Search
Close this search box.
عوارض لیپوساکشن

بررسی عوارض و خطرات لیپوساکشن

عوارض لیپوساکشن شامل مواردی مانند درد، کبودی، ورم، بی حسی، خونابه و …است.  لیپوساکشن عملی می باشد که برای تخلیه چربی های موضعی و ایجاد کانتورینگ بدن مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل در نقاطی همچون شکم، پهلو، باسن، ران، کمر، ساق پا، صورت وبازو انجام می شود. اما لیپوساکشن علاوه بر مزایای فراوان خود دارای عوارض و خطراتی نیز می باشد. در این مقاله قصد داریم عوارض عمل لیپوساکشن را شرح دهیم. بنابراین در ادامه مطلب همراه ما باشید.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یا به عبارتی لیپوپلاستی که یک عمل جراحی زیبایی است که مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و با آن می توان چاقی های موضعی برخی از اندام ها را از بین ببریم و به تناسب اندام دلخواه خود دست پیدا کنیم. در این روش با خارج کردن چربی های رسوب شده در داخل بافت سلولها می توان از شر چربی های اضافی که با ورزش و رژیم غذایی هم نمی توانستیم از بین ببریم، خلاص شویم. با توجه به شرایط بیمار عمل لیپوساکشن به تنهایی ممکن است بیمار ار به نتیجه دلخواهش برساند و در مواقعی هم نیاز است با دیگر روش های عمل جراحی زیبایی مانند پروتز سینه و یا جراحی لیپوماتیک ترکیب شود تا نتیجه مطلوب به دست آید.

لیپوساکشن مناسب چه افرادی است؟

لیپوساکشن را نمی توان به عنوان یک عمل جراحی کاهش وزن شدید نام برد. افرادی که دارای سلامت کامل هستند و وزن ایده آلی دارند ولی در قسمت هایی از بدنشان چربی انباشته شده است و در برابر ورزش و رژیم های غذایی مقاوم هستند می توانند از روش جراحی لیپوساکشن استفاده کنند.
اگر شما می خواهید عمل جراحی لیپوساکشن انجام دهید، جراح ناحیه ای از بدنتان را که در نظر دارید مورد جراحی قرار دهید، بررسی خواهد کرد و راجب نتایج عمل و اهدافتان از انجام این عمل جراحی صحبت خواهد کرد.
پزشک در مورد شرایط سلامتی شما و همچنین دلایل شما از انجام این عمل، سوال خواهد کرد. پس بهتر است جواب سوالات پزشک را صادقانه بدهید.
علاوه براین در جلسه مشاوره انواع روش های جراحی پ، هزینه ‌ها و خطرات و عوارض احتمالی جراحی لیپوساکشن را برای شما توضیح داده خواهد شد. همچنین دستور انجام برخی از آزمایشات بالینی را می دهد تا شرایط شما به طور کامل بررسی گردد.
اگر پزشک و جراحتان شرایط شما را برای انجام این عمل تایید کرد، وارد فاز بعدی خواهید شد، در مرحله بعدی برنامه ‌ریزی ها و اقدامات لازم برای انجام عمل جراحی صورت خواهد پذیرفت.

عوارض-عمل-لیپوساکشن

عوارض لیپوساکشن

لیپوساکشن هم مانند تمام عمل های جراحی دارای عوارض و خطراتی می باشد. در این قسمت به بررسی عوارض و خطرات احتمالی لیپوساکشن خواهیم پرداخت.

  • تورم و کبودی

از جمله شایع ترین عارضه های لیپوساکشن می توان به کبودی و تورم در نواحی تحت عمل جراحی اشاره کرد . این عارضه بعد از گذشت 6 ماه از بین می رود ولی ممکن است بی حسی هایی نیز در این نواحی ایجاد شوند و تا مدت ها ادامه دار باشد ولی حتی اگر با گذشت زمان این بی حسی ها از بین نرفت ممکن است نشانه یک آسیب عصبی باشد و ماندگار شود.
کبودی ها معمولا با گذشت 7 تا 10 روز بعد از عمل رو به کاهش می روند. ولی ممکن است در برخی از افراد از شدت بیشتری برخوردار شود خصوصا بیماران هموفیلی و افرادی که از داروهای ضدالتهابی استفاده می کنند و زمان از بین رفتن آن بیشتر خواهد بود و باید مراقبت های و دستورالعمل های بعد از جراحی با دقت انجام شود.

  • آسیب های پوستی

آسیب به بافت پوست ناحیه جراحی، از جمله عوارضی است که بعد از عمل لیپوساکشن ممکن است بروز کند

  • نکروز

از دیگر آسیب هایی که ممکن است در عمل لیپوساکشن ایجاد شود، می توان به نکروز یا همان بافت مردگی اشاره کرد. این عارضه به تنهایی باعث مرگ نمی‌ شود. ولی در این عارضه پوست مرده در ابتدا دچار تغییر رنگ شده و ممکن است عفونت ناشی از آن توسط باکتری به مناطق دیگری از پوست منتقل شود که این ممکن است خطر آفرین باشد.

  • سوختگی پوست

از دیگر عوارض و خطرات احتمالی که ناشی از لیپوساکشن با دستگاه اولتراسوند یا لیپوساکشن با لیزر ( به آن اسمارت لیپو SmartLipo نیز می گویند )، سوختگی می باشد. این روش لیپوساکشن، ممکن است کانولا به علت سطح بالا انرژی حاصل از اولتراسونیک (امواج فراصوت) و لیزر، بیش از حد داغ شود و باعث سوختگی در اطراف بافت ناحیه جراحی شود. که می تواند دلیلی بر ایجاد اسکار دائمی، تغییر رنگ پوست و یا حتی آسیب عصبی باشد.

  • ناهمواری در سطح پوست

ایجاد بی‌نظمی و ناهمواری یکی دیگر از آسیب‌هایی است که لیپوساکشن می ‌تواند ایجاد کند. این بی ‌نظمی‌ها و ناهمواری ها در کانتورینگ پوست ایجاد می شوند و این عارضه بیشتر در لیپوساکشن صورت و گردن اتفاق می‌افتد که دلیل آن خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست (مخصوصاً در افراد مسن‌ ) و از بین رفتن ناهمواری بافت چربی است. لیپوساکشن گاها حتی باعث چروکیده شدن پوست ناحیه‌ تحت جراحی، و حتی مواج و پژمرده به نظر رسیدن پوست شود.

  • خطرات و عوارض بیهوشی

بیهوشی می تواند باعث بوجود آمدن عارضه های جدی در هنگام عمل یا بعد از عمل شود. در روش جراحی لیپوساکشن تامسنت، دوزهای بالایی از لیدوکائین برای بی‌ حسی های موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده و تزریق بیش از حد از لیدوکائین احتمال مسمومیت بیمار را به دنبال دارد که این باعث بوجود آمدن عوارضی همچون بی ‌حسی، خواب ‌آلودگی، زنگ زدن گوش ‌ها، تکلم نا مفهوم، تشنج، بیهوشی و یا حتی از بین رفتن نبض و ایست قلبی شود و ممکن است باعث مرگ بیمار هم شود.

دانستن این نکته خالی از لطف نیست که انتخاب یک جراح پلاستیک بامهارت و با تجربه می ‌تواند ریسک بروز چنین عوارضی را کاهش دهد .

  • عفونت

عفونت از جمله عارضه هایی است که در بیشتر جراحی ها احتمال رخ دادنش وجود دارد. درست است در لیپوساکشن برش‌های کوچکی ایجاد می ‌شود اما احتمال عفونت حتی برای این زخم ها وجود دارد. برای جلوگیری از عفونت باید کلیه نکات بهداشتی و دستورالعمل های بعد از جراحی را به دقت رعایت کنید تا احتمال عفونت را به حداقل برسانید.

  • آمبولی چربی

آمبولی زمانی ایجاد می شود که به علت ضربه و ارتعاش ناشی از حرکت کانولا بعضی از رگ‌های اطراف ناحیه جراحی آسیب دیده و چربی به داخل رگ ها نفوذ کند. درمواقعی چربی ممکن است در ریه‌ها جمع شده یا حتی به سمت مغز حرکت کند که این جزو موارد خطرناک است، به دلیل این که چربی موجود در ریه ها می‌ تواند باعث تنگی نفس و در نتیجه حملات تنفسی شده و یا ممکن است به مغز رسیده و منجر به فلج دائمی شود. در چنین مواردی پزشک با تجربه و علم خود می تواند جلوی بروز اتفاقات ناخوشایند را بگیرد.

  • عدم تعادل مایعات در بدن

به دلیل اینکه در حین عمل جراحی لیپوساکشن ران و شکم حجم زیادی از مایع تزریق می شوداحتمال بروز عارضه عدم تعادل مایعات بدن وجود دارد که حجم زیاد مایعات می توانند قلب و ریه و کلیه‌ها را درگیر کنند و عوارض نامطلوبی را ایجاد نمایند.

کلام آخر

لیپوساکشن یک روش زیبایی است که چربی های موضعی را از بین می‌برد. در شرایطی که چاقی موضعی شکم و پهلو و یا سایر نقاط از طریق رژیم غذایی و ورزش درمان شود، این روش پیشنهاد می‌گردد. به شما توصیه می کنیم برای انجام این عمل به بهترین جراح پلاستیک تهران دکتر شاهین بهجو مراجعه نمایید تا بعد از عمل دچار عوارض لیپوساکشن نشوید. البته امروزه جراحان از روش های جدیدی به جای لیپوساکشن بهره می برند.

یک پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط