دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » همه چیز در رابطه با رینوپلاستی ثانویه
۷ دقیقه
رینوپلاستی ثانویه

همه چیز در رابطه با رینوپلاستی ثانویه

آنچه می خوانید...
جراحی ترمیمی بینی

میزان درخواست برای جراحی ترمیمی بینی در بیماران، پس از انجام جراحی اولیه بینی، ممکن است تا ۲۰ درصد یا به بیان دیگر از هر پنج بیمار یک نفر باشد.  بیمارانی که درصدد انجام رینوپلاستی ثانویه یا جراحی بینی ترمیمی هستند، از نتایج زیبایی و یا عملکرد عمل اولیه جراح خود رضایت کافی ندارند. نتایج نامطلوب به منظور بهبود ظاهر و شرایط بینی بیمار انجام می شود.

رینوپلاستی ترمیمی که به عنوان جراحی بینی ثانویه نیز شناخته می شود، یک عمل پیچیده است که توسط متخصص جراحی پلاستیک برای تغییر شکل، تغییر اندازه بینی و بهبود عملکرد سیستم تنفسی پس از عمل جراحی اولیه انجام می شود.

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

این روش جراحی که به آن رینوپلاستی ثانویه یا دوم نیز گفته می شود، برای اصلاح یا بهبود نتایج جراحی بینی قبلی که به دلایلی رضایت بخش نبوده، طراحی شده است. این روش ممکن است برای اصلاح مشکلات تنفسی و همچنین مشکلات زیبایی تأثیر می گذارد، استفاده شود.

برخی از مشکلاتی که بیماران پس از جراحی زیبایی بینی اولیه از آنها شکایت دارند عبارتند از:

 • باریک شدن بیش از حد نرمال نوک بینی
 • سر بالا بودن بیش از حد نرمال نوک بینی
 • بزرگ شدن بیش ‌از حد نرمال نوک بینی
 • ایجاد چین در اطراف سوراخ های بینی
 • کج شدن بینی
 • در صورتی که تیغه بینی دو قسمت شده باشد
 • عدم قرینگی بین دو سمت بینی
 • جای زخم یا اسکار داخل و خارج بینی
 • عدم قرینگی بین دو سمت بینی
 • باقی ماندن قوز بینیغیر طبیعی بودن ظاهر بینی
 • مشکلات تنفسی
جراحی ترمیمی بینی چیست ؟

این مشکلات می توانند از عیوب جزئی تا شدید متغیر باشند. جراح پلاستیک شما در تلاش است تا به بیماران کمک کند، بالاترین سطح رضایت را از جراحی بینی ترمیمی خود به دست آورند و تمام سعی خود را برای اصلاح مشکلات بینی آنها پس از جراحی اولیه انجام می دهد.

در رینوپلاستی ثانویه چه تغییراتی ایجاد می شود ؟

رینوپلاستی ترمیمی اغلب به غضروف برای تکمیل ساختار نوک بینی نیاز دارد، چرا که غضروف میانی اغلب دچار نقص بوده و جراحان پلاستیک اغلب باید غضروف را از سایر نقاط بدن، به ویژه گوش و گاهی اوقات دنده، انتخاب کنند.در جراحی هایی که غضروف کمتری لازم داشته باشد، از غضروف لاله گوش استفاده می شود و برداشتن غضروف از لاله گوش منجر به دفرمه شدن فرم گوش نمی شود؛ در جراحی هایی که غضروف بیشتری لازم داشته باشد از غضروف دنده ها استفاده می شود و علیرغم تصور مردم این کار با درد شدید و غیر قابل تحمل همراه نیست و فرد درد کمی در ناحیه قفسه سینه احساس خواهد کرد. گاهی اوقات، جای زخم در داخل بینی نیاز به استفاده از پیوندهای پوستی برای باز کردن مجدد راه هوایی بینی منحرف و باریک دارد.

جراحی ترمیمی بینی چگونه انجام می شود ؟

جراحی ترمیمی بینی یا جراحی بینی ثانویه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود تا به کاهش هر گونه ناراحتی احتمالی کمک کند. رینوپلاستی ترمیمی معمولاً با استفاده از روش باز انجام می شود که امکان تجسم بیشتر آناتومی بینی و بهبود کنترل بر جداسازی بافت زخم بینی را فراهم می کند.

در مواردی که نیاز به تغییر شکل است، معمولاً نیاز به پیوند غضروف از تیغه بینی، گوش یا دنده است. فیلرهای تزریقی نیز ممکن است برای اصلاح عیوب کوچک بعد از عمل اولیه استفاده شوند، اگرچه استفاده از غضروف خود بیمار ترجیح داده می شود اما استفاده از غضروف کسی که فاقد علائم حیاتیست نیز مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی معمولاً دو و نیم تا چهار ساعت طول می کشد. جراح پلاستیک شما بعد از اتمام جراحی به شما توصیه خواهد کرد برای جلوگیری از مشکلات احتمالی یک شب در بیمارستان بستری شوید.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی ترمیمی بینی هستند ؟

کاندیدای مناسب جراحی ترمیمی بینی

یک فرد مناسب برای این روش بایستی از نظر جسمی سالم و با انتظارات واقع بینانه در مورد نتایج جراحی ترمیمی باشد.
قاعدتا فرد پس از جراحی اولیه بینی از عملکرد یا ظاهر بینی ناراضی است و جراحی ثانویه را نمی توان بلافاصله پس از جراحی اولیه انجام داد، زیرا بین ۶ تا ۱۲ ماه برای برطرف شدن کامل تورم نیاز است.

دوران نقاهت پس از جراحی رینوپلاستی ثانویه چقدر است؟

پس از عمل جراحی بینی ترمیمی، بیماران معمولاً به مدت پنج تا هفت روز کبودی و تورم را تجربه خواهند کرد. عوارض و ناراحتی ممکن است کمتر از جراحی اولیه باشد، زیرا بینی قبلاً عمل شده است. جراح بینی یک نوار و یک تامپون سیلیکونی در بینی قرار می دهد. همه چیز، از جمله بخیه ها، پس از یک هفته بهبودی برداشته می شود. ضمنا پس از کاهش کبودی و تورم، بیماران معمولاً می توانند به سر کار و سایر فعالیت های معمولی خود بازگردند. همچنان، با گذشت زمان، بهبودی بینی ادامه می یابد و ممکن است در طول یک سال پس از جراحی، زمانی که نتایج، بصورتِ کامل قابلِ مشاهده باشد، ظاهر آن تغییر کند.

بهترین جراح ترمیم بینی

با توجه به اینکه بینی ساختار پیچیده‌ای دارد و فرد یک بار به هر دلیلی از نتیجه جراحی خود راضی نبوده است، بهتر است برای بار دوم، نهایت دقت را در انتخاب بهترین جراح بینی ترمیمی داشته باشد. بنابراین بهتر است دنبال جراحی باشید که تجربه و تبحر کافی برای انجام این جراحی را داشته است. شما می‌توانید از نمونه کارهای جراح در مطب و یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام دیدن کنید و اطلاعات واقعی و دقیقی در رابطه با این جراحی به دست آورید.

هزینه جراحی ترمیم بینی چقدر است ؟

در صورتی که برای جراحی ترمیم بینی خود با جراح بینی سابق خود صحبت و توافق کنید ممکن است فقط هزینه کلینیک توسط توسط شما پرداخت گردد و جراح هزینه ای را برای انجام این جراحی دریافت نکند. اما زمانی که جراحی ترمیم بینی توسط جراح بینی دیگری انجام شود هزینه پرداختی در جلسه مشاوره تعیین و به شما گفته می شود.

سوالات متداول در رابطه با جراحی ترمیمی بینی

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.