دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » جراحی بینی فانتزی یا عروسکی
۶ دقیقه
جراحی بینی فانتزی

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

آنچه می خوانید...
عمل بینی فانتزی

برخی از افرادی تمایل دارند که جراحی بینی فانتزی انجام بدهد. پیش از آن که بخواهید جراحی بینی مدل فانتزی یا عروسکی انجام بدهید بهتر است ابتدا با این نوع جراحی بینی آشنا بشوید. برای این که بینی زیبا باشد و فرمی فانتزی و عروسکی به خود بگیرد، لازم است زاویه بینی با لب بالا حدود ۱۰۵ درجه باشد. این زاویه در جراحی بینی طبیعی ۹۰ درجه است. البته باید گفت در صورتی که زاویه میان بینی و لب بالا ۹۰ تا ۱۰۵ درجه باشد ، بینی به عنوان یک بینی زیبا و استاندارد محسوب می شود.

فیلم جراحی بینی نیمه فانتزی در کانال آپارات دکتر شاهین بهجو

جراحی بینی فانتزی یا عروسکی

در جراحی بینی فانتزی که در اصطلاح عامیانه عروسکی نیز نامیده می‌شود، تمرکز بیش‌تر روی نوک بینی است. بینی تا حد زیادی کوچک می‌شود و ارتفاع بینی از زاویه نیم‌رخ، حالت سربالایی دارد. جراح بینی قبل از عمل باید با توجه به استانداردهای بینی مانند پهنای بینی، تناسب آن با سایر اجزای صورت، ارتفاع بینی، فاصله بینی و لب بالا و … نتیجه جراحی را برای بیمار شرح دهد. در این نوع جراحی به‌دلیل کوچک‌شدن اندازه بینی و سوراخ‌های آن، ممکن است فرد دچار مشکلات تنفسی و ضعف بویایی شود، بنابراین جراحی باید توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود.

در جراحی بینی فانتزی (عروسکی)

 • افرادی که دارای بینی استخوانی هستند و اجزای صورت‌شان‌ کوچک است، نتیجه بهتری از جراحی بینی فانتزی خواهند گرفت.
 • بینی‌هایی که بافت و غضروف مستحکم و پوست نازکی دارند، نتیجه جراحی، موفق‌تر خواهد بود.
 • عمل بینی فانتزی به‌دلیل کوچک‌ و ظریف‌شدن بینی بیش‌تر مورد پسند خانم‌ها می‌باشد.

جراحی بینی فانتزی چگونه انجام می شود؟

جراحی بینی فانتزی به دو روش انجام می شود. در ادامه به بررسی هر یک از این روش ها می پردازیم :

روش باز

در جراحی باز یک برش کوچک در قسمت زیر بینی و در بین دو سوراخ بینی ( کلوملا ) ایجاد می شود که از طریق آن جراح می تواند به بخش های اصلی بینی دسترسی پیدا کند. این روش که با بیهوشی عمومی همراه است، روش مناسب تری برای جراحی بینی است. چرا که در آن بینی از بیرون برش خورده و جراح به قسمت های داخلی بینی کاملا دسترسی دارد. پس از ایجاد برش در بین دو سوراخ بینی، پوست بینی به طرف بالا کشیده شده تا ساختمان، غضروف و استخوان های بینی کاملا مشخص گردند.

جراحی باز بینی

پس از دسترسی به این نواحی، جراحی با برش و تراش استخوان و غضروف ها طبق مدل فانتزی، تغییرات را لازم را ایجاد کرده و سپس در مناطقی که نیاز است بخیه زده است می شود که معمولا از نوع جذبی است. سپس برای اینکه بینی ساختار خود را حفظ کند و تنفس دچار مشکل نگردد، در بینی تامپون جایگذاری می شود. سپس پوست بینی به سمت پایین کشیده شده و بخیه زده می شود. برای جلوگیری از هر گونه ضربه به بینی، برای چند روز بینیروی بینی گچ و یا اسپلینت قرار داده می شود.

روش بسته

در این روش با استفاده از ابزاری سوراخ های بینی باز می گردد تا جراح به قسمت های داخلی بینی دسترسی پیدا کند.

در روش بسته برش خارجی در ناحیه بینی انجام نمی گیرد و صرفا با بالا کشیدن پوست بینی و بزرگ کردن سوراخ های بینی، تغییرات لازم انجام می شود.

جراحی بسته بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی فانتزی

این نوع جراحی مانند سایر جراحی های بینی نیازمند رعایت یکسری مراقبت ها می باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

 • به مدت ۴۸ ساعت از کمپرس یخ استفاده کنید. برای اینکار می توانید چند تکه یخ را داخل کیسه فریزر قرار داده و به روی چشم ها و گونه قرار دهید. توجه داشته باشید که کمپرس فشاری به بینی وارد نکند.
 • حداقل به مدت یک هفته کاملا استراحت کنید و از انجام کار های سنگین خودداری نمایید.
 • تا یک ماه از خوابیدن به روی شکم یا پهلو خودداری کرده و تنها به صورت طاقباز و رو به بالا بخوابید.
 • حداقل تا دو هفته از استعمال دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی امتناع نمایید.
 • مصرف دارو های خود را فراموش نکنید و دوره درمان خود را تکمیل نمایید. د
 • اگر قصد مصرف هرگونه داروی شیمیایی یا گیاهی را دارید حتما با جراح بینی خود مشورت کنید.
 • تا دو ماه استفاده از عینک طبی و یا آفتابی ممنوع بوده و بهتر است از لنز تماسی نرم استفاده نمایید.
 • از مصرف داروهای رقیق کنندخه خون خودداری کنید چرا که این دارو ها احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • حداقل تا ۶ ماه شنا کردن و رفتن به استخر ممنوع می باشد. چرا که کلر موجود در آب استخر برای بینی ضرر دارد.
 • از قرارگیری در معرض تابش مستقیم آفتاب و محل های گرم همچون سونا و جکوزی خودداری کنید.
 • تا یک هفته از مایعات، غذاهای نرم و میکس شده همچون فرنی و سوپ استفاده کنید. و از غذاهایی که نیاز به جویدن طولانی مدت دارند خودداری کنید.
 • چسب بر روی بینی تان را با توجه به معاینات و صلاحدید پزشک تان تعویض کنید. حداقل تا دو هفته باید بینی تان چسب بخورد تا منجر به فرمی بهتر و کاهش تورم شود.
مراقبت های بعد از جراحی بینی فانتزی

بهترین جراح بینی فانتزی

انتخاب جراح بینی در نتیجه و فرم نهایی بینی بسیار تاثیر گذار می باشد. بنابراین در انتخاب بهترین جراح بینی فانتزی دقت داشته باشید. برای پیدا کردن یک جراح خوب می توانید از نمونه کارها و تعداد جراحی های پزشک کمک بگیرید. در صورتی که تعداد عمل های موفق یک جراح زیاد باشد، قطعا او یکی از بهترین جراحان زیبایی بینی است.
برای پیدا کردن نمونه کارهای پزشک می توانید به شبکه های اجتماعی او (اینستاگرام، آپارات و…) مراجعه کنید.

بهترین جراح بینی فانتزی

هزینه جراحی بینی فانتزی

هزینه عمل بینی فانتزی مانند انواع دیگر آن همواره مورد اهمیت بوده و است. به طور کلی مولفه های مختلفی در تعیین هزینه جراحی بینی موثر هستند که برخی از آن ها به شرح زیر است:

 • فرم اولیه بینی
 • میزان تغییرات مورد نیاز شخص
 • پیچیدگی عمل جراحی
 • شرایط بیمار و سلامت جسمی و روحی
 • هزینه های جانبی مانند آزمایشات و عکسبرداری ها
 • دستمزد پزشک
 • روشی که برای عمل بینی انتخاب می شود.

کلام آخر

افرادی که قصد انجام جراحی بینی فانتزی را دارند باید به این نکته توجه کنند که از عمل بینی خود انتظار منطقی داشته باشند . جراحی بینی فانتزی نیازمند دقت بالایی می باشد و جراح بینی باید در این زمینه از تجربه و مهارت بالایی برخوردار باشد . بنابراین با دقت بیشتری به انتخاب جراح بینی خوب بپردازید تا بدون عوارض خاصی ، نتایج مطلوبی از جراحی خود به دست آورید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.