دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی روشی پر طرفدار
جراحی تیپ پلاستی

جراحی نوک بینی یا تیپ پلاستی روشی پر طرفدار

آنچه می خوانید...

رینوپلاستی نوک بینی با استفاده از تکنیک های جراحی کم تهاجمی، منجر به ایجاد اصلاح و ترمیم در نوک بینی می شود. این اصلاحات اساساً تناسب بینی شخص را برای دستیابی به ظاهری متعادل تر افزایش می دهد. نوک بینی بر تعادل و تقارن کلی نسبت های صورت تاثیر می گذار است. اگر فقط شکل نوک بینی نگرانی و دغدغه اصلی شخص در مورد ظاهر بینی است، می توان با استفاده از جراحی های کم تهاجمی، مانند تیپ پلاستی به ظاهر مناسب دست پیدا کرد.

تیپ پلاستی چیست ؟

عمل جراحی تیپ پلاستیTip plasty زیر مجموعه های جراحی رینوپلاستی می باشد که بیشترین تمرکز آن بر روی نوک بینی می‌باشد. که با رفع افتادگی و پهنی نوک بینی و نیز جلوگیری از افزایش بی‌رویه ارتفاع نوک بینی از صورت، شکل زیبا به نوک بینی می‌دهد و همچنین در تیپ پلاستی می توان سوراخ های بینی را کوچک و یا قرینه کرد و یا نوک بینی را بالا برد. این عمل را به راحتی و بدون بیهوشی و حتی بی حسی می توان انجام داد.

جراحی تيپ پلاستی، در افرادی انجام می شود که بینی آن ها بی‌نقص بوده و تنها در ناحیه نوک بینی دارای ایراداتی همچون افتادگی می باشند.

تیپ پلاستی باعث ایجاد چه تغییراتی در بینی می شود ؟

اصطلاحاتی که از طریق جراحی تیپ پلاستی می توان بدست آورد، عبارتند از:

 • از بین بردن افتادگی نوک بینی
 • اصلاح و ترمیم نوک پهن بینی
 • ایجاد تقارن در سوراخ های بینی
 • صاف کردن فرم بینی

هم چنین انجام دادن تیپ پلاستی به عنوان جراحی ترمیمی بینی (رینوپلاستی ثانویه) نیز در نظر گرفته می شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای جراحی تیپ پلاستی هستند؟

 • افرادی با آناتومی صورت متناسب برای اصلاح نوک بینی (تیپوپلاستی)
 • افراد بالغ
 • افرادی که به استعمال دخانیات نمی پردازند.
 • افرادی که مشکل ظاهری آن ها صرفا در قسمت نوک بینی است.
 • افرادی که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستند.

برای اینکه فرد کاندیدای خوبی برای هر نوع عمل زیبایی بینی باشد، باید انتظارات واقع بینانه ای در مورد آنچه که جراحی می تواند به وی هدیه کند، داشته باشد. انتظارات واقع بینانه بدان معناست که فرد می خواهد بداند که تغییرات بالقوه چه تاثیری بر ظاهر کلی چهره زیباجو خواهد داشت. تجسم این تغییرات همیشه آسان نیست،

اما برخی روش ها مثل تصویربرداری سه بعدی با استفاده از اصلاحات عکاسی یا فناوری های مختلف (Vectra) ارائه می شوند تا به شخص در ایجاد تجسم نوک بینی پس از جراحی کمک کند. با این حال، ذکر این نکته حائز اهمیت است که زیباجو توجه داشته باشد، تصاویری که به جهت ایجاد تجسم وجود دارند 100٪ دقیق نبوده و عوامل زیادی ممکن است بر نتایج حاصل از جراحی تیپوپلاستی تأثیر بگذارند.

تیپ پلاستی چگونه انجام می شود ؟

جراحی غضروف

در این جراحی پزشک با استفاده از غضروف گوش و یا غضروف های مصنوعی استفاده کند و فرم نوک بینی بیمار را تغییر دهد که بطور دائمی می‌باشد.

کوچک کردن سوراخ بینی

در این نوع جراحی پزشک و جراح بینی پره های بینی را به طور مساوی و یک اندازه جراحی می کند در این روش پوست اضافه کنار پره های بینی برداشته می شود.

بستن

در این روش با یک برش کوچک داخل بینی و با بستن پوست میان بینی پره های بینی را به هم نزدیکتر می‌کنند.

گره غضروف

در این روش با ایجاد گره در قسمت پهن بینی راد جلوتر می اورند و نوک بینی را تیزتر می‌کنند.

تغییر تیغه میانی

در این نوع از جراحی موقعیت تیغه میانی بینی را جابجا می کنند و در وضعیت بهتر و مناسبتری قرار می دهند و برای کسانی مناسب است در عمل جراحی موفقی نداشتند و ارتفاع بینی آنها بیش از حد کوتاه می شوند و یا کسانی که غضروف بینی فرو رفته دارند مناسب است.

انواع تیپ پلاستی

جراحی تیپ پلاستی با رینوپلاستی چه تفاوتی دارد؟

رینوپلاستی نوک بینی یک عمل جراحی است که به طور خاص با هدف ایجاد نوک بینی متقارن با برجستگی متناسب با سایر قسمت های بینی و فرم صورت انجام می شود. با دست نخورده ماندن ساختار استخوانی بینی، در جراحی تیپوپلاستی، جراح، غضروف اضافی نوک بینی را تغییر شکل داده یا آن را برمی دارد.

در صورتی که بیمار کاندید مناسبی باشد و سایر قسمت های بینی از نظر ظاهری، مناسب و رضایت بخش بوده و تحت تاثیر تغییرات نوک بینی قرار نگیرند، این نوع روش تغییر شکل بینی می تواند به اندازه یک جراحی بینی رینوپلاستی موثر باشد.

تیپ پلاستی در مقایسه با رینوپلاستی به عنوان روش، کم تهاجمی برای تغییر شکل بینی در نظر گرفته می شود زیرا:

جراحی تیپ پلاستی

انجام این عمل معمولاً به اندازه یک رینوپلاستی کامل طول نمی کشد و بیهوشی بیمار مدت زمان کوتاه تری خواهد بود، همچنین دوره بهبودی و نقاهت جراحی تیپوپلاستی در صورت رعایت نکات توصیه شده توسط پزشک، کوتاه تر خواهد شد.

با توجه به آنچه گفته شد، تیپوپلاستی یک روش جراحی مهم در نظر گرفته می شود و معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می شود. با این حال، انتظار می رود که نسبت به جراحی بینی کامل که شامل تغییر شکل استخوان ها و غضروف های متعدد است، دوره نقاهت آن کوتاه تر خواهد بود.

تیپ پلاستی همچون سایر جراحی ها خطرات و عوارضی همچون تورم و کبودی به همراه خواهد داشت. همه کاندیدای مناسبی برای جراحی تیپوپلاستی نیستند، چرا که این نوع روش جراحی بینی فقط برای درصد کمی از بیماران مناسب است. در اغلب موارد، افراد به جراحی بینی پیچیده تری نیاز دارند که می تواند ساختار، شکل، اندازه یا طول کل بینی را اصلاح و ترمیم کند.

مراقبت های بعد از جراحی تیپ پلاستی

 • عمل به دستورات و توصیه های پزشک
 • داشتن استراحت و آرامش در طول دوره بهبودی و نقاهت
 • محدود کردن مصرف نمک و سدیم
 • بالا نگه داشتن سر هنگام خواب و فعالیت
 • استفاده از کمپرس یخ
 • مصرف به موقع آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک

آیا جراحی تیپوپلاستی خطرات کمتری نسبت به رینوپلاستی دارد؟

این احتمال وجود دارد اما همیشه نمی توان چنین نظری را با قطعیت بیان کرد، اما جراحی تیپوپلاستی نسبت به رینوپلاستی کم تهاجمی تر است.

بینی عضوی حیاتی است که در بسیاری از فرآیندهای بدن از جمله تنفس، پاسخ های ایمنی و عملکردهای بویایی دخیل است. به همین دلیل است که هنگام بررسی گزینه های جراحی بینی خود، ضروری است که به دنبال یک جراح خوب بینی باشید.

دوران نقاهت جراحی تیپ پلاستی چقدر است ؟

از آنجایی که تیپوپلاستی عبارتست از تغییر شکل پوست و غضروف و هیچ یک از استخوان‌های زیرین تغییری نمی کنند، زمان جراحی معمولاً کوتاه‌تر از رینوپلاستی کامل است. کبودی و تورم اغلب در هر جراحی زیبایی بینی رخ می دهد، اما برای برخی از بیماران با جراحی اصلاح نوک بینی (تیپوپلاستی) در مقایسه با رینوپلاستی نسبتاً کمتر است.

تغییرات پس از بهبودی ناشی از جراحی تیپوپلاستی اغلب ظریف است. با این حال، از آنجایی که تورم بینی به آهستگی از بین می رود، انتظار آنست، از بین رفتن ورم قسمت نوک بینی، 6 ماه تا یک سال یا حتی بیشتر طول بکشد. هر چند پس از جراحی تیپوپلاستی، معمولاً شخص می تواند 1 تا 2 هفته بعد از جراحی به سر کار خود بازگردد، گرچه، این زمان در افراد مختلف، متفاوت است و زمان دقیقی نمی توان ارائه کرد.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *