دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » جراحی بینی که چند بار شکسته
جراحی بینی شکسته

جراحی بینی که چند بار شکسته

آنچه می خوانید...
بعد از شکستگی بینی

جالب است بدانید بعد از استخوان ترقوه دومین استخوانی که در بدن دچار شکستگی می شود، بینی است.معمولا شکستگی استخوان بینی در اثر ضربه ایجاد می شود و استخوان و پوست بینی را تحت شعاع قرار می دهد.
شکستگی بینی نه تنها در ظاهر بینی تاثیر گذار است بلکه تنفس را با مشکل روبرو می کند. بنابراین در صورتی که مرکز بینی شما دچار شکستگی شود باید حتما درمان انجام شود و جراحی شکستگی بینی صورت گیرد.

قبل از شکستگی بینی

شکستگی استخوان بینی، ممکن است عوارض بسیار کمی داشته باشد، که فقط شامل یک شکستگی و یا ترک جزئی داشته باشد و هیچ مشکل دیگری ایجاد نکند. اما این شکستگی در ظاهر بینی تاثیر بدی گذاشته و باعث بد فرمی می شود و حتی ممکن است در داخل بینی ، تیغه بینی دچار شکستگی شده و هماتوم (جمع شدن خون در داخل بینی ) به وجود بیاید.

جراحی بینی شکسته

شکستگی بینی ،شکستگی یا ترکی در یکی از استخوان بینی بوده و اغلب در استخوان روی پل بینی است. این شکستگی  شایع ترین نوع شکستگی صورت است. غالبا مردان دو برابر زنان احتمال شکستن بینی خود را دارند. شکستگی بینی بسیار دردناک بوده و می تواند تنفس از طریق بینی را سخت کند. هنگامی که فرد حس کند بینی او شکسته است، باید فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشد تا  آسیب های وارد شده به طور جدی بررسی گردد.از علل شایع شکستگی بینی می‌توان به ورزش های برخوردی، درگیری های فیزیکی، افتادن و تصادف با موتور سیکلت که موجب آسیب صورت می‌شود، اشاره کرد. شکستگی بینی موجب درد در ناحیه بینی،تورم و کبودی اطراف بینی و زیرچشم ها می‌شود. هنگام شکستگی، بینی ممکن است کج به نظر رسیده و در عمل تنفس اختلال ایجاد شود.

علاوه بر مواردی که پیش تر به آن اشاره شد جراحی بینی شکسته در موارد زیر نیز صورت می‌گیرد:

انحراف تیغه ی بینی: شکستگی بینی ممکن است باعت ایجاد انحراف تیغه ی بینی شود. انحراف بینی شرایطی است که تیغه ی جدا کننده ی دو طرف بینی جا به جا شده و مجرای تنفسی تنگ می‌شود. در برخی موارد دارو می تواند به کنترل این شرایط کمک کند اما گاها جراحی نیاز است.

جمع شدن خون( هماتوم تیغه ی بینی): گاهی اوقات شکستگی بینی می‌تواند با جمع شدن خون یا همان هماتوم تیغه ی بینی همراه باشد. جمع شدن خون می‌تواند موجب بسته شدن سوزاخ های بینی شود. در این مواقع عمل جراحی جهت تخلیه ی خون ضروری است.

شکستگی غصروف: در صورتی که شکستگی دراثر ضربه ی شدید مانند تصادف اتفاق بیفتد ، ممکن است شکستگی غضروف نیز ایجاد شود.اگر آسیب به اندازه ای جدی باشد که نیاز به جراحی باشد، هر دو عمل جراحی استخوان ها و غضروف صورت می‌گیرد.

آسیب گردن :  شکستگی‌ بینی ناشی ازصدمات شدید  مانند شکستگی‌هایی که در تصادفات وسایل نقلیه موتوری تجربه می‌شوند  ممکن است با آسیب‌هایی به گردن  (ستون فقرات گردنی) همراه باشد. اگر ضربه به اندازه ای محکم باشد که موجب شکستن گردن شود، قطعاآسیب به گردن را نیز به همراه دارد.

علائم شکستگی بینی

بروز علائم شکستگی بینی ممکن است تا 3 روز به طول بی‌انجامد و یا بلافاصله باشد  . این علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کبودی در اطراف چشم ها و یا خمیدگی بینی همراه با جراحت
 • التهاب و یا درد  علل الخصوص هنگام وارد کردن فشار به ناحیه بینی
 • تورم بینی و اطراف آن
 • خونریزی
 • کبودی اطراف چشم یا بینی
 • بینی کج و یا از شکل افتاده
 • ترشح مخاط از بینی
 • احساس بسته بودن مجراهای تنفسی بینی
بینی شکسته

عمل جراحی بینی شکسته

برای استخوان هایی که به طور قابل ملاحظه ای جا به جا شده، جراحان بینی اغلب می‌کوشند تا در حالت بی هوشی کامل و یا بی هوشی موضعی استخوان جا به جا شده را صاف کنند. لازم به ذکر است که این عمل پس از 7 الی 10 روز و در صورتی که استخوان ها در حالت جا به جا شده جوش نخورند ،صورت می‌گیرد. از آنجایی که اکثر شکستگی ها غیرطبیعی بوده و جا نمی افتند، این عمل تنها در 50 درصد مواقع موفق است. جا به جایی در اثر آسیب اغلب موجب اختلال در تنفس شده و ممکن است بیمار به جراحی اصلاحی بینی و یا جراحی زیبایی بینی نیز نیاز پیدا کند. جراحی زیبایی بینی معمولا سرپایی انجام می‌شود و بیماران به مدت یک هفته به دلیل کبودی و تورم از ظاهر شدن در انظار عمومی دوری می‌کنند.

به منظور جا انداختن شکستگی و یا جابه جایی جراح می‌تواند از رویکرد های مختلفی استفاده کند. نخستین مرحله درمان جا اندازی بسته است . اگر شکستگی موجب جابه حایی استخوان یا غضروف شود ،جراح قادر است با روشی بدون جراحی که جا اندازی بسته نام دارد ، بینی را اصلاح کند. همچنین برای نتیجه‌ی بهتر، جااندازی بسته نباید بیش از 14 روز پس از شکستگی انجام شود. درطول این جراحی پزشک از یک آینه ی طبی برای باز کردن سوراخ های بینی استفاده میکند

دومین مرحله درمان استفاده از اسپری های مختلف بینی و تزریقات موضعی است که به منظور کاهش درد و قبل از عمل جراحی اصلی صورت می‌گیرد. مورد بعدی در خصوص جراحی بینی شکسته بهبود آن است. اگر خونریزی در اثر شکستگی مداوم باشد ، بیمار میبایست سوراخ های بینی را با باند استریل مرطوب پر کند.این باند به دلیل پماد آنتی بیوتیکی که دارد از عفونت جوگیری می‌کند. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا زمانی که تورم و کبودی بهبود یابد، در خانه بمانند.

رینوپلاستی یا سپتورینوپلاستی؟

گاهی اوقات عمل جا اندازی بسته برای شکستگی های عمیق یا شکستگی هایی که در طی 14 روز درمان نشده اند ،مناسب نیست. در چنین مواقعی عمل جراحی زیبایی به منظور تغییر فرم بینی ضروری است. در صورتی که به سوراخ های بینی آُسیب رسانده و باعث ایجاد مشکلات تنفسی و انحراف بینی شده باشد سپتورینوپلاستی پیشنهاد می‌شود. هر دوی این جراحی ها معمولا سرپایی انجام می‌شوند.

روش های غیر جراحی برای درمان شکستگی بینی

در بعضی از مواقع بینی شکسته نیازی به جراحی ندارد و با مراقبت های زیر می توان آن را برطرف کرد.

 • اگر خونریزی دارید از راه بینی تنفس کنید و به هیچ عنوان اجازه ندهید که خون وارد گلو شود. در صورت نداشتن خونریزی سر خود را به سمت بالا نگه دارید تا از تورم بینی کاسته شود.
 • از فشار آوردن به بینی خودداری نمایید
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف نمایید.
 • در هنگام خواب 2 عدد بالش زیر سر خود قرار دهید و به صورت طاق باز بخوابید.

اهمیت مراجعه به جراح برای شکستگی بینی

توجه به این نکاه بسیار مهم می باشد که در ساعت اولیه شکستگی بینی به یک جراح بینی متبحر و با تجربه مراجعه کنید و با مراجعه به بهترین جراح بینی در تهران  وی معاینات لازم بر روی بینی شما را انجام می‌دهد و در صورتی که استخوان بینی شما جابجا نشده باشد نیازی به جراحی بینی وجود نخواهد داشت، و در جراح اقدامات لازم را انجام می دهد و با یک پانسمان چند روزه و مراقبت های لازم می توانید فعالیت های عادی خود را پس از چند روز از سر بگیرید.

هزینه جراحی بینی شکسته

هزینه این جراحی به فاکتور های متفاوتی بستگی دارد که شامل سی تی اسکن ، آزمایش خون، عکس از بینی ، ویزیت ماه اول ،دستمزد جراح بینی ، هزینه های بیمارستان و هزینه های جانبی چون انجام آزمایش ها و تهیه داروها می شود.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *