دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل با سرم و گوش پاک کن
شستشوی بینی بعد از عمل

شستشو و تمیز کردن بینی بعد از عمل با سرم و گوش پاک کن

آنچه می خوانید...

همان طور که می دانید سالیانه افرادی زیادی در همه جای دنیا به ویژه در کشور ما ایران اقدام به جراحی زیبایی بینی می کنند. این جراحی مانند تمامی جراحی های زیبایی نیاز به مراقبت دارد. رعایتمراقبت های بعد از عمل بینی کمک زیادی به بهبود بیماری کرده و باعث می شود مقدار زیادی از میزان تورم بینی رفع گردد. یکی از مواردی که برای بسیار از بیماران بعد از عمل بینی سوال است و بارها بابت آن با مطب تماس میگیرند مسئله شستشو بینی بعد از عمل با محلول سرم و پاک کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک کن است.

شستن-بینی-بعد-از-عمل-با-سرم

برای شستشو بینی راه حل های متعددی وجود دارد اما پزشکان معمولا شست و شو بینی با سرم و سرنگ را توصیه می کنند که این روش هم بسیار آسان است و هم اینکه نسبت به سایر روش های شست و شو بینی بهتر می باشد.

نحوه شستشوی بینی بعد از عمل بینی چگونه است ؟

 شستشوی بینی بعد از عمل بینی معمولا پس از یک هفته از انجام عمل جراحی بینی  انجام می شود و در هفته اول جراحی ، شست و شو بینی با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی صورت می گیرد. محلول شست وشو بینی سدیم کلراید 9/0 ( سرم ) می باشد که این محلول از 9/0 درصد نمک حل شده در آب می باشد و سچس با استفاده از یک سرنگ 10 سی سی آن را داخل بینی کرده و بینی شست و شو داده می شود.
محلول شست و شو بینی را می توان در منزل و به صورت دستی نیز ساخت روش ساخت محلول بینی بدین گونه است که نصف قاشق چای خوری در یک لیوان آب جوشیده شده حل کرده و اجازه دهید تا این محلول سرد گشته و سپس با استفاده از سرنگ 10 سی سی آن را به داخل بینی تزریق کنید و اجازه دهید مایع سرم خود به خود از بینی خارج شود.
جراحان بینی توصیه می کنند که به مدت زمان تقریبی 6 الی8 هفته بینی را با محلول شست و شو دهید که این شست و شوی بینی در ماهای نخست از کیپ گشتن بینی و چسبندگی جلوگیری می کند.

چرا شستشو بینی بعد از عمل اهمیت دارد ؟

بعد از جراحی بینی مقداری خونریزی در بخش های داخلی بینی وجود دارد که بعد از گذشت چند روز بخش هایی از خونابه ها خشک می شوند. هرگز نباید این خون هایی که خشک شده اند را با دست، گوش پاک کن یا هر جسم خارجی خارج کنید. به طور کلی وارد کردن هر نوع جسم خارجی به داخل بینی ممنوعیت دارد.


توجه داشته باشید که در هفته های اول پس از جراحی فین کردن ممنوع است.

در خصوص شروع روند شستشو بعد از عمل بینی حتما با پزشک جراح بینی خود مشورت نمایید.

برای شستشو دادن داخل بینی می توانید بجای این که از سرم هایی بهداشتی استفاده کنید خودتان در منزل از آب و نمک استفاده کنید.

  • تعداد دفعات شستشوی بینی بعد از عمل بینی در روز چندین نوبت است. شستشوی چند باره باعث می شود که لخته های خونی زیاد اجتماع نداشته باشند و سریع تمامی مواد زاید مورد شستشو قرار گیرند.
  • شستشو بینی بعد از عمل هم عملکرد تنفسی شما را بهبود می بخشد و هم این که بخش های داخلی بینی مرطوب می ماند و از خشک شدن خونابه ها در داخل بینی جلوگیری می شود.
تمیز-کردن-بینی-با-سرم

تمیز کردن بینی بعد از عمل با گوش پاک کن

آب اکسیژنه تحت نامهای مختلفی از جمله دی اکسید دی هیدروژن، دی اکسید هیدروژن، اکسید هیدروژن، اکسیدول و پراکسید با غلظت 3٪ یا بیشتر در داروخانه‎ها فروخته می شود.هنگام تمیز کردن بینی در خانه آن را با همان میزان آب تمیز رقیق کنید. گوش پاک کن آغشته به آب اکسیژنه را به آرامی درون حفره‌ی بینی قرار داده تا خون و مخاط آن از بين برود. این کار را به آرامی انجام دهید و بیش از حد گوش پاک کن را وارد بینی نکنید.
در صورتی که به تازگی عمل کرده اید و تامپون در بینی شما وجود دارد از استفاده کردن گوش پاک کن خودداری کنید زیرا ممکن است با جابجایی، شکل بینی شما تغییر یابد.

پولیسپورین یا بایستراسین (polysporin or bacitracin) یک کرم آنتی بیوتیک موضعی است. این پماد به طور معمول برای بهبود خون خشک شده، لخته های خون و همچنین جلوگیری ازعفونت بیشتر استفاده می شود. نحوه استفاده از آن به این صورت است پس از هر بار شستشوی بینی با پراکسید هیدروژن (دوبار در روز، صبح و شب) از پماد پولیسپورین داخل بینی استفاده کنید.

کلام آخر

مراقبت ‌های بعد از عمل بینی یا رینوپلاستی در روز‌ها نخست، برای دستیابی به نتیجه مطلوب و مورد انتظار فرد از اهمیت بالای برخوردار است. نکاتی مراقبتی که گفته می‌شود از عوارض جانبی عمل تا حد زیادی می‌کاهد؛ توجه به نکاتی که برای تمیز کردن و شستشو بینی بعد از عمل ذکر می‌شود به دلیل نقش مهمی که در بهداشت این ناحیه پس از جراحی دارد و رعایت دستورالعمل‌های ذکر شده توسط جراح پلاستیک، به شما در دستیابی به بهترین نتایج دلخواه کمک می‌کند.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *