دکتر شاهین بهجو » رینوپلاستی » درمان ورم بعد از عمل بینی
درمان ورم بعد از جراحی بینی

درمان ورم بعد از عمل بینی

آنچه می خوانید...
بعد-از-عمل-بینی

تورم و التهاب بعد از عمل بینی یک امر طبیعی است. بخش اعظمی از تورم بینی در هفته های اول و پس از برداشتن اسپلینت کاهش پیدا می کند.ورم و تورم بعد از عمل بینی کاملا طبیعی است.

قبل-از-عمل-بینی

زیرا جراح برای رسیدن به نتیجه ی دلخواه گوشت، استخوان، غضروف و … را برش می دهد. در برخی مواقع جراح برای ترمیم استخوان انحرافی بینی مجبور به شکستن استخوان می شود. از این رو خونریزی زیر جلدی یا انتقال مایعات از رگ ها به سایر قسمت های پوست موجب تورم صورت می شود. بسیاری از متقاضیان جراحی زیبایی بینی نگران تورم و التهابات بعد از عمل می باشند. در برخی از مواقع با توجه به شرایط می توان میزان تورم بینی را تا حد زیادی کاهش داد. در واقع میزان زیادی از این تورم بستگی به نوع بینی، تکنیک جراحی و مراقبت های پس از عمل دارد. جراح پلاستیک قبل از آغاز عمل توصیه های ضروری را به بیمار می کند تا میزان ورم بینی پس از عمل با یک همکاری دوجانبه به میزان زیاد کاهش پیدا کند.

انواع ورم بینی بعد از جراحی

ورم پس از عمل بینی را می توان به 3 گروه تقسیم کرد که عبارتند از:

  • ورم پوست: همانطور که میدانید به هنگام عمل بینی پوست را از اسکلت جدا می کنند. به همین جهت پس از جراحی بینی، پوست نیز دچار التهاب خواهد شد. این نوع از ورم بینی به جهت تجمع یافتن مایعات زیر پوست ایجاد می شود و حداکثر پس از 90 روز از بین خواهد رفت.
  •   ورم کاذب: برای درمان این نوع از ورم به مدت زمان بیشتری نیاز داریم. این ورم زمانی ایجاد می شود که پزشک قصد کوچک کردن اسکلت بینی را دارد.
  • ورم فیبروز: در این نوع از ورم بینی، بیمار دچار گوشت اضافی می شود و این نوع ورم تا آخر باقی خواهد ماند به همین جهت در انتخاب پزشک متخصص دقت فراوانی کنید.
کاهش-تورم-بعد-از-عمل-بینی

رعایت نکات قبل از عمل بینی

قبل از عمل بینی متقاضی باید از یک رژیم غذایی اصولی پیروی کند. رعایت یک رژیم اصولی سبب کاهش دوران نقاهت می شود. سعی کنید قبل از عمل مصرف پروتئین و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. خوردن مولتی ویتامین قبل از جراحی کمک زیادی به بهبودی سریعتر متقاضی می کند. طبق توصیه پزشک تا حدود 1 ماه از استعمال دخانیات خودداری کنید. متقاضی باید لیستی از داروهای مصرفی خود را در اختیار متخصص قرار دهد. پزشک پس از بررسی های اولیه از بیمار می خواهد تا به مدت معینی از مصرف برخی از داروها از قبیل: آسپیرین، ایبوپروفن و … خودداری کند.

استفاده از کمپرس سرد بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی برای اینکه تورم و التهاب بینی کاهش پیدا کند. بهتر است تا مدتی از کمپرس یخ استفاده کنید و به هنگام استراحت نیز با قرار دادن چند بالش زیر سر خود تا جای ممکن سر خود را بالا نگه دارید. جراح پلاستیک برای این که خونریزی، کبودی و التهابات ناشی از عمل جراحی بینی را کاهش دهد از یک اسپلیت استفاده می کند. پس از برداشتن اسپلینت بیمار باید به دقت به توصیه های پزشک گوش دهد. در این زمان پزشک آموزش های لازم را به بیمار می دهد تا بیمار، بینی خود را به خوبی ماساژ دهد و به هنگام خواب نوار بینی را به طرز صحیحی ببندد.

تاثیر چسب روی ورم بینی

بعد از عمل بینی باید حتما از چسب استفاده شود. پزشکان اغلب توصیه می کنند بیمار به منظور کاهش تورم بینی به مدت یک ماه از چسب روی بینی استفاده کنند. چسب زدن به بینی روند بهبود و ترمیم بافت و غضروف بینی را افزایش می دهد و موجب چسبیدن پوست با سرعت بیشتر به بینی می شود. هر فردی با توجه به ضخامت پوست خود بین یک تا 3 ماه باید از چسب بینی استفاده کند. چسب بینی در هفته اول بعد از عمل هم سبب کاهش تورم بینی و هم سبب خوش فرم شدن بینی می شود. از هفته دوم به بعد چسب بینی صرفا برای کاهش ورم بینی زده می شود.

مواردی که موجب افزایش تورم بینی می شود

نکته ی مهمی که کمک می کند میزان تورم پس از عمل بینی کاهش پیدا کند رفتارهای تغذیه ای متقاضی می باشد. به طور کل هر آن چه موجب افزایش فشار خون یا ضربان قلب شود تورم را افزایش می دهد. به همین جهت از خوردن مشروبات الکلی، نمک و … خودداری کنید. در این مدت کربوهیدرات کمتری بخورید و مصرف غذاهای پروتئینی را افزایش دهید. از قرارگیری در آفتاب و گرمای زیاد خودداری کنید زیرا موجب افزایش تورم می شود. سعی کنید در طول شبانه روز آب زیادی بنوشید زیرا در این صورت بدن آبی را محبوس نمی کند و تورم ناشی از احتباس آب کاهش پیدا می کند.

تورم عمل بینی چه زمانی از بین می رود؟

افرادی که اقدام به عمل بینی می کنند دوست دارند هر چه سریعتر نتیجه ی عمل و تغییرات صورت خود را مشاهده کنند. به طور کلی برای کاهش بخش اعظمی از تورم بینی باید یک ماه صبر کنید اما شکل و فرم اصلی بینی بعد از یک سال مشخص می شود.

  • هفته ی اول و دوم عمل بینی: در 14 روز اول جراحی بینی بیماران با توجه به شرایطی که دارند تورم متوسط تا شدیدی را تجربه خواهند کرد بخش اعظم تورم به علت وجود اسپلینت در بینی می باشد.
  • هفته چهارم تا ششم عمل بینی: تورم بینی به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند. در این مرحله می توانید تا حدودی از نتیجه ی جراحی آگاه شوید اما همچنان بینی دارای تورم زیادی است.
  •   4 ماه پس از عمل بینی: در این زمان بخش اعظم تورم قسمت بالایی بینی از بین رفته است اما سایر قسمت های بینی متورم است از این رو بینی نامتقارن به نظر می رسد.
دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *