Search
Close this search box.
ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه

4 روش ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه و ماموپلاستی

روش ترمیم جای بخیه بعد از جراحی سینه دغدغه افرادی است که قصد دارند این جراحی را انجام دهند در این مقاله به بررسی اینروش ها می پردازیم. جای بخیه عمل بعد از عمل پروتز سینه و یا جراحی ماموپلاستی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که مورد توجه خانم‌هایی قرار می‌گیرد، که می‌خواهند برای عمل زیبایی سینه اقدام کنند. جراحان پلاستیک امروزه برای انجام عمل زیبایی سینه، روش‌های مختلفی را بکار می‌گیرند. معمولاً کسانی که می‌خواهند حجم سینه‌های خود را کاهش دهند و یا افتادگی سینه خود را برطرف کنند و سینه های خوش فرم و گردی داشته باشند، با پزشک مورد نظر خود درباره عمل زیبای سینه مشورت می‌کنند. در حال حاضر عمل پروتز سینه و ماموپلاستی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی میان خانم‌ها مخصوصا بعد از زایمان است. در ادامه این مقاله روش های از بین بردن جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه و ماموپلاستی به شما ارائه می گردد.

جای-بخیه-بعد-از-ماموپلاستی

دوره نقاهت بعد از عمل های زیبایی سینه برای بیماران بسیار حائز اهمیت است، در حقیقت بخش بزرگی از نتایج نهایی عمل به مراقبت‌های بعد از عمل ماموپلاستی و پروتز سینه و دوره نقاهت آن ها بستگی دارد. اگر دوره نقاهت و مراقبت‌های بعد از عمل به درستی انجام بگیرد، عوارض ناشی از عمل جراحی تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

زمانی که پوست شما بر اثر برش‌ها و جراحت‌های وارده، دچار آسیب دیدگی شود، باید مدت زمان قابل توجهی را برای ترمیم آن صرف کنید. برش‌هایی که به واسطه جراحی زیبایی روی سینه شما ایجاد می‌شود، برش‌های سختی است، که مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا به طور کامل ترمیم بیابند.

انواع اسکار و زخم پس از جراحی های زیبایی سینه

هر کدام از انواع زخم‌ها و اسکار های ناشی از جراحی زیبایی سینه به مراقبت‌های ویژه ای بستگی دارد. در ادامه به دسته بندی و معرفی اسکارها پرداخته‌ایم.

  • اسکارهای هیپرتروفیک

اگر زخم‌ها ویژگی‌هایی مانند برآمدگی و قرمز داشته باشند، از نوع اسکارهای هیپرتروفیک هستند. با وجود این اسکار، شما باید خارش و درد متوسطی را تحمل کنید.

  • اسکارهای نوع کلوئید

این نوع اسکارها به دلیل تشابه ظاهری با اسکار هیپرتروفیک، دارای برآمدگی و قرمزی می‌باشد، منتها این نوع زخم‌ها در اطراف برش‌های سینه گسترش می‌یابند و با افزایش ضخامت و دردناکی بیشتر همراه خواهند بود.

  • اسکارهای نوع انقباضی

اسکارهایی که علائمی مانند سوختگی و یا آسیب‌های پوستی آزاردهنده ای دارند، از نوع اسکار انقباضی هستند. در صورتی که بافت پوست شما به طور کامل از بین برود، اسکار انقباضی رخ می‌دهد.

4 روش ترمیم جای بخیه بعد از عمل پروتز سینه و ماموپلاستی

روش های مختلفی برای درمان جای زخم و رد بخیه بعد از عمل پروتز سینه و ماموپلاستی وجود دارد.

  • استفاده از کرم های ترمیم کننده زخم

در ادامه سه نوع کرم متداول که برای کاهش اسکار ها بعد از جراحی پروتز سینه استفاه می شود، اشاره می کنیم:

  1. درمان با سیلیکون : درمان با سیلیکون می تواند به هیدراته کردن ناحیه و صاف تر و نرم تر کردن آن کمک کند. درمان با سیلیکون به دو روش امکان پذیر است : نوارهای باریک و مواد مایع . هر کدام از روش های درمانی می تواند بعد از ترمیم کامل زخم ناشی از بخیه شروع شود.
  2. کرم های آنتی باکتریال :جراح در برخی موارد به بیمار پیشنهاد می دهد که این کرم را بر روی ناحیه مورد نظر بزند تا از عفونت پیشگیری شود. تمیز کردن ناحیه بخیه برای مبارزه با اسکار اهمیت بالایی دارد.
  3. کرم های نرم کننده : کرم های نرم کننده می تواند ناحیه را انعطاف پذیر و مرطوب نگاه دارند. بنابراین بعد از ترمیم کامل زخم پیشنهاد می شود که از کرم های نرم کننده استفاده شود.
  • استفاده از پانسمان‌های مخصوص

پانسمان‌های مخصوص (Embrace dressings)نوع خاصی از بانداژ هستند که بعد از بستن برش‌های جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرند و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شده‌اند. این پانسمان‌ها می‌توانند لبه‌های زخم را جمع کنند و به هم برسانند. بنابراین روند بهبود آن‌ها سریع‌تر می‌شود و احتمال باقی ماندن جای بخیه عمل ماموپلاستی کم‌تر می‌شود. این پانسمان‌ها حاوی سیلیکون هستند.

  • استفاده از لیزر فرکشنال (Fractionated lasers)

اگر بعد از مدت زیادی تیرگی یا جای زخم بخیه از بین نرود، می‌توان از این روش هم استفاده کرد. در این روش از لیزرهای میکروسکوپی استفاده می‌شود که می‌تواند در یک جلسه درمان تمام جاهای زخم باقی مانده از جراحی را هدف قرار دهد. لیزر تجزیه شده هر دو لایه درم و اپیدرم را درمان می‌کند و بافت اسکار را به طور کلی از بین می‌برد.

  • ماساژ دادن ملایم

ماساژ دادم ملایم ناحیه سینه و بخیه با روغن ها به ویژه روغن زیتون به دلیل خاصیت ضد التهابی بودن آن و کرم ها می تواند به صاف شدن و نرم شدن اسکار ها کمک کند. ماساژ دادن جای بخیه بعد از جراحی سینه می تواند جریان خون را افزایش دهد و در نتیجه روند ترمیم را تسریع بخشد.

ترمیم جای زخم بعد از عمل پروتز سینه چقدر طول می کشد ؟

روند ترمیم جای زخم جای بخیه بعد از جراحی سینه حدودا یک سال زمان می برد. زخم در ماه اول بعد از جراحی سینه، ظاهر خوبی دارد و بعد از گذشت 2 ماه رنگ ارغوانی به خود می گیرد. بعد از گذشت 3 الی 5 ماه نیز برجسته می شود. بعد از برجسته شدن زخم به مرور کم رنگ می شود به طوری که بعد از یک سال تنها خط باریکی از آن باقی می ماند.

سوالات متداول در رابطه با ترمیم جای بخیه بعد از عمل زیبایی سینه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط