود.

بهبودی بعد از لیپوساکشن چقدر طول می کشد؟

براساس نوع جراحی که پزشک تصمیم می گیرد که بیمار در بیمارستان بماند و یا ترخیص شود. در هر صورت باید انتظار درد، ورم و کبودی را برای حداقل دو هفته داشته باشید. احتمالا پزشک از شما بخواهد که برای کم شدن ورم به مدت یک تا دو ماه بعد از عمل جراحی لباس تنگ بپوشید.

همچنین ممکن است برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کند. برخی از افراد می توانند بعد از چند هفته به محل کار خود  و بعد از دو هفته به روال عادی زندگی بازگردند. اما این مورد برای هر فرد می تواند متفاوت باشد.

در مورد روند درمان از پزشک خود این سوالات را بپرسید:

 1. چه دارویی باید استفاده کنم؟
 2. آیا به پانسمان احتیاج دارم؟
 3. آیا به بخیه احتیاج دارم؟ چه زمانی باید بخیه ها را بکشم؟
 4. چه زمانی می توانم دوباره ورزش کنم؟
 5. آیا بعد از عمل جراحی دوباره باید ویزیت شوم؟

نتیجه لیپوساکشن

نتیجه لیپوساکشن تا وقتی که التهاب و تورم به طور کامل از بین نرود، مشخص نمی شود. در برخی موارد، از بین رفتن التهاب چند ماه طول می کشد. اما در اکثر مواقع ورم بعد از ۴ هفته از بین می رود. کسانی که وزن مناسب خود را حفظ می کنند می توانند انتظار نتایج دائمی را داشته باشند.

ماندگاری نتیجه لیپوساکشن

در عمل لیپوساکشن چربی ها به صورت دائمی برداشته می شوند اما ممکن است شما با افزایش سلول های چربی جدید در قسمت هایی از بدن که لیپوساکشن نشده اند دوباره وزن اضافه کنید.

برای حفظ فرم بدن خود بعد از عمل جراحی از یک رژیم غذایی مناسب و پر از پروتئین که شامل سبزی و میوه، غلات و لبنیات کم چرب باشد، استفاده کنید و به طور منظم نیز ورزش کنید.

هزینه جراحی لیپوساکشن

جراحی لیپوساکشن، می تواند برای هر فرد، هزینه های متفاوتی را در بر داشته باشد. زیرا مولفه های موثر در تعیین هزینه برای افراد مختلف، متفاوت است. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • میزان اضافه وزن
 • حجم چربی که باید از بدن خارج شود.
 • روش لیپوساکشن
 • ناحیه ای که باید تحت عمل استخراج چربی قرار گیرد.

آیا بیمه، هزینه عمل لیپوشاکشن را پوشش می دهد؟

از آن جایی که لیپوساکشن اغلب با هدف زیبایی انجام می شود، بیمه هیچ تعهدی برای جبران هزینه های جراحی تقبل نمی کند. تنها ممکن است برخی از بیمه های تکمیلی این هزینه را پرداخت کنند که برای اطمینان می بایست به طور کامل در این زمینه تحقیق کنید.

بهترین جراح لیپوساکشن در تهران

انتخاب یک جراح لیپوساکشن خوب در تهران یا هر شهر دیگری یکی از مهم ترین و موثر ترین عوامل در نتیجه جراحی است. اینکه یک پزشک به اندازه کافی تجربه و مهارت در این زمینه داشه باشد، باعث می شود که نتیجه بیشتر به آنچه مورد نظر شماست نزدیک باشد. احتمال بروز خطر و عوارض نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. بنابراین سعی کنید در انتخاب بهترین جراح پلاستیک که بتواند عمل لیپوساکشن را برای شما انجام دهد، نهایت دقت را به خرج دهید.

برای انتخاب یک جراح پیکرتراشی خوب می توانید از تجربه اطرافیان استفاده کنید، از اینترنت کمک بگیری و شبکه های اجتماعی پزشک را دنبال نمایید، سوابق و نمونه کارهای او را مورد بررسی قرار دهید و در نهایت به صورت حضوری، با پزشک مشاوره کنید.

ترجمه شده از:

https://www.mayoclinic.org/tests-procehttps://www.medicalnewstoday.com/articles/180450dures/liposuction/about/pac-20384586

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.