دکتر شاهین بهجو » جراحی زیبایی صورت » جوانسازی صورت با استفاده از تزریق چربی
جوانسازی صورت با تزریق چربی

جوانسازی صورت با استفاده از تزریق چربی

آنچه می خوانید...

اصطلاحات مختلفی برای توصیف انتقال چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر استفاده می شود. این عنوان ها شامل پیوند چربی، انتقال چربی و تزریق چربی است. همه این اصطلاحات تکنیک استفاده از چربی به عنوان یک فیلر طبیعی جهت بهبود ظاهر صورت را توصیف می کنند. هدف انتقال چربی به صورت جوانسازی آن با استفاده از افزایش حجم، تغییر خطوط و زوایا و نیز کاهش ظاهر چین و چروک پوستی است. ازریق چربی در واقع به بازگرداندن پُری و حجم از دست رفته ی بافت های صورت که با افزایش سن از بین رفته اند کمک می کند. همچنین نشان داده شده است که کیفیت پوست و بافت پوست را نیز بهبود می بخشد. جوانسازی صورت با انتقال چربی معمولاً در نواحی مانند گونه ها، لب ها، پلک ها، شقیقه ها و نیز برای چین و چروک های اطراف دهان (خطوط ماریونت، خطوط نازولبیال) استفاده می شود.

انتقال چربی ظاهر فرد را با تغییر حجم و کانتور صورت جوان تر می کند، اما بافت ها را در حد کمی لیفت و سفت می کند. بیمارانی که شُلی یا افتادگی پوست صورت و گردن قابل توجهی دارند می توانند از لیفت صورت و لیفت گردن سود بیشتری برده و به نتایج بهتری برسند. در طول مشاوره با جراح پلاستیک خود درباره ی گزینه هایی برای جوانسازی صورت که به بهترین وجه برای شما و اهداف شما مناسب است صحبت کنید.

تزریق چربی به صورت

چه کسی کاندید مناسبی برای جوانسازی صورت با استفاده از تزریق چربی است؟

جوانسازی صورت با استفاده ازروش انتقال چربی یک گزینه ی عالی برای بیمارانی است که می خواهند حجم نواحی خاصی را در صورت خود افزایش دهند یا حجم از دست رفته ی ناشی از افزایش سن را در چهره ی خود بازسازی کنند. چربی تزریق شده در این نواحی باعث افزایش حجم و بهبود کانتور صورت می شود و ظاهری جوان تری را به چهره ی فرد می بخشد. تزریق چربی همچنین برای جبران حجم از دست رفته که باعث ایجاد چین و چروک و گودی می شود نیز مفید است. چربی های منتقل شده به خطوط عمیق لبخند، گوشه های دهان، گودی زیر چشم ها و گونه های افتاده می تواند حجم دلخواه فرد در صورت او را تا حد زیادی بازگرداند و اثرات ناشی از افزایش سن و پیری را بهبود بخشد. در جلسه ی مشاوره جراح پلاستیک شما نگرانی ها و تغییرات مورد نظر و همچنین سوابق پزشکی شما را به دقت بررسی می کند تا تعیین کند که آیا استفاده از این روش برای شما مناسب است یا خیر. شرایط دیگری مانند فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی و سایر شرایط جدی نیز ارزیابی خواهند شد.

روند انتقال چربی برای جراحی جوانسازی صورت چگونه انجام می شود؟

جوانسازی صورت با جراحی انتقال چربی به صورت سرپایی انجام می شود و شما در همان روز عمل به خانه خواهید رفت. جراحی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود. در طی این روند چربی از بدن شما گرفته می شود و به ناحیه ی دیگری از بدن که مورد نظر شما است، به ویژه صورت برای جوانسازی صورت منتقل می شود. چربی لازم برای این عمل را می توان از هر قسمتی از بدن شما که در آن چربی اضافی دارید تهیه کرد. رایج ترین نواحی برای گرفتن چربی شکم، ران ها و پهلوهای شما هستند. از چربی بدن خود شما به عنوان یک فیلر طبیعی استفاده می شود. از آنجایی که این چربی از بدن خود شما برداشته می شود و به بدن شما بازگردانده می شود بنابراین خطر انتقال بیماری شم را تهدید نخواهد کرد.

نمونه ای از تزریق چربی به صورت که همزمان با لیفت صورت، شقیقه، گردن و بلفاروپلاستی پلک پایین انجام شده است.

مقداری از چربی تزریق شده به مرور ذوب می شود، زیرا ماندگاری بافت چربی، بستگی به منبع خونی دارد که در محل تزریق وجود دارد. با توجه به این کاهش در حجم چربی تزریق شده، مقداری دیگر چربی در یک جراحی دیگر برای اصلاح حجم از دست رفته، مجدداً تزریق می شود تا میزان چربی ای که پس از تزریق آب شده، جبران شود. انتظار می رود که اکثریت جذب و آب شدن چربی تزریق شده، در 6 تا 8 هفته ی اول پس از جراحی رخ دهد. پس از گذشت این مدت، انتظار می رود تمام حجم باقی مانده ی چربی دائمی باشد. برای برداشتن چربی، یک برش کوچک در نزدیکی ناحیه ای که چربی اضافی برای اهدا در آن قسمت وجود دارد ایجاد می شود و لیپوساکشن چربی انجام می شود. برای انتقال یا تزریق چربی، برش کوچکی در صورت و در نزدیکی ناحیه ی مورد نظر ایجاد می شود تا حجم دهی، کانتور و جوانسازی چهره ی فرد به خوبی انجام شود. برش ها به طور استراتژیک در چین های طبیعی قرار می گیرند تا ظاهر آنها را به حداقل برسانند و پس از بهبودی تا حد امکان محو و از دید خارج باشند.

دوران نقاهت پس از تزریق چربی به صورت

پس از جراحی، شما می توانید در همان روز و زمانی که آثار ناشی از بیهوشی عمومی تا حد زیادی برطرف شوند، با همراهی یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود به خانه بروید. در طول روز باید در خانه استراحت کنید و تا یک هفته پس از جراحی فعالیت بدنی که باعث افزایش ضربان قلب یا فشار خون شما شود، انجام ندهید. شب‌ها باید در حالتی بخوابید که سرتان را در موقعیت بلندتری نسبت به بدن شما قرار بگیرد. بالا نگه داشتن سر به کاهش تورم صورت شما کمک می کند. می توانید انتظار درد خفیفی داشته باشید و ممکن است در قسمت هایی که چربی از آنها گرفته شده نیز احساس کوفتگی کنید. پزشک برای شما داروی مسکن تجویز خواهد کرد. در 1 تا 2 هفته ی اول باید انتظار کمی کبودی و تورم را داشته باشید. این کبودی و تورم به تدریج هر هفته بهبود می یابد. پس از گذشت 1 تا 2 هفته از جراحی خود به تدریج می توانید فعالیت های خود را افزایش دهید. تا زمانی که 4 تا 6 هفته از جراحی شما نگذشته است، نباید هیچ ورزش و فعالیت سنگینی انجام دهید (کارهایی که موجب افزایش ضربان قلب یا فشار خون می شوند را نباید انجام دهید).

چه انتظاراتی می توانم از جراحی پیوند چربی خود داشته باشم؟

جزاحی پیوند چربی می تواند با کاهش قابل مشاهده ی علائم پیری صورت که ممکن است شامل خطوط عمیق زیر پلک ها و از اطراف بینی تا گوشه دهان و همچنین بهبود شکل گونه ها باشد، به جوان سازی صورت شما کمک کند. اگرچه مقداری جذب چربی وجود دارد، اما نتایج پیوند چربی دائمی است. با این حال، انتقال چربی روند پیری را متوقف نمی کند.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی پیوند چربی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، برخی از عوارض رایج ممکن است در مورد این جراحی نیز رخ دهد. این عوارض شامل خونریزی (تشکیل هماتوم)، عفونت، بهبود ضعیف زخم، جای زخم نامطلوب، درد (که ممکن است پس از بهبود برش ها ادامه یابد)، عدم تقارن صورت، آسیب در عصب های صورت، از دست دادن پوست، بی حسی یا تغییر در احساس پوست، بی نظمی در ناحیه ای که در آن برش ها ایجاد شده اند.

چه زمانی نتایج نهایی پیوند چربی را مشاهده خواهم کرد؟

بهبودی پس از انتقال چربی برای جراحی جوانسازی صورت یک فرآیند تدریجی است. معمولاً حداقل برش ممکن ایجاد می شود، اما مقداری کبودی و تورم وجود خواهد داشت که این عوارض نیز به طور کلی در 2 هفته پس از جراحی برطرف می شود. برخی از تورم های خفیف ممکن است برای چندین ماه باقی بماند و ممکن است تا یک سال طول بکشد تا نتایج به طور کامل ظاهر شوند.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *