دکتر شاهین بهجو » پیکرتراشی » جراحی لیپوماتیک؛ انواع و تفاوت آن با ابدومینوپلاستی
جراحی لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک؛ انواع و تفاوت آن با ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

عمل لیپوماتیک نوعی جراحی است که در آن چربی اضافی از ناحیه مورد نظر برداشته یا به ناحیه مورد نظر منتقل می شود که باعث لاغری و تغییر فرم بدن می شود. لیپوماتیک ممکن است شبیه لیپوساکشن به نظر آید، اما فناوری که در لیپوماتیک برای شکستن و مکش چربی به کار گرفته می شود بسیار متفاوت تر از لیپوساکشن است. به همین علت جراحی لیپوماتیک باعث آسیب کمتر به بافت، یکنواختی چربی زیر پوست، ظاهر زیبا تر و ظریف تر پوست و ماندگارتر می شود. اگر علاقه مند به جراحی لیپوماتیک هستید و نمی دانید چه تفاوتی با ابدومینوپلاستی دارد در این مقاله همراه ما باشید.

جراحی لیپوماتیک چگونه است ؟

لیپوماتیک یک دستگاهی است که به تایید FDA نیز رسیده است که این امکان را می دهد لیپوساکشن ایمن و موثر با حجم بالا را در تمام نواحی بدن با دقت صورت گیرد. جراحی لیپوماتیک در کلینیک و مرکز جراحی قابل انجام دادن است و با بیهوشی انجام می شود و در این روش در تنها یک جلسه میتوان حجم قابل ملاحظه ای چربی را از بدن فرد خارج کرد، این عمل جراحی شل شدن پوست را برای بیمار در پی نخواهد داشت و همینطور می تواند سلولیت را نیز از بین ببرد این روش جراحی چربی ها را بدون درد و خونریزی از بدن خارج می کند و بدن فرد به شکل و اندازه دلخواهش خواهد رسید.

 انواع لیپوماتیک

لیپوماتیک را می توان نواحی مختلف بدن که دارای چربی اضافی هستند انجام  داد، در این قسمت به بررسی این موضوع می پردازیم.

لیپوماتیک شکم

یکی از قسمت هایی که تجمع چربی در آن جا بسیار زیاد است شکم می باشد ؛ این چربی ها حتی با ورزش و یا رژیم غذایی هم از بین نمی روند فقط از حجم آن ها کاسته می شود و پس از رها کردن ورزش کردن و کنار گذاشتن رژیم غذایی مجدد برمیگردند حتی با حجم بیشتر و این همان دلیلی است که افراد بعد از کنار گذاشتن ورزش و رژیم دوباره چاق می شوند و حتی چاق تر از قبل می شوند. در جراحی لیپوماتیک این چربی های اضافی به طور کامل از بدن خارج می شوند و به دلیل آن که سلول های چربی در شکم کاهش محسوسی داشته است حتی بعد از جراحی فرد اگر رژیم غذایی خود را رعایت نکند رشد سلول های چربی مانند گذشته نخواهد بود فرد دچار چاقی مانند گذشته نخواهد شد .

لیپوماتیک بازو

براکیوپلاستی یا همان جراحی لیپوماتیک بازو، چربی های اضافی ناحیه بازو را برداشته و موجب لیفت پوست این قسمت از بدن فرد می شود که از شل شدن بازو جلوگیری کرده و فرمی زیبا به بازو خواهد داد.

لیپوماتیک شکم و پهلو

خوش فرم بودن شکم و پهلو جلوه زیبایی به تناسب اندام افراد می بخشند افرادی که در این قسمت از بدن خود چربی اضافی دارند انجام جراحی لیپوماتیک به آن ها توصیه می شود ولی با این روش فقط می توان چربی های اضافی را از قسمت شکم و پهلو خارج کرد؛ ولی اگر دچار افتادگی در این نواحی هستند توصیه ما به آن ها جراحی لیپوماتیک نمی باشد بهتر از روش های دیگری مانند ابدومینوپلاستی استفاده کنند که برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مربوط به ابدومینوپلاستی مراجعه کنید .

لیپوماتیک ران

داشتن پاهایی زیبا و کشیده می تواند جلوه خاصی به زیبایی اندام افردا ببخشد. ران های چاق می تواند تناسب اندام افراد را زیر سوال ببرند به دلیل اینکه پاها یکی از اعضای اصلی در ظاهر افراد به حساب می آیند.  افردای از چاقی ران های خود به ستوه آمده اند به دنبال راه حل هایی برای کوچک کردن آن هستند که ما به آن ها جراحی لیپوماتیک را پیشنهاد می کنیم هر چند این افراد می توانند به وسیله ورزش به کاهش سایز در این قسمت از بدن خود بپردازنند ولی این روش بسیار زمانبر و کند است ، ولی با انجام عمل لیپوماتیک ران تنها در یک جلسه می توانند ران های خود را لاغر کرده و به نتیجه دلخواه خود برسند .

لیپوماتیک غبغب

از روش جراحی لیپوماتیک می توان برای از بین بردن چربی های غبغب نیز استفاده کرد . با کوچک کردن غبغب می توان زیبایی افراد را به آنها بازگرداند. زمانی که تجمع چربی در ناحیه صورت و گردن زیاد می شود موجب بوجود آمدن غبغب و افتادگی پوست در این قسمت می شود و حتی زیبایی چانه را نیز تحت تاثیر قرار داده و باعث لایه لایه شدن آن میشود ناگفته نماند که غبغب ربطی به اضافی وزن و سن ندارد ولی با روش جراحی لیپوماتیک غبغب می توان آن را از بین برد.

عوارض عمل جراحی لیپوماتیک

این عمل جراحی هم مانند سایر عمل های جراحی عوارضی در پی خواهد داشت . اگر لیپوماتیک توسط کادر پزشکی مجرب و توسط بهترین جراح پلاستیک تهران صورت نگیرد طبیعتا عوارضی در پی خواهد داشت و حتی در نتیجه عمل هم بی تاثیر نخواهد بود.که این عوارض جراحی های لاغری ناشی از اشتباه پزشکان و عدم توجه به نکاتی است. این جراحی به خودی خود هیچ عارضه ای ندارد مگر اینکه یک عامل بیرونی این مشکل را ایجاد کند، اما ممکن است برخی عوارضی وجود داشته باشند که در بیشتر افراد بروز کند. به عبارت دیگر عوارض موقتی جز جدایی ناپذیر هر جراحی زیبایی هستند.
برخی از معروف ترین عوارض عمل لیپوماتیک عبارتند از:

 • احتمال در گیر شدن محل برش با عفونت می تواند یکی از عوارض آن باشد. اگر پس از جراحی مراقب نباشید و توجه زیادی داشته باشید ممکن است این اتفاق بیفتد.
 • خون مرده و کبودی بعد از لیپوماتیک به دلیل استفاده از دارو که باعث انعقاد خون می شود، ایجاد می شود. حتما قبل از جراحی لیپوماتیک در مورد داروهای خاصی که مصرف می کنید و بعد از جراحی باید ادامه دهید  با پزشک مشورت کنید.
 • در صورت عدم رعایت دستورالعمل ها و همینطور استفاده نکردن از لباس های مربوطه ممکن است دچار افتادگی پوست شوید .

نکات مهمی که قبل و بعد از عمل جراحی لیپوماتیک باید به آنها توجه کرد

امروزه روش لیپوماتیک یکی از شایع ترین و پرکاربرد ترین روش های جراحی برای لاغری به حساب می آید که می توان به کمک آن چربی های اضافی را از نواحی مختلف بدن خارج کرد و به سایز ایده آل خود رسید. ولی برای داشتن نتیجه ای مطلوب نیازمند هستید که یکسری نکاتی را قبل و بعد از جراحی بدانید تا بتوانید با کمترین عارضه ای به هدف دلخواه خود برسید. هر چند این روش، جزو روش های بی خطر برای لاغری می باشد اما افرادی که می خواهند از این روش استفاده کنند حتما باید قبل از انجام عمل با پزشک متخصص و باتجربه ای مشورت کنند و در صورت مطلوب بودن شرایط آن ها و تایید پزشک اقدام به انجام جراحی کنند.  

انواع-جراحی-لیپوماتیک

اقدامات قبل از جراحی لیپوماتیک

بیمار باید قبل از انجام عمل آمادگی خود را برای این جراحی اعلام کند و از یک هفته قبل اقدام به انجام آزمایش های مربوطه کند و از انجام برخی کارها پرهیز کند که در زیر آن ها را شرح می دهیم:

 • عدم مصرف مایعات و غذا شب قبل از عمل
 • عدم مصرف سیگار و دخانیات شب قبل از عمل
 • عدم مصرف برخی داروها از جمله آسپرین
 • انجام آزمایش خون برای بررسی شرایط عمومی بدن
 • انجان تست بارداری در زنان
 • انجلم سونوگرافی برای بررسی میزان چربی های زیر پوست در ناحیه جراحی
 • تشکیل پرونده برای جراحی
 • گرفتن رضایت کتبی از فردی که مورد عمل قرار خواهد گرفت

چه کسانی نمی توانند کاندیدای جراحی لیپوماتیک شوند؟

طبق نظر پزشکان متخصص و جراحان همه افراد نمی توانند کاندیدای خوبی برای انجام جراحی لیپوماتیک باشند ؛ که در ادامه به بررسی دلایل آن می پردازیم:

 • بیماران قلبی

درست است در این جراحی از بیهوشی استفاده نمی شود بیماران قلبی می توانند از این روش استفاده کنند اما نکته مهم در اینجاست اگر بیماران به مصرف لیدوکائین حساسیت داشته باشند کاندیدای مناسبی برای این جراحی نمی باشند زیرا در این عمل جراحی از لیدوکائین استفاده می شود . در غیر این صورت به دلیل حساسیت بیمار با لیدوکائین جراحی باید با بیهوشی صورت گیرد که می تواند برای بیماران قلبی خطر آفرین باشد .  

 • افراد مبتلا به فشارخون

افردا مبتلا به فشارخون همانند بیماران قلبی نمی توانند کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوماتیک باشند .

 • بیماران هموفیلی

افراد مبتلا به هموفیلی هم کاندیدای مناسبی برای این روش نمی باشند به دلیل اینکه هموفیلی جلوی لخته شدن خون به هنگام خون ریزی را می گیرد و این باعث می شود خون زیادی از بدن آن ها خارج شود و این برای این روش اصلا مطلوب نمی باشد . حتی توصیه پزشکان به افراد سالم که می خواهند جراحی لیپوماتیک را انجام دهند این است که تا چندین هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین ، آسپرین و … خوداری کنند تا خطری عمل جراحی و خود آن ها را تهدید نکند . 

 • افراد چاق و دارای اضافه وزن

عمل لیپوماتیک بیشتر مناسب افرادی است که فقط در قسمت خاصی از بدن خود دچار چاقی هستند . ولی افردای که کل بدن آنها چاق است کاندیدای مناسبی نیستند به دلیل اینکه کل بدن انها باید تحت عمل لیپوماتیک قرار بگیرد که استفاده بیش از حد از روش لیپوماتیک خطرآفرین خواهد بود . توصیه پزشکان برای این افراد این است که یک بازه زمانی چند ماهه یا یک ساله با ورزش و رژیم غذایی مناسب وزن خود را کم کنند و در صورتی که فقط قسمتی از بدن آن ها کوچک نشد در این صورت می توانند از روش لیپوماتیک فقط برای آن قسمت از بدن استفاده کنند .

 • بیماران عفونی

بیماران عفونی به دلیل آنکه دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند ممکن است نتوانند عمل جراحی لیپوماتیک را تحمل کنند . ولی بیماران نظیر افراد دیابتی شدید و افرادی که دارای بیماری های خودایمنی پیشرفته هستند کاندیدای مناسبی نیستند ولی اگر پزشک پس از بررسی آزمایشات آنها تشخیص دهد که این افراد هم می توانند این عمل را انجام دهند و برای آنها خطرآفرین نمی باشند ، با توجه به داروهایی که به آنها به تجویز می شود این افراد هم می توانند تحت عمل جراحی لیپوماتیک قرار بگیرند . 

عمل-جراحی-لیپوماتیک

تفاوت جراحی لیپوماتیک با ابدومینوپلاستی

هر دوی این روش ها از روشهای لاغری به شمار می آیند ولی برای اینکه بدانیم کدام روش بهتر است باید حتما با پزشک مشورت کرد. ابدومینوپلاستی برای افردای دارای چربی های اضافی زیادی در قسمت تحتانی شکم خود هستند با خارج کردن چربی های اضافی می توان جلوه زیبایی را در شکم ایجاد کند و حتی افرادی که زایمان های متعددی داشته اند و به دلیل افرایش سن دچار افتادگی چوست شکم شده اند می تواند مناسب باشد روش را روش لیپوماتیک تهاجمی تر نیز می نامند.

اما در روش لیپوماتیک که بیشتر موضعی می باشد و پوست افراد حالت افتادگی نداشته و ارتجاعی می باشد میتوان به کمک روش لیپوماتیک میتواند مقداری چربی را از برخی از نواحی بدن آنها خارج کرد ولی افرادی که دارای چربی های زیادی و شکم های بزرگی هستند بهتر است از روش ابدومینوپلاستی استفاده کنند .

کلام آخر

جراحی های کاهش وزن مقدار زیادی از چربی را فورا حذف می کنند. ممکن است مانند یک معجزه باشد، اما اگر دقت بیشتری داشته باشید، جراحی لیپوماتیک و سایر جراحی هایی که چربی را با ساکشن از بین می برند، فقط بر روی چربی زیر پوست تمرکز می کنند. چربی زیر جلدی در واقع ایمن ترین نوع چربی در بدن است، اما مشکل اصلی کسانی که اضافه وزن دارند، چربی احشایی است. چربی های احشایی چربی هایی هستند که اندام های حیاتی بدن را احاطه کرده اند. مقادیر متعادل این چربی ها بد نیستند و از اندام های حیاتی محافظت می کنند، اما یک فرد دارای اضافه وزن مطمئناً چربی احشایی زیادی دارد. چربی احشایی عاملی برای ایجاد التهاب و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، سکته مغزی و سرطان های مختلف است. بهتر است قبل از انجام هرگونه عملی با پزشکان متخصصی مشورت کرده تا خطری سلامتی شما را تهدید نکند .

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *