دکتر شاهین بهجو » جراحی سینه » جراحی کوچک کردن سینه
قبل و بعد ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه

آنچه می خوانید...

در برخی از زنان به صورت ژنتیکی، اندازه سینه آن ها بزرگ تر از حد معمول است و به نوعی باعث کاهش اعتماد بنفس زنان می شود. در این افراد جراحی کوچک کردن سینه (که به اصطلاح با ماموپلاستی از آن یاد می شود) می تواند بهترین روش برای کاهش مناسب سایز سینه ها باشد. این جراحی دارای مزایا و معایب خاصی است که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم. اگر شما هم این مشکل رو دارید حتما به مطب دکتر شاهین بهجو مراجعه کنید.

جراحی کوچک کردن سینه

هدف از جراحی کوچک کردن سینه

در جراحی کوچک کردن سینه، هدف اصلی جراح، کاهش سایز سینه ها است. در انجام این جراحی، میزان مورد نظر از بافت های چربی پستان (بخش اعظم بافت پستان از چربی تشکیل شده است) به همراه مقدار مشخصی از پوست و بافت های آلوئول سینه، برداشته خواهد شد. در افرادی که دارای پستان های بزرگ و دارای سایز غیر طبیعی هستند، انجام جراحی ماموپلاستی می تواند یکی از  بهترین روش ها برای رفع این مشکل باشد.

البته این روش تهاجمی کوچک کردن سینه، برای تمام افراد توصیه نمی شود و لازم است پیش از انجام جراحی مشاوره های لازم توسط متخصص جراح پلاستیک انجام گیرد. البته لازم به ذکر است، پیش از انجام عمل کوچک کردن سینه باید از شرایط انجام آن، عوارض احتمالی پس از عمل، ریسک فاکتورهای دخیل در نتایج عمل و مراقبت های پس از آن، اطلاعات لازم را بدست آورده باشید.

عمل جراحی کوچک کردن سینه چگونه انجام می شود؟

پیش از جراحی کوچک کردن سینه، لازم است بررسی های آزمایشگاهی خاصی را انجام دهید. پس از دریافت جواب آزمایش ها و ارائه به پزشک جراح، مشاوره های لازم صورت گرفته و سپس وقت عمل شما تعیین خواهد شد.

پس از انجام عمل احتمال بستری شدن در بیمارستان یا کلینیک جراحی به مدت یک شب وجود دارد. روز پس از جراحی امکان ترخیص شما از بیمارستان وجود داشته و زمان مراجعه جهت ویزیت های بعدی از سوی پزشک به شما اطلاع داده خواهد شد. همچنین دستورالعمل های مراقبتی پس از عمل، به صورت دقیق به شما ارائه می شود.

اگر قصد انجام ماموپلاستی را دارید کلیک کنید.

مراحل جراحی ماموپلاستی

پس از انجام بررسی های پاراکلینیکی (CBC، بررسی انعقادی، آنزیم های کبدی) و کسب اجازه عمل از طرف جراح پلاستیک، وقت جراحی برای شما تعیین می شود.

شما باید به مدت حداقل 8 ساعت پیش از شروع جراحی، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.

مواردی همچون سابقه عمل های قبلی، بیماری های زمینه ای، مصرف داروی خاص، توسط پزشک بیهوشی از شما پرسیده خواهد شد.

سپس از روش بیهوشی جنرال برای آغاز عمل استفاده می شود. بنابراین شما در طول عمل به خواب رفته و هیچ دردی احساس نمی کنید.

روش انجام جراحی به صورت ایجاد برش در نقاط اطراف نوک و در نواحی تحتانی هر سینه است. سپس بافت های اضافی چربی از سینه خارج شده و پوست اضافی نیز به همراه آن برداشته می شود.

در صورتی که سایز سینه ها خیلی بزرگ باشد، بخش نوک سینه و ناحیه قهوه ای رنگ اطراف آن (ناحیه آرئول) برداشته شده و در بخش های بالاتر سینه، مجددا پیوند، زده می شود.

مهارت پزشک یک فاکتور بسیار تعیین کننده در ایجاد شکل دلخواه و قرینه در سینه ها است. لذا پیش از اقدام به جراحی در رابطه با نمونه های جراحی قبلی پزشک خود، اطلاعات لازم را به دست آورید. پس از اتمام فرایند برداشت بافت های اضافی، محل برش بخیه زده شده و پانسمان استریل روی آن قرار می گیرد.

در برخی موارد احتمال قرار دادن درن (لوله ای برای تخلیه ترشحات و لخته های خون احتمالی) در نواحی لترال سینه ها وجود دارد. پس از کسب هوشیاری کامل، شما را به بخش جراحی زنان منتقل کرده و احتمالا یک شب را در بیمارستان تحت مراقبت خواهید بود.

جراحی کوچک کردن سینه برای چه افرادی مناسب است؟

تمام افرادی که دارای سلامت جسمی کامل هستند و قصد بارداری مجدد ندارند، می توانند با مشورت با بهترین جراح پلاستیک در تهران یا شهر های دیگر برای انجام عمل، اقدام نمایند. ولی افرادی که قصد بارداری داشته باشند، بهتر است انجام جراحی را به بعد از آن موکول کنند.

همچنین در افرادی که دارای دردهای مزمن در پشت خود هستند یا برای رفع درد گردن و شانه نیاز به مصرف مداوم مسکن دارند، جراحی ماموپلاستی توصیه می شود.

افرادی که دارای دردهای عصبی و بیماری های ایجاد کننده سوزش زیر سینه ها هستند، بهتر است از انجام این نوع جراحی زیبایی سینه، برای رفع مشکلات خود استفاده کنند.

آیا کوچک کردن سینه با جراحی عوارض دارد؟

این جراحی، مانند اغلب جراحی ها امکان بروز عوارضی همچون خونریزی، ایجاد اسکار، بروز عفونت سینه (ماستیت)، عوارض ناشی از بیهوشی، خون مردگی و کبود شدگی، زخم در نواحی ایجاد برش، اختلال در فرایند شیردهی، از بین رفتن حس در نواحی مختلف سینه به خصوص در نوک آن، ایجاد شکل غیر قرینه در سینه ها، وجود دارد. ولی مزایای آن برای زنانی که تمایل دارند سینه های کوچک تری داشته باشند و از بزرگی بیش از حد آن ها رنج می برند، بیشتر است. این روش در صورت انجام صحیح مراقبت های پس از عمل و انتخاب یک جراح سینه متبحر، می تواند دارای نتایج بسیار فوق العاده ای باشد.

شیردهی بعد از عمل موچک کردن سینه

در خانم هایی که هنوز ازدواج نکرده اند و یا قصد بارداری مجدد دارند، انجام جراحی کوچک کردن سینه، بحثی چالش برانگیز است. زیرا احتمال ناتوانی در شیردهی پس از انجام ماموپلاستی، وجود دارد. البته در برخی از تکنیک های انجام ماموپلاستی، ممکن است امکان تغذیه با شیر مادر تقویت شود. در نتیجه برای اطلاع از عوارض و تاثیرات جراحی کوچک کردن سینه ها بر روی شیردهی، بهتر است با پزشک متخصص خود مشاوره کرده و از عوارض احتمالی آن مطلع شوید.

مراقبت های پس از جراحی کوچک کردن پستان

پس از انجام جراحی به مدت 10 الی 20 روز لازم است از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید. همچنین انجام ورزش هایی که با فعالیت بالا همراه هستند برای شما ممنوع بوده و تنها با اجازه پزشک می توانید فعالیت های سبک مانند پیاده روی، داشته باشید.

مصرف هرگونه دارو و نوشیدنی های حاوی الکل پس از جراحی ماموپلاستی، ممنوع است و تنها با مشورت پزشک می توانید از مسکن برای کاهش درد پس از عمل استفاده کنید. همچنین حساسیت سینه ها به لمس پس از جراحی، طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

هزینه جراحی کوچک کردن زنان

هزینه جراحی کوچک کردن سینه همواره از سوالاتی است که برای بانوان مطرح است. برای اطلاع دقیق از هزینه این عمل جراحی لازم است توسط جراح معاینه شوید و بسته به عوامل موثر در هزینه، قیمت نهایی جراحی ماموپلاستی برای شما تعیین شود.

برخی از این عوامل عبارتند از:

 • شرایط سنی
 • سایز اولیه و سایز هدف
 • پیچیدگی جراحی
 • میزان تغییراتی که بر روی سینه باید اعمال شود
 • تکنیک جراحی
 • برش ها

چگونه بهترین جراح کوچک کردن سینه زنان را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب بهترین جراح ماموپلاستی باید به ویژگی های مهمی که هر جراح باید از آن ها برخوردار باشد توجه کنید و سپس بسته به معیارهای خود، تصمیم گیری نمایید. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • داشتن مدرک آکادمیک و تخصصی در زمینه جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
 • برخورداری از تجربه و مهارت کافی
 • بکارگیری جدیدترین تکنیک های جراحی
 • آگاهی از دانش روز دنیا
 • توجه به تناسب اندام بیمار
 • توجه به نظر و سلیقه بیمار
 • صحبت در مورد جزئیات لازم با مراجعین برای شفاف سازی پیش از انجام جراحی

ممکن است در کنار این موارد، هر شخص معیارهای دیگری نیز داشته باشد که طبیعی است اما موارد مذکور، جزو مهم ترین عواملی هستند که در انتخاب جراح تاثیرگذارند.

برای انتخاب یک جراح ماموپلاستی خوب نیز می توانید به برسی رزومه پزشک و تحقیق در مورد او بپردازید. برای تحقیق می توانید از اینترنت، تجربه اطرافیان، مراجعین پزشک مورد نظر، فعالیت پزشک در صفحات مجازی و … کمک بگیرید.

در نتیجه این اقدامات با سوابق موفق پزشک و نمونه کارهای او بیشتر آشنا می شوید. همچنین تا حدودی میزان رضایتمندی مراجعین نیز برای شما آشکار می شود.

در انتها باید بگوییم افرادی که سینه های بزرگ و افتاده دارند، می توان جراحی کوچک کردن سینه را همزمان با لیفت پستان برای آن ها، انجام داد؛ به نحوی که موقعیت سینه ها بالاتر آمده و استایل مناسب تری پیدا کند. اما برای این کار لازم است جراحی خود را نزد یک پزشک خوب و با تجربه انجام دهند تا به نتیجه دلخواه برسند.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *