دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » جراحی براکیوپلاستی یا لیفت بازو
براکیوپلاستی

جراحی براکیوپلاستی یا لیفت بازو

آنچه می خوانید...

با افزایش سن و به مرور زمان بافت پوست شل و افتاده می شود. این افتادگی در نواحی مختلفی از بدن می تواند روی دهد. یکی از اندام هایی که تحت تاثیر قرار می گیرد، بازو است. اما در افتادگی و شلی بازو عوامل دیگری مانند چاقی و لاغری مکرر نیز موثر است. اما آیا راهی برای رهایی از این شلی و افتادگی وجود ندارد؟ جراحی براکیوپلاستی یا لیفت بازو یکی از انواع جراحی های زیبایی است که توسط یک جراح پلاستیک انجام می شود. برای آشنایی با این عمل جراحی و آگاهی از جزئیات آن ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید.

قبل و بعد جراحی براکیوپلاستی

براکیوپلاستی (Brachioplasty) چیست؟

براکیوپلاستی نوعی جراحی است که برای اصلاح و برطرف کردن ایرادات در قسمت پشت بازو، از بازو تا آرنج، به کار می رود. جراحی براکیوتراپی که به آن لیفت بازو نیز می گویند، پوست و بافت اضافی بازوها را از بین می برد. این باعث می شود قسمت بالایی بازوی شما صاف تر به نظر برسد.

هنگامی که فرد افزایش وزن زیادی داشته باشد، پوست او به تدریج و در طول زمان کشیده می شود. زمانی که بخش زیادی از این وزن اضافه را کم می کند یا به نحوی از دست می دهد، ممکن است پوست خاصیت ارتجاعی کافی نداشته باشد تا پس از کاهش وزن دوباره به جای خود برگردد. این امر می تواند منجر به ایجاد چروک های اضافی در بافت پوست شود. این گونه چروک ناشی از کاهش وزن، به احتمال زیاد در قسمت های زیر بازو و چانه و در قسمت فوقانی ران و پایین شکم بیشتر به چشم می خورد. این تغییرات، افتادگی و چروک پوستی ممکن است پس از کاهش وزن زیاد نیز در یک جراحی چاقی در بدن فرد ایجاد شود.

عمل براکیوپلاستی چگونه انجام می شود؟

براکیوپلاستی نوعی عمل جراحی کانتورینگ و فرم دهی بدن محسومب می شود. این نوع جراحی اغلب پس از جراحی کاهش وزن انجام می شود. اکثر افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند به جراحی هایی که بدن را تغییر شکل می دهند نیز علاقه مند هستند. جراحان اغلب براکیوپلاستی را همزمان با جراحی دیگری از قبیل جراحی کانتورینگ در قسمت میانی بدن، زیر چانه یا در امتداد داخلی ران ها انجام می دهند.

در طول این جراحی، یک جراح پلاستیک و زیبایی، قسمت هایی از بافت اضافی را از زیر بازوهای شما خارج می کند. سپس جراح در داخل یا پشت بازوی شما برشی ایجاد می کند و چین ها و چربی های اضافی پوست بازوها را از بین می برد. در مرحله بعد جراح محل برش ها را بخیه می زند.

در نتیجه این کارها بازوی شما فرم صاف تر و کشیده تری به خود خواهد گرفت. این جراحی، همچنین ممکن است باعث تقویت ظاهر ماهیچه های قسمت بالایی بازوی شما شود. گاهی اوقات جراح در طی این عمل، بافت اضافی کنار سینه ها را نیز برمی دارد. همچنین ممکن است حین عمل جراحی لیپوساکشن را در ناحیه مورد نظر برای کمک به کانتور بهتر و بیشتر این قسمت ها انجام دهد.

جراحی براکیوپلاستی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و فرد در تمام طول عمل در خواب به سر می برد.

مراحل براکیوپلاستی

چرا ممکن است به براکیوپلاستی نیاز داشته باشم؟

اگر اخیراً وزن زیادی کاهش داده اید، این جراحی می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای شما باشد. جراحی براکیوپلاستی یا همان جراحی لیفت بازو، اغلب برای کسانی انجام می شود که پیشتر عمل جراحی کاهش وزن را انجام داده اند. در صورت داشتن افتادگی و چین های اضافی در بافت زیرین بازوها، ممکن است از ظاهر بدنتان پس از جراحی کاهش وزن راضی نباشید و به دنبال راهی برای بهتر شدن و زیباتر شدن اندام خود به خصوص در قسمت بازوهایتان باشید.

افتادگی پوست بازوها و چروک های این قسمت ممکن است مشکلات زیر را برای شما ایجاد کند:

 • ناراحتی عمومی
 • التهاب و بثورات پوستی (قرمزی و دانه دانه یا دارای جوش بودن که می تواند منجر به ایجاد عفونت در پوست شود).
 • مشکلات بهداشتی پوستی در این زمینه
 • کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس ضعیف

آیا جراحی براکیوپلاستی خطرناک است؟

به طور کلی، براکیوپلاستی یک روش ایمن است. اما همه جراحی ها خطرات و عوارض خاص خود را به دنبال دارند. خطرات و عوارضی که ممکن است برای شما پیش بیاید، بستگی به سن، میزان کاهش وزن و سایر مشکلات سلامتی شما و همچنین به رویکرد جراح شما در جراحی بستگی دارند. بهتر است پیش از جراحی با پزشک خود در مورد عوارض و خطرات ناشی از این عمل صحبت کنید.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی براکیوپلاستی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بروز مشکلات در روند بهبود و ترمیم زخم های ناشی از برش های جراحی
 • احتمال بروز عفونت در زخم ها
 • خونریزی بیش از حد طی عمل و یا پس از آن
 • وارد شدن آسیب به بافت لنفاوی (که ممکن است باعث ایجاد تورم در بازوها شود)
 • وارد شدن آسیب به اعصاب مجاور
 • بروز عوارض ناشی از بیهوشی
 • دردی که از بین نمی رود.
 • لخته شدن خون (این مورد می تواند منجر به آمبولی ریه شود)
 • اسکار و زخم های ضخیم یا پهن شده

همچنین ممکن است به نتایج مورد نظر خود از این جراحی نرسید. ممکن است نیاز به جراحی دیگری برای ترمیم داشته باشید تا ناحیه بالای بازوی خود را بیشتر نشان دهید و فرم بهتری در آن ایجاد کنید. باقی ماندن اسکارهای قابل توجه نیز ممکن است در اثر جراحی، از دیگر عوارض و مشکلات این عمل برای شما باشد.

لازم به ذکر است که اگر در انتخاب جراح پلاستیک خود دقت کنید، احتمال بروز چنین مشکلاتی تا حد زیادی کاهش می یابد. نهایتا موارد موقتی و خفیف را مشاهده خواهید کرد.

آمادگی های که پیش از جراحی براکیوپلاستی باید داشته باشید

لازم است که برخی آمادگی ها را پیش از جراحی داشته باشید تا روند عمل بدون هیچ مشکلی انجام گیرد. در ادامه به مهم ترین این موارد می پردازیم.

 • ممکن است قبل از جراحی پزشک آزمایش و تست هایی را برای شما تجویز کند که لازم است آن ها را انجام داده و نتیجه را به او تحویل دهید. برخی از این تست ها عبارتند از نوار قلب، آزمایش خون، بررسی عملکرد شش ها و … .
 • در صورت ابتلا به بیماری خاص حتما پزشک را در جریان قرار دهید.
 • همچنین اگر داروی خاصی مصرف می کنید هم به پزشک اطلاع دهید.
 • مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون، بروز حساسیت و التهاب می شوند و نیز داروهای گیاهی باید قبل از عمل متوقف شود و یا با تایید پزشک مصرف گردد.
 • مدتی قبل از جراحی باید مصرف سیگار و الکل بپرهیزید. زیرا موجب کم شدن جریان خو شده و روند بهبودی شما را با مشکل همراه می سازد.
 • قبل از جراحی حتما استحمام نمایید. شاید پس از عمل تا چند روز برای حمام کردن ممنوعیت داشته باشید.
 • در روز جراحی یک همراه در کنار خود داشته باشید.

مراقبت های پس از جراحی لیفت بازو

رعایت تمامی نکات مراقبتی که پس از جراحی براکیوپلاستی توسط پزشک توصیه می شود، بسیار اهمیت دارد. زیرا می تواند مانع بسیاری از خطرات و عوارض احتمالی ناشی از جراحی گردد. این نکات همگی توسط جراح اعلام می شود. در ادامه تعدادی از مهم ترین این عوامل را بیان می کنیم.

 • استراحت مطلق احتمال لخته شدن خون را کم می کند و روند بهبودی را کندتر می سازد. از همین رو سطح فعالیت شما در این مدت با نظارت پزشک تعیین می شود.
 • به مدت 3 الی 4 هفته پس از جراحی، سعی کنید دست خود را بالاتر از شانه نبرید.
 • حدود 1 ماه پس از جراحی بهتر است از آستین های کشی مخصوص جراحی استفاده کنید.
 • در صورت بروز درد، می توانید از مسکن و داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده استفاده کنید.
 • برای کاهش التهاب و عفونت پس از جراحی، لازم است از آنتی ذبیوتیک های تجویز شدخ توسط پزشک، استفاده نمایید.
 • از انجام ورزش و فعالیت های سنگین پس از جراحی، خودداری نمایید. معمولا برای انجام ورزش های سبک لازم است 1 الی 2 ماه ار عمل گذشته باشد. البته آن هم با تایید جراح باید باشد.
 • برای کشیدن بخیه و خارج کردن لوله هایی که جهت تخلیه برای شما کار گذاشته شده است، حتما نزد جراح مراجعه نمایید و خودسرانه اقدامی انجام ندهید.

هزینه عمل براکیوپلاستی

هزینه عمل براکیوپلاستی بسته به عوامل متعددی تعیین می شود و نمی توان به صورت قطعی در مورد مبلغ نهایی صحبت کرد. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • شرایط سنی افراد
 • نوع پوست آن ها
 • علل شلی بازو
 • میزان افتادگی
 • سطح تغییرات لازم
 • پیچیدگی روند جراحی

برای اطلاع از هزینه دقیق عمل براکیوپلاستی می بایست به صورت حضوری نزد جراح، مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی شرایط شما، شرایط جراحی را ارزیابی کرده و هزینه این عمل زیبایی را تعیین کند.

اهمیت انتخاب بهترین جراح لیفت بازو

انتخاب یک جراح خوب برای عمل لیفت بازو در نتیجه این جراحی بسیار موثر است. اینکه جراح به خوبی با این اندام و آناتومی آن آشنا باشد، بسیار مهم است. تمامی جراحان پلاستیک به واسطه دوره تحصیلی و تخصصشان با بافت بازو و آناتومی ان آشنایی کامل دارند. از همین رو بهترین انتخاب برای عمل براکیوپلاستی محسوب می شوند.

اما برای انتخاب بهترین جراح براکیوپلاستی در تهران و هر شهر دیگری که هستید، باید برخی نکات را در نظر داشته باشید. اینکه جراح تجربه و مهارت کافی در زمینه عمل لیفت بازو داشته باشد. به هر حال تنوع جراحی های زیبایی و پلاستیک بسیار بالاست. شما باید به دنبال یک جراح حرفه ای در این حوزه باشید.

دیگر ویژگی که یک جراح خوب باید داشته باشد این است که مراجعین خود را قبل از جراحی در مورد تمامی جوانب جراحی آگاه سازد. عوارض احتمالی، آمادگی های پیش از جراحی، روند لیفتینگ، مراقبت های پس از عمل و … همگی جزو نکاتی است که فرد با در نظر داشتن آن ها باید تصمیم به جراحی بگیرد.

برای انتخاب یک جراح لیفت بازوی خوب می توانید نمونه کارهای او را در سایت شخصی و صفحات مجازی بیابید و با سلیقه و نظر خود مقایسه کنید. همچنین بررسی رزومه کاری و تحصیلی پزشک نیز می تواند در تصمیم گیری شما کمک کند.

بهترین اقدامی که برای انتخاب یک دکتر لیفت بازوی خوب باید انجام دهید مراجعه حضوری است. پس از تصمیم گیری اولیه در مورد جراح باید در یک جلسه مشاوره با او شرکت کنید. در طی این جلسه می توانید از انتظارات خود با جراح صحبت کنید و نظر او را بشنوید. پزشک نیز با معاینه شما جزئیات عمل را مشخص می کند.

در نهایت با جمع بندی تمام مطالبی که طی این جلسه مشاوره بیان می شود، باید تصمیم خود را نهایی کنید که آیا پزشک مناسبی را انتخاب کرده و جراحی خود را به او می سپارید یا خیر؟

source: https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/brachioplasty

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *