دکتر شاهین بهجو » جراحی زیبایی صورت » جراحی بوکال فت و تخلیه چربی دهان و گونه
قبل و بعد جراحی خارج کردن بوکال

جراحی بوکال فت و تخلیه چربی دهان و گونه

آنچه می خوانید...

لایه چربی بوکال توده ای گرد و متشکل از چربی در قسمت وسط گونه است. این لایه بین عضلات صورت، در ناحیه ای توخالی زیر استخوان گونه قرار دارد. اندازه لایه های چربی بوکال، شکل صورت را تحت تأثیر قرار می دهد. همه افراد دارای لایه های چربی بوکال هستند. با این حال، اندازه لایه های چربی بوکال در افراد مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. اگر لایه های چربی بوکال بزرگ تری دارید، ممکن است احساس کنید صورتتان بسیار گرد یا پر شده است. همچنین ممکن است احساس کنید که صورت شما جلوه ای کودکانه دارد.

داشتن گونه های بزرگ و صورتی گِرد هیچ ایرادی نداشته و مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما اگر می خواهید صورت خود را خوش فرم تر و کوچک تر کنید، یک متخصص جراحی پلاستیک می تواند جراحی حذف چربی بوکال را به شما توصیه کند. این جراحی برای کاهش پهنا و پُری صورت های گرد انجام می شود.

قبل و بعد بوکال فت

اگر به حذف چربی بوکال علاقه دارید، برای اطلاع از این چگونگی انجام این جراحی و عوارض احتمالی آن، ادامه مطلب را بخوانید.

جراحی حذف چربی بوکال چیست؟

برداشتن چربی بوکال نوعی جراحی پلاستیک است. این جراحی همچنین به عنوان لیپکتومی بوکال یا جراحی کاهش گونه نیز شناخته می شود. در طی این عمل، لایه های چربی بوکال در گونه های شما طی یک عمل جراحی توسط پزشک متخصص جراحی پلاستیک برداشته می شود. برداشتن این لایه های چربی گونه های پُر و بزرگ را باریک تر و کوچک تر کرده و زوایای صورت را مشخص می کند. این عمل جراحی را می توان به تنهایی و یا همراه با شکل دیگری از جراحی پلاستیک انجام داد، عمل هایی مانند:

چه کسی کاندیدای خوبی برای حذف چربی بوکال فت است؟

اگر هر یک از موارد زیر برای شما صدق کند، می توانید کاندیدای خوبی برای انجام عمل جراحی حذف چربی بوکال باشید:

 • برخورداری از سلامت جسمانی خوب
 • وزن مناسب
 • داشتن صورتی گرد و پر
 • عدم تمایل به داشتن گونه های پر و بزرگ
 • دچار بودن به فتق کاذب (توده چربی گرد و کوچکی در گونه ها که به دلیل ضعف لایه چربی بوکال ایجاد می شود.)
 • داشتن انتظارات واقع بینانه
 • عدم استعمال سیگار

اما انجام عمل جراحی حذف چربی بوکال برای همه افراد مناسب نیست و ممکن است در موارد زیر انجام این نوع جراحی زیبایی توصیه نشود:

 • افرادی که صورت آن ها به طور طبیعی لاغر و باریک است؛ زیرا این افراد در صورتی که جراحی بوکال فت انجام دهند، با افزایش سن ممکن است موجب فرورفتگی گونه ها شود.
 • افرادی که به آتروفی پیشرونده نیمی از صورت (سندرم پری-رومبرگ) مبتلا باشند. این اختلال نادر باعث کوچک شدن پوست در یک طرف صورت می شود. اطلاعات پزشکان حاکی از آن است که این سندرم بر روی لایه های چربی بوکال نیز تأثیر می گذارد.
 • انجام جراحی بوکال فت در سنین بالا نیز توصیه نمی شود. زیرا انسان با افزایش سن، به طور طبیعی چربی صورت خود را از دست می دهد. در صورتی که این جراحی را هم انجام دهد ممکن است موجب شود که علائم پیری بر روی گردن و صورت واضح تر شود.

یک جراح پلاستیک خوب فردی است که می تواند تعیین کند که آیا شما کاندیدای ایده آلی برای انجام این جراحی هستید یا خیر.

روند انجام جراحی بوکال فت چگونه است؟

شما یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست صورت خود دریافت خواهید کرد تا دردی احساس نکنید. در طول عمل هوشیار خواهید ماند. اگر بیش از یک عمل را همزمان انجام می دهید، ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید..

 1. جراح پلاستیک شما یک برش کوچک در داخل دهان در هر دو طرف صورت شما ایجاد می کند تا چربی بوکال ظاهر شود.
 2. پزشک شما به آرامی روی چربی ها فشار می آورد تا بیشتر در معرض دید قرار گیرند، سپس چربی ها را بریده و جدا می کند.
 3. در نهایت، پزشک شما برش ها را با بخیه می بندد. اغلب، بخیه ها قابل جذب هستند. پزشک به شما اطلاع می‌دهد که آیا بعد از عمل باید برای برداشتن بخیه دوباره مراجعه کنید یا خیر.

قبل از عمل جراحی

قبل از انجام عمل، لازم است با جراح پلاستیک خود در مورد موارد زیر صحبت کنید:

 • انتظارات و اهداف شما از انجام این جراحی
 • شرایط و سوابق پزشکی در گذشته
 • داروهای مصرفی فعلی، از جمله ویتامین ها و مکمل ها
 • مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر
 • هر گونه حساسیت و آلرژی دارویی
 • جراحی هایی که در گذشته انجام داده اید

این اطلاعات به جراح پلاستیک شما کمک می کند تا بهترین روش جراحی و همچنین خطرات احتمالی و چشم‌انداز بهبودی را برای شخص شما تعیین کند. همچنین ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها را متوقف کنید یا قبل از انجام جراحی آزمایش خون انجام دهید.

جراح پلاستیک شما همچنین صورت شما را تجزیه و تحلیل کرده و برای برنامه ریزی روند جراحی از زوایای مختلف صورت شما عکس هایی تهیه می کند.

در حین عمل جراحی بوکال فت

این جراحی را پزشک شما می تواند در بیمارستان و یا در مطب خود برای شما انجام دهد. در این قسمت، اقداماتی که در حین جراحی بوکال فت انجام می شود را برای شما آورده ایم:

در صورتی که فقط قصد انجام جراحی برداشتن چربی بوکال صورت خود را دارید، پزشک بی حسی موضعی را صورت شما اعمال می کند. با این کار در طول جراحی، هیچ دردی احساس نخواهید کرد، اما در طول عمل کاملاً بیدار و هوشیار خواهید بود.

اگر قرار باشد بیش از یک عمل جراحی بر روی شما انجام شود، ممکن است تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید. در این مورد، به یک نفر همراه نیاز خواهید داشت تا پس از اتمام جراحی از شما مراقبت کرده و شما را به خانه ببرد.

جراح شما یک برش از داخل دهان و بر روی قسمت داخلی گونه ایجاد می کند. سپس با وارد کردن فشار بر روی گونه از قسمت خارجی آن، لایه چربی بوکال را پیدا می کند. این چربی را برش داده و از داخل گونه خارج می کند. در نهایت نیز محل برش با بخیه های جذبی بسته می شود.

فیلم عمل بوکال فت

بعد از عمل جراحی

قبل از رفتن به خانه، یک دهانشویه مخصوص برای جلوگیری از عفونت به شما داده می شود. پزشک شما نحوه مراقبت از زخم های جراحی را برایتان توضیح خواهد داد.

به مدت چند روز باید یک رژیم غذایی از مایعات داشته باشید. سپس می توانید مصرف غذاهای نرم و لطیف را شروع کنید و پس از گذشت مدت زمان لازم، هنگامی که زخم ها تا حد قابل قبولی بهبود یافتند، می توانید دوباره رژیم غذایی عادی خود را از سر بگیرید.

پس از جراحی، صورت شما متورم می شود و ممکن است کبودی هایی داشته باشید. هر دوی این علائم با بهبودی زخم ها کاهش پیدا کرده و از بین می روند.

بهبودی کامل زخم ها معمولاً حدود 3 هفته طول می کشد.

در طول بهبودی، دستورالعمل های پزشک خود را در رابطه با مراقبت از خود و رژیم غذایی تان به خوبی دنبال کنید. برای چکاب های بعد از عمل، به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید.

می توانید انتظار داشته باشید که طی چند ماه، نتایج جراحی خود را مشاهده کنید. مدتی طول می کشد تا گونه های شما به شکل جدید خود درآیند.

عوارض احتمالی جراحی بوکال فت چیست؟

حذف چربی بوکال به طور کلی عملی ایمن و بی خطر در نظر گرفته می شود. با این حال، مانند همه جراحی ها، این عمل جراحی هم خطرات و عوارض جانبی ناخواسته ای را ممکن است برای بیمار به همراه داشته باشد که برخی از آن ها عبارتند از:

 • خونریزی بیش از حد
 • احتمال بروز عفونت
 • حساسیت و واکنش منفی نسبت به مواد بیهوشی
 • هماتوم (نوعی خون مردگی)
 • فک قفلی
 • سِروما (تجمع مایع)
 • آسیب دیدگی غدد بزاقی
 • وارد شدن آسیب به عصب صورت
 • ترومبوز ورید عمقی
 • عوارض قلبی یا ریوی
 • حذف بیش از حد چربی
 • عدم تقارن صورت
 • نتایج ضعیف

اگرچه باید با داروهای مسکنی که توسط جراح به شما داده می شود از بروز هر گونه درد جدی جلوگیری به عمل می آید، اما برای چند هفته کمی احساس ناراحتی خواهید کرد. با این حال، اگر این ناراحتی به درد بیش از حد تبدیل شد، یا قرمزی یا چرک را تجربه کردید، باید فوراً با جراح خود تماس بگیرید.
شما همچنین یک رژیم غذایی محدود خواهید داشت و باید در مورد آنچه می خورید بسیار مراقب باشید تا از احتمال عفونت باکتریایی جلوگیری کنید. برای مثال، باید مطمئن شوید که تمام میوه ها و سبزیجاتی که مصرف می کنید به خوبی شسته شده اند.
همچنین نمی توانید ماهی خام یا گوشت نیم پز بخورید زیرا حاوی مقدار زیادی باکتری هستند. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که چندین بار در روز دهان خود را با دهان شویه بشویید و بعد از غذا دهان خود را با آب بشویید. پیروی نکردن از این دستورالعمل ها شانس شما را برای عفونت برش های دهانی افزایش می دهد.

ممکن است برای اصلاح برخی از این عوارض و مشکلات به انجام جراحی دیگری نیاز داشته باشید. البته در صورت انتخاب یک جراحی پلاستیک با تجربه احتمال بروز عوارض بسیار کم است.

ریکاوری پس از جراحی بوکال فت

با آمدن به اطراف احتمالاً در چند روز اول کمی احساس گیجی خواهید کرد و ممکن است چیز زیادی به خاطر نداشته باشید. این کاملا طبیعی است و تنها یکی از عوارضی است که داروهای بیهوشی و تجویز شده می توانند داشته باشند.

پس از جراحی بوکال فت، مهم است که سر خود را حتی زمانی که خواب هستید برای یک یا دو هفته بالا نگه دارید، بنابراین باید حداقل روی دو بالش بخوابید.

صورت شما در 3 روز اول نسبتاً متورم خواهد شد و احتمالاً کبود نیز خواهد بود. این یک نتیجه طبیعی هر جراحی است و پس از چند روز اول پس از عمل به آرامی کاهش می یابد. همانطور که تورم در طی چند ماه پس از عمل کاهش می یابد، پس گذشت مدت زمان کوتاهی نتایج جراحی بوکال فت و ظاهر زیبای صورت شما قابل مشاهده خواهد شد.

هزینه عمل بوکال فت چقدر است؟

هزینه جراحی بوکال فت بسته به شرایط هر فرد متفاوت است و از همین رو می توان متوجه علت تفاوت قیمت جراحی ها در هر فرد شد. برخی از عوامل موثر در تعیین هزینه عمل بوکال فت به شرح زیر است:

 • شرایط سنی
 • فرم صورت
 • میزان چربی بوکال و مقداری که باید خارج شود
 • پیچیدگی پروسه جراحی

بنابراین بهترین راه برای اطلاع از قیمت عمل بوکال فت این است که به صورت حضوری نزد جرح مورد نظر خود مراجعه کنید تا با معاینه و بررسی شرایط شما، هزینه نهایی را اعلام کند.

دکتر خوب برای جراحی بوکال فت

جراحی بوکال فت این روزها طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. از همین رو بسیاری از افراد به دلیل عدم برخورداری از اطلاعات کافی، ممکن است ندانند که این عمل زیبایی توسط چه پزشکی انجام می شود. همانطور که اشاره کردیم جراحان پلاستیک بهترین انتخاب برای این عمل هستند.

برای انتخاب بهترین جراح بوکال فت می توانید از اینترنت کمک بگیرید تا اولا با رزومه و سوابق پزشک بیشتر آشنا شوید و ثانیا به نمونه کارهای بیشتری از او دسترسی داشته باشید.

ممکن است برخی از جراحان به طور کلی در این راستا تجربه و مهارت لازم را نداشته باشند. از همین رو نیاز است که بتوانید در گام اول ارتباط آنلاینی با پزشک مورد نظرتان برقرار نمایید. چنانچه پزشک در سامانه ای مشاوره آنلاین ارائه می دهد، حتما استفاده کنید.

از این طریق می توانید تصاویری از صورت خود را نیز با پزشک به اشتراک بگذارید تا مطمئن شوید که آیا نیاز به عمل دارید یا خیر. سپس برای جزئیات تکمیلی می توانید به صورت حضوری نیز مراجعه نمایید. به هر حال مراجعه حضوری باید انجام شود و نباید آن را نادیده گرفت. در نهایت این شما هستید که تصمیم می گیرید آیا جراح مناسبی را برای خود انتخاب کرده اید یا خیر.

https://www.healthline.com/health/all-about-buccal-fat-removal-for-thinner-cheeks#potential-complications

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *