دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی
بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بارداری بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...
حاملگی-بعد-از-ابدومینوپلاستی

هر ساله هزاران خانم در سراسر دنیا تحت عمل جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی قرار می‌گیرند. اثرات طولانی مدت بارداری بر روی شکم یک زن می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس وی شود. در نتیجه، بسیاری از زنان بعد از اتمام بارداری برای بهبود ظاهر شکم خود، به دنبال جراحی ابدومینوپلاستی یا تامی تاک می‌روند. با این حال، همه بارداری ها برنامه ریزی نشده اند، و گاهی اوقات یک زن ممکن است تصمیم بگیرد که فرزند دیگری حتی بعد از ابدومینوپلاستی داشته باشد. باردار شدن پس از انجام ابدومینوپلاستی هنوز هم برای مادر و هم برای نوزاد بی‌خطر تلقی می‌شود.

تامی تاک یا جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی تهاجمی است که در آن چربی و بافت اضافی در ناحیه شکم برداشته می‌شود تا شکمی سفت‌تر و محکم‌تر شود. در برخی موارد حاملگی بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باعث تغییر شکل بدن بعد از بارداری نخواهد شد. با این حال، احتمال بروز عوارض و مشکلات وجود دارد و احتمال وجود پوست اضافی در اطراف شکم بعد از زایمان در شما بیشتر خواهد بود.

چه مدت بعد از جراحی ابدومینوپلاستی می‌توان باردار شد؟

همانطور که می‌دانید بارداری بسیار دشوار است و تأثیراتی هم روی بدن خواهد داشت. اگر بدنتان به تازگی تحت عمل جراحی شکم قرار گرفته است، وارد کردن چنین فشار و سختی به آن بدون صبر کردن، کار درستی نیست. زیرا باعث افزایش خطر عدم تکمیل یک بارداری سالم برای شما و جنین خواهد شد.

اگر هنوز بچه‌دار نشده‌اید به تازگی ابدومینوپلاستی و یا لیپوماتیک کرده اید، بهتر است که برای بارداری تا ۶ تا 12 ماه بعد از جراحی شکم صبر کنید. افرادی که عضلات و پوست شکمشان جراحی شده است، به این مدت استراحت نیاز دارند تا به صورت کامل بهبود یابند.

اگرچه بارداری پس از ابدومینوپلاستی کاملاً ایمن است، اما جراحان پیشنهاد می‌کنند که هروقت مطمئن شدید که دیگر نمی‌خواهید باردار شوید جراحی ابدومینوپلاستی را انجام دهید؛ این کار منطقی‌تر است زیرا هزینه و نیاز به جراحی ترمیمی بعد از بارداری، کاهش می‌یابد.

آیا بارداری بعد از ابدومینوپلاستی باعث تغییر فرم شکم می شود؟

برای بسیاری از زنان این مشکل پیش می‌آید که وقتی بعد از جراحی زیبایی شکم باردار می‌شوند و زایمان می‌کنند، شکم آن‌ها دوباره به حالت قبل از عمل بر می‌گردد. به طوری که انگار هرگز عمل ابدومینوپلاستی را انجام نداده‌اند.

دلیل این تغییر این است که با رشد جنین در رحم مادر، پوست در ناحیه‌ شکم کشیده می‌شود تا با رشد جنین خود را هماهنگ کنند. علاوه بر آن، رشد جنین و بزرگ شدن شکم باعث کشیده شدن و فاصله گرفتن عضلات شکمی می‌شود.

عضلات شکمی به وسیله‌ یک بافت همبند به هم متصل شده‌اند و در هنگام بارداری که شکم بزرگ می‌شود، هورمون‌هایی ترشح می‌شوند که باعث افزایش انعطاف ‌پذیری این بافت خواهد شد. در نتیجه فاصله‌ بین این عضلات از هم بیشتر می‌شود و بین دو نیمه‌ آن یک شکاف ایجاد خواهد شد. این شکاف تا حدی طبیعی بوده و ممکن است بعد از زایمان به حالت عادی برگردد، اما در برخی از افراد این شکاف آن‌قدر بزرگ می‌شود که بعد از زایمان دیگر جمع نمی‌شود.

چه مدت بعد از عمل جراحی شکم می توانم باردار شوم؟

آنچه باید بدانید این است که جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل بزرگ و تهاجمی است. بنابراین قبل از باردار شدن به بدن خود زمان کافی برای بهبودی بدهید. بارداری برای بدن زن بسیار سخت است. بنابراین، پزشکان و جراحان پلاستیک به زنان توصیه می کنند که حداقل تا یک سال پس از انجام عمل جراحی شکم از باردار شدن خودداری کنند. زمان با توجه به سلامت بیمار نیز متفاوت است.
در صورتی که بارداری قبل از اینکه بدن زمان لازم برای بهبودی داشته باشد، رخ داده باشد، ممکن است عوارض ایجاد شود.

آیا نتایج جراحی شکم حتی بعد از بارداری نیز ماندگار خواهد بود؟

با کمال تعجب، در بسیاری از موارد، زنان حتی پس از یک بارداری کامل، نتایج رضایت بخشی را گزارش کرده اند.این موضوع می تواند به نوع بدن و میزان ترمیم عضلات قبل و بعد از بارداری نیز بستگی داشته باشد.

تامی تاک یک اسکار بر جای می گذارد که معمولاً در زیر شکم پنهان است. با این حال، در دوران بارداری، پوست روی شکم شما ممکن است کشیده شود و جای زخم را آشکار کند. اگر بیمار نیاز به سزارین داشته باشد، این احتمال وجود دارد که برش در امتداد اسکار حاصل از شکم ایجاد شود. در هر صورت، احتمال زیادی وجود دارد که اسکارهای ناشی از شکم شما بعد از بارداری نمایان شوند.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *