دکتر شاهین بهجو » دسته‌بندی نشده » روش های جلوگیری از پیری پوست صورت
جلوگیری از پیری پوست

روش های جلوگیری از پیری پوست صورت

آنچه می خوانید...
جوانسازی پوست صورت

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم پزشکی جلوگیری از پیری پوست صورت و جوان ماندن آن برای مدتی طولانی تر ممکن است. به طور کلی ترکیباتی به نام کلاژن و الاستین به پوست ظاهری جوان و شاداب می دهند، با افزایش سن تولید این مواد کاهش می‌‌یابد و منجر به شل شدن و افتادگی پوست می‌شود. البته عوامل دیگری نیز وجود دارند که در روند پیر شدن پوست موثر هستند. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با عواملی که باعث ایجاد پیری پوست می شوند و همچنین مواردی که در جوانسازی پوست موثر هستند آشنا سازیم.

چین و چروک‌ها، به عنوان روند طبیعی پیری، بیشتر روی پوست‌هایی که در معرض نور آفتاب قرار گرفته‌اند، مانند صورت، گردن، دست‌ها و ساعد دیده می‌شوند. اگرچه ژنتیک عمدتاً ساختار و بافت پوست را تعیین می کند، اما  قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از دلایل اصلی چین و چروک است، به خصوص برای افرادی که پوست روشن دارند.

آلاینده ها و سیگار کشیدن نیز در ایجاد چین و چروک نقش دارند.اگر چین و چروک‌هایتان شما را آزار می‌دهد، گزینه‌های زیادی برای کمک به صاف کردن و یا جوانسازی پوست برای شما وجود دارد. داروها، تکنیک های بازسازی پوست، فیلرها و جراحی در صدر فهرست درمان های موثر چین و چروک قرار دارند.

پیری پوست بیشتر در کدام نواحی دیده می شود؟

چین و چروک خطوط و چین هایی هستند که در پوست شما ایجاد می شوند. برخی از چین و چروک ها می توانند به شیارهای عمیق تبدیل شوند و ممکن است در اطراف چشم، دهان و گردن و پیشانی و خط خنده شما قابل توجه باشند.

اگر در مورد ظاهر پوست خود و پیری زودرس نگران هستید، به متخصص جراحی پلاستیک مراجعه کنید. او می تواند پوست شما را ارزیابی کند و به شما در ایجاد یک برنامه مراقبت از پوست کمک کند. جراح پلاستیک همچنین می تواند درمان و روش های جلوگیری از پیری پوست را برای شما تجویز کند.

عواملی که باعث ایجاد پیری پوست می شوند

چین و چروک ها توسط ترکیبی از عوامل مختلف ایجاد می شوند و در نهایت باعث پیری پوست می شوند .برخی از دلایل آن قابل کنترل و برخی دیگر غیرقابل کنترل هستند.
این عوامل عبارتند از:

سن

با افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی حالت ارتجاعی کمتری پیدا می کند و شکننده تر می شود. کاهش تولید چربی های طبیعی، پوست شما را خشک می کند و باعث می شود پوست چروکیده تر به نظر برسد.
چربی در لایه های عمیق تر پوست شما کاهش می یابد. این امر باعث شل شدن و افتادگی پوست و خطوط و شکاف های بارزتر می شود.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) نور خورشید

اشعه ماوراء بنفش، که روند طبیعی پیری را سرعت می بخشد، علت اصلی چین و چروک زودرس است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، بافت همبند پوست شما – رشته های کلاژن و الاستین را که در لایه عمیق تر پوست (درم) قرار دارند، تجزیه می کند.

سیگار کشیدن

سیگار می تواند روند طبیعی پیری پوست شما را تسریع و به ایجاد چین و چروک کمک کند. این امر ممکن است به دلیل اثر سیگار بر روی کلاژن باشد.

امروزه بسیاری از محصولات پوستی، مدعیِ احیای و جوانی پوست و یا کاهش چین و چروک هستند، اما سازمان غذا و دارو تنها تعداد کمی را برای پوست‌های آسیب دیده یا پیر تایید کرده است. این درمان‌ها معمولا، پوست خشک را ترمیم کرده و لکه‌هایی که بر اثر پیری ایجاد شده اند، را کاهش می‌دهند. در ادامه شما را با روش های جوانسازی پوست آشنا می کنیم.

روند پیری پوست

روش های جوانسازی پوست صورت

روش های جوانسازی پوست صورت به دو دسته جراحی و روش های غیر جراحی تقسیم می شوند:

روش های غیر جراحی جوانسازی پوست شامل

  • سم بوتولینوم (بوتاکس) برای چین و چروک صورت
  • جوانسازی پوست با تزریق چربی به صورت
  • تزریق فیلر پوست برای چین و چروک

جوانسازی پوست با تزریق فیلر

فیلرهای مواد ژل مانندی هستند که به زیر پوست تزریق می شوند. فیلرها برای ایجاد ظاهری صاف یا پُر تر یا هر دو طراحی شده اند.همانطور که در آزمایشات بالینی گزارش شده است، اثرات بیشتر فیلرهای پوستی تایید شده توسط FDA موقتی است زیرا از موادی ساخته شده اند که بدن در نهایت تجزیه و جذب می کند. برای حفظ اثر مطلوب، ممکن است لازم باشد روش تزریق تکرار شود.

جوانسازی پوست با تزریق چربی

جوانسازی صورت با استفاده ازروش انتقال چربی یک گزینه ی عالی برای بیمارانی است که می خواهند حجم نواحی خاصی را در صورت خود افزایش دهند یا حجم از دست رفته ی ناشی از افزایش سن را در چهره ی خود بازسازی کنند. چربی تزریق شده در این نواحی باعث افزایش حجم و بهبود کانتور صورت می شود و ظاهری جوان تری را به چهره ی فرد می بخشد.

تزریق چربی همچنین برای جبران حجم از دست رفته که باعث ایجاد چین و چروک و گودی می شود نیز مفید است. چربی های منتقل شده به خطوط عمیق لبخند، گوشه های دهان، گودی زیر چشم ها و گونه های افتاده می تواند حجم دلخواه فرد در صورت او را تا حد زیادی بازگرداند و اثرات ناشی از افزایش سن و پیری را بهبود بخشد.

جوانسازی پوست با تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم توسط نوع خاصی از باکتری تولید می شود که در مقادیر بالاتر، می تواند سمی باشد. با این حال، فقط دوزهای کوچک و ضعیف تر سم بوتولینوم برای کاهش چین و چروک صورت استفاده می شود.

هنگامی که سم بوتولینوم تزریق می شود، سیگنال های عصبی خاصی را که باعث انقباض ماهیچه ها می شوند، مسدود می کند. ماهیچه ها شل می شوند و چین و چروک های ناخواسته را کاهش می دهند. تاثیر این کار حدود 3 تا 6 ماه طول می کشد. پس از آن، ماهیچه ها دوباره حرکت می کنند و چین و چروک ها برمی گردند.

روش های جراحی جوانسازی پوست صورت

جوانسازی پوست با جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی پلاستیک در جهان است. این روش برای بهبود علائم ظاهری پیری انجام می شود که به عنوان یک روند طبیعی اتفاق می افتد.

لیفت صورت روشی نسبتا تهاجمی است که در آن، با ایجاد برش‌های اندک در نواحی کناری پوست صورت و کشیدن عضلات یا پوست در ناحیه موردنظر، لیفت و جوانسازی پوست انجام می‌شود.معمولا برش‌ها بسیار کوچک، نامشخص ایجاد می‌شود.

در این روش، هیچ نگرانی بابت باقی‌ماندن جای زخم و اسکار پوستی نیز وجود ندارد. زیرا جراح پلاستیک شما برش‌های موردنیاز برای کشیدن پوست صورت را در نواحی نزدیک به رویش موها و یا در ناحیه پشت گوش قرار می دهد.

جوانسازی پوست با جراحی لیفت اندوسکوپیک ابرو و پیشانی

با بالا رفتن سن، ابرو و پیشانی اغلب آن قسمت هایی از صورت هستند که اولین نشانه های پیری را نشان می دهند.لیفت اندوسکوپیک ابرو و پیشانی با ایجاد ۳ تا ۵ برش کوچک در بالای سر و در پشت خط رویش موها شروع می شود و سپس با استفاده از آندوسکوپ، عمل لیفت ابروها و لیفت پیشانی انجام می شود. لیفت آندوسکوپیک اغلب بر روی افراد بالای ۴۰ سال انجام می شود.

بهترین روش جوانسازی پوست

انتخاب بهترین روش جوانسازی پوست به خود فرد بستگی دارد که ترجیح می‌ دهد با روش غیر تهاجمی و یا با جراحی پلاستیکتغییر را در پوست خود ایجاد کند. جراحی و لیفت صورت برای افراد زیر ۵۰ سال توصیه نمی شود البته این موضوع به تشخیص دکتر و جراح پلاستیک شما بستگی دارد؛البته میزان عوارض به تکنیک انتخابی و تبحر جراح نیز بستگی دارد. برای مشاوره با ما و انتخاب بهترین روش برای جوانسازی پوست شماره خود را در فرم زیر وارد کنید تا مشاوران ما باش ما تماس بگیرند.

نام و نام خانوادگی
موبایل
پیام با موفقیت ارسال شد
پیام خود را مجدداً ارسال کنید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *