دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » جراحی بینی استخوانی و عمل طبیعی بینی استخوانی!
عمل بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی و عمل طبیعی بینی استخوانی!

آنچه می خوانید...

برخی از افراد بینی گوشتی با قسمت غضروفی دارند و برخی نیز بینی های استخوانی نازکی دارند و از شکل بینی خود ناراضی هستند. همه این افراد فکر می کنند که شکل و اندازه بینی آن ها متناسب با صورتشان نیست. به همین دلیل است که می خواهند جراحی بینی استخوانی انجام دهند. در ادامه در مورد این نوع بینی ها، ویژگی ها و جراحی های آن ها صحبت خواهیم کرد.

نمونه کار جراحی بینی دکتر بهجو

انواع فرم بینی

در ابتدا توضیحی راجب انواع بینی ها بیان می کنیم تا شما با انواع آن آشنا شوید و بتوانید به راحتی فرم بینی خود را تشخیص دهید و احتمالاً در مورد انواع مختلف بینی چیزهای زیادی شنیده اید. برخی بینی های خود را بر اساس قومیت و نژاد طبقه بندی می کنند و برخی دیگر آن ها را با عنوان های بینی گوشتی و بینی استخوانی طبقه بندی می کنند.

افرادی که از ظاهر صورت خود، به ویژه بینی ناراضی هستند، برای انجام جراحی بینی به جراحان پلاستیک و زیبایی مراجعه می کنند. جراحی زیبایی بینی در ایران، مانند بسیاری از دیگر نقاط جهان، یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است و زنان و مردان ایرانی می خواهند بینی متناسب با صورت خود داشته باشند و معتقدند که چهره آن ها همیشه باید در بهترین وضعیت باشد.

بینی استخوانی چه ویژگی دارد؟

برجسته ترین ویژگی های بینی استخوانی سطوح برجسته، کشیده و ناهموار استخوانی است که به جذابیت صورت آسیب می رساند. این مشکلات اغلب ناشی از عدم تقارن صورت در نتیجه صدمات ناشی از سوانح و تصادفات است. معمولاً این ناهنجاری ها و ناهماهنگی ها در چهره ی افراد بیشتر نمایان می شود. این ناهماهنگی باعث می شود ترکیب صورت نامطلوب به نظر برسد

جراحی بینی استخوانی

همانطور که بیان شد، بینی های استخوانی دارای پوست نازکی بر روی خود هستند. این پوست نازک به جراح کمک می کند تا استخوان بینی را در طول عمل کاملا تراشیده و نتیجه عمل را شگفت انگیزتر کند. به طور خلاصه، بینی های استخوانی دارای سه ویژگی اصلی هستند:

  • دارای قوز و برجستگی بر روی پل بینی هستند.
  • پوستی انعطاف پذیر و نازک دارند.
  • بافت های قوی و غضروف بزرگ دارند.

ساختار بینی دارای سه لایه اصلی است. ابتدا یک لایه عضلانی نازک که به آن متصل می شود. لایه دوم از غضروف استخوان و لایه سوم یک لایه است که داخل مخاط بینی را می پوشاند.

برای عمل زیبایی بینی می توانید به بهترین جراح پلاستیک تهران مراجعه کنید

جراحان پلاستیک بینی را بر اساس نوع بافت و غضروف به بینی های گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. تفاوت آن ها در بافت و غضروفشان است. غضروف ها در بینی های استخوانی مقاوم تر و در بینی های گوشتی ضعیف تر هستند. بینی های استخوانی معمولاً در پل های خود خمیدگی و برجستگی بیشتری دارند.

رشد بیش از حد غضروف بینی می تواند ناشی از عوامل ارثی یا شکستگی استخوان پس از حوادث باشد. این رشد مداوم غضروف بینی علت بینی استخوانی است. گاهی اوقات به دلیل آسیب های دوران کودکی، شکل بینی در ابتدا تغییر چندانی نمی کند، اما بعد از رشد کودک، شکل بینی تغییر می کند. مهم ترین عملکرد جراحان در تغییر شکل استخوان بینی حذف و برداشتن برجستگی قسمت بالای بینی است. یک جراح بینی ماهر ساختار بینی را به بهترین شکل ممکن تغییر می دهد تا بینی تناسب بیشتری با دیگر اجزای صورت داشته باشد و چهره را جذاب تر و زیبا تر کند.

جراحی بینی استخوانی چگونه انجام می شود؟

در جراحی بینی استخوانی، جراح بیرون زدگی بینی را کاهش می دهد. با توجه به پیچیدگی کمتر، نتایج جراحی بینی استخوانی بهتر از بینی های گوشتی است. هرچه پوست نازک تر و غضروف قوی تر باشد، نتایج این جراحی نیز بهتر شده و بیشتر رضایت بیمار و جراح را از نتیجه عمل به همراه خواهد داشت.

در عمل جراحی، قسمت هایی از استخوان و غضروف برداشته می شود و ابعاد سوراخ های بینی متناسب با بقیه صورت تنظیم می شود. برآمدگی های روی بینی را با ابزار های کوچک مخصوصی که برای شکستن و تراشیدن استخوان ها استفاده می شود، توسط جراح برداشته و حذف می شود. مهارت و تجربه جراح در این کار مهم عاملی بسیار مهم و تأثیرگذار است.

تفاوت بینی گوشتی و بینی استخوانی

همانطور که ذکر شد، عموم مردم در ایران بینی خود را به گروه های گوشتی و استخوانی تقسیم می کنند. این طبقه بندی اساس علمی ندارد، اما جراحان از این اصطلاحات برای ارتباط بهتر با بیماران استفاده می کنند.

تفاوت اصلی بین این نوع بینی ها ضخامت پوست روی بینی است. در حالی که یک لایه پوست ضخیم بینی های گوشتی را می پوشاند، بینی های استخوانی دارای پوست نازک تر و یک لایه چربی هستند. بینی گوشتی بیشتر قابلیت شکل پذیری در عمل را دارد، در حالی که بینی های استخوانی برای جراحی به اقدامات بیشتری در عمل جراحی نیاز دارند. در جراحی بینی، هر دو ویژگی ضروری است. جراح باید بتواند ناحیه اطراف بینی را کوچک کرده و یک نوک ساده و با نوک بینی که متناسب باشد، ایجاد کند و البته که این کار آسان نیست.

در برخی موارد در حین عمل جراحی، انحراف و انحنای تیغه بینی و غضروفی که سوراخ های بینی را به دو قسمت تقسیم می کند، اصلاح می شود. برای اصلاح برجستگی قسمت بالای بینی قبل از عمل، جراح باید مطمئن شود که جراحی مشکلی در تنفس فرد ایجاد نمی کند.

بینی های استخوانی اغلب انحنای بیشتری در پل های خود دارند. رشد بیش از حد و ناخوشایند غضروف بینی می تواند ناشی از عوامل ارثی یا شکستگی استخوان در اثر حوادث باشد. این رشد مداوم غضروف بینی خود علت شکل گیری بینی استخوانی است.

بهترین فرم برای بینی های استخوانی پس از جراحی

انواع مدل های بینی پس از جراحی ذبه سه گروه بینی های طبیعی، عروسکی و نیمه فانتزی تقسیم بندی می شود. هر کدام از این فرم بینی ها ویژگی های مخصوص خود را دارند اما کدام یک برای بینی های استخوانی مناسب تر است؟

بینی های استخوانی به واسطه ساختاری که دارند، محدودیتی در این زمینه ندارند و می توان یکی از سه مدل بینی های فوق را برای آن ها در نظر گرفت. البته بر اساس فرم صورت هر فرد و به نحوی که تناسب ظاهری او به هم نریزد.

بینی های طبیعی همانطور که از نامشان مشخص است به گونه ای جراحی می شوند که مانند بینی های دست نخورده اما زیبا و بدون نقص باشد.

بینی های فانتزی یا عروسکی شامل تغییرات زیادی در نوک بینی، اندازه سوراخ ها و اندازه کلی بینی می شوند. این بینی ها پس از جراحی سربالا و بسیار کوچک می شوند.

بینی های نیمه فانتزی فرمی بین بینی های طبیعی و فانتزی دارند. میزان کوچک کردن بینی و حفره های آن، نسبت به بینی های عروسکی کمتر اما از بینی های طبیعی بیشتر است.

در نهایت انتخاب بهترین فرم بینی متناسب با هر فرد با تصمیم پزشک و سلیقه زیباجویان تعیین می شود.

آیا امکان برگشت پذیری نتیجه جراحی بینی استخوانی پس از عمل وجود دارد؟

به طور کلی امکان بازگشت نتیجه بینی استخوانی بسیار کم و نزدیک به صفر است. در گذشته این دغدغه آن هم برای بینی های گوشتی بیشتر مطرح بود اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی چنین احمالی بسیار ضعیف است.

به علاوه اگر تمامی نکات مراقبتی پس از جراحی را به درستی رعایت کنید و عمل خود را نزد یکی از بهترین جراحان بینی انجام دهید، بهترین نتیجه ممکن را خواهید گرفت.

کلام آخر

در این مقاله به طور کامل به بررسی بینی استخوانی و جرابینی استخوانی پرداخته ایم و دلیل تمایل افراد به عمل زیبایی بینی را بیان کردیم. همچنین یکی از پزشکان و جراحان معروف را معرفی می کنیم. شما می توانید برای عمل جراحی ببینی و هر عمل زیبایی دیگر به مطب بهترین جراح و متخصص زیبایی مراجعه کنید و یک سمپلی از قبل و بعد عمل خود مشاهده کنید. دکتر بهجو به طور نمایشی تصویری از بعد از عمل شما را نمایش می دهد و شما می توانید به راحتی در مورد عمل زیبایی خود تصمیم گیری کنید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *