دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی
آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

آب آوردن شکم بعد از لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

سروما به معنای تجمع مایع موجود بین سلول ها در زیر پوست است. آب آوردن شکم یا سروما یکی از عوارض جراحی لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی می باشد  و عموما بعد از جراحی در بدن تجمع می یابد. این تجمع مایع معمولا در محل برش جراحی و بخیه ایجاد می شود. برای رفع این مشکل پس از جراحی لیپوماتیک از یک درن در محل برش برای تخلیه مایع و خونابه جمع شده، استفاده می شود. درن برای جلوگیری از تجمع مایع معمولا چند ساعت الی چند روز در موضع باقی می ماند.اگر به تازگی جراحی لیپوماتیک یا ابدومینوپلاستی داشته اید در این مقاله همراه ما باشید تا به شما توضیح دهیم علت آب آوردن شکم بعد از جراحی های شکم( لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی) چیست ؟

آب-اوردن-شکم-بعد-از-جراحی-شکم

علت آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

یکی دیگر از عوارض عمل ابدومینوپلاستی یا لیپوماتیک تجمع آب است. در واقع تجربه بسیاری از زیباجویان و افرادی که عمل پیکرتراشی را انجام داده‌اند، نشان می‌دهد تقریباً بیشتر آنها به خصوص پس از عمل لیپوماتیک شکم و پهلو، این موضوع را تجربه کرده‌اند. در ابتدا باید به شما بگوییم آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک امری کاملاً طبیعی است و موضوع نگران کننده‌ای نیست. در واقع این فرآیند که «سروما» نامیده می‌شود، یکی از واکنش‌های طبیعی بدن، هنگام ورود اشیاء خارجی و همچنین خروج برخی از بافت‌ها مثل چربی از بدن است. 

هنگام عمل، جراح پلاستیک برش کوچکی در نواحی مختلف بدن جهت خروج چربی اضافه، ایجاد می‌کند. سپس کانولا را از طریق این برش‌ها وارد بافت‌های بدن می‌کند. لوله‌ها به صورت پیوسته به بافت چربی آسیب می‌زنند و در نهایت مقدار زیادی چربی از بدن خارج خواهد شد.بدن به این موضوع واکنش شدیدی نشان دهد. این واکنش به شکل مایع میان بافتی یا آب آوردن خواهد بود.

 هنگامی که چربی از زیر پوست خارج می‌شود، فضای زیر آن خالی خواهد شد. در نتیجه برای اینکه بدن این فضای خالی را پر کند، مایع میان بافتی را در این قسمت وارد کرده و از این طریق به مقابله با عوامل بیماری‌زا و جسم خارجی که وارد بدن شده، می‌پردازد. بنابراین، آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و یا ابدومینوپلاستی یک موضوع کاملاً طبیعی است و تنها نکتۀ مهم در رابطه با آن، این است که بعد از آب آوردن شکم حتماً از گن‌های فشرده سازی طبی استفاده کنید و به صورت منظم پیاده روی داشته باشید.

عوارض آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

سروما ممکن است هر از چند گاهی خارج شود و روی سطح پوست شما بریزد. درناژ باید شفاف یا کمی خونی باشد. مشاهده ی علائم عفونت، ممکن است نشان دهنده این باشد که سروما به آبسه تبدیل شده است. برای درمان آبسه به دارو نیاز خواهید داشت زیرا ممکن است بزرگ شود و بسیار ناراحت کننده باشد. علائم زیر پس از به وجود آمدن سرما خطرناک است که این علائم عبارتند از:

  • تب و لرز
  • گیجی
  • تغییر فشار خون
  • ضربان قلب یا تنفس سریع

درمان آب آوردن شکم بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

سروما های خفیف پس از چند مدتی خود به خود بهبود می یابند. با این حال، در صورت مشاهده سروماهای بزرگ تر با پزشک خود مشورت کنید چرا که ممکن است به استخراج مایع تجمع یافته نیاز باشد. در اینجا برخی از روش های درمان سروما آورده شده است:

  • آسپیراسیون سوزنی یا تخلیه با سرنگ

گاهی اوقات از فرآیندی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف برای تخلیه ناحیه استفاده می شود. این روش برای بررسی حجم نشت مایع مورد استفاده قرار می گیرد. اگر سروماها عود کنند باید اغلب تخلیه شوند، یکی از گزینه‌ها نصب لوله درناژ برای تمیز نگه داشتن ناحیه است.

تخلیه (درناژ) خطر عفونت را افزایش می دهد و باید در یک محیط تمیز توسط متخصص انجام شود. درناژ طولانی مدت می تواند خطر عفونت را افزایش داده و روند بهبودی را به تأخیر بیندازد.

  • دارو درمانی

دارو باعث نمی‌شود مایع سریع‌تر از بین برود، اما ممکن است بتوانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی و کمک به کاهش التهاب ناشی از سروما استفاده کنید.

  • درمان های خانگی

اکثر سروماها به طور طبیعی بهبود می یابند. آنها معمولاً در عرض ۱ ماه دوباره جذب بدن می شوند، اگرچه ممکن است تا ۱ سال طول بکشد.در موارد شدیدتر، ممکن است تا ۱ سال طول بکشد تا دوباره جذب شوند، یا ممکن است کپسول تشکیل دهند و تا زمانی که با جراحی خارج شوند باقی بمانند. پس از بهبود سروما ممکن است ناحیه سفت و سخت شود.

برای کمک به بهبود سریع‌تر آن، می‌توان یک پد حرارتی یا کمپرس گرم را برای حدود ۱۵ دقیقه هر چند ساعت یکبار قرار داد. باید دقت کنید که گرما خیلی داغ نباشد و کمپرس برای مدت طولانی روی محل باقی نماند. گرمای بیش از حد می تواند منجر به تجمع مایع اضافی در سروما شود.

  • پوشیدن گن بعد از جراحی

از پزشک خود در مورد لباس های فشرده یا گن بعد از عمل لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی مشاوره بگیرید. این لباس ها برای کمک به بهبود سریعتر پوست و بافت طراحی شده اند. همچنین ممکن است تورم و کبودی پس از جراحی را کاهش دهند. این لباس ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سروما کمک نمایند.

  • ماساژ دادن

یکی دیگر از راه های پیشگیری از آب آوردن شکم، ماساژ دادن بعد از لیپوماتیک است. طریقه ماساژ دادن توسط پزشک به بیماران آموزش داده می‌شود. ماساژ بایستی سه روز پس از جراحی شروع شود.

توجه کنید که ماساژ نباید با فشار و به صورت عمقی باشد زیرا احتمال آسیب و درد برای فرد وجود دارد. ماساژ را به صورت آرام و دورانی انجام دهید تا مایعات موجود در بدن به آرامی از طریق درن‌ها خارج گردد. مدت زمان ماساژ باید توسط پزشک تعیین شود و فراموش نکنید که ماساژ درست میتواند باعث حساسیت‌زدایی از عصب های ناحیه ساکشن شود و درد را کاهش دهد.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *