قبل و بعد جراحی بینی

جراحی بینی

آنچه می خوانید...

عمل جراحی بینی عملی است که شکل ظاهری بینی شما را تغییر می دهد. دلیل و انگیزه جراحی بینی می تواند زیبایی، درمان و یا هردو باشد. برای جراحی بینی، پزشک جراح شکل ظاهری، پوست بینی و تغییراتی که فرد برای بینی خود در نظر دارد را بررسی می کند. سپس متناسب با آن، بهترین روش جراحی را انتخاب می کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با صفر تا صد یک عمل رینوپلاستی آشنا شوید.

نمونه ای از جراحی زیبایی بینی که توسط دکتر شاهین بهجو انجام شده است.

دلیل انجام جراحی بینی

جراحی بینی برای تغییر شکل، اندازه و حجم بینی شما انجام می شود. این جراحی ممکن است به دلیل بدشکلی ناشی از زخم، نقص مادر زادی و یا دشورای در تنفس باشد.

به طور کلی می توان گفت هدف از این جراحی می تواند  کسب زیبایی بیشتر و یا درمان مشکلات ظاهری و تنفسی بینی باشد. کج بودن بینی، انحراف بینی، داشتن پولیپ، قوز بینی، اختلالات تنفسی، عدم قرینگی بینی و حفره های آن و … همگی از عللی هستند که می توانند منجر به جراحی زیبایی بینی یا درمانی آن شوند. اغلب افرادی که با هدف درمانی اقدام به جراحی بینی می کنند، همزمان جراحی زیبایی نیز انجام می دهند.

انواع فرم بینی قبل از عمل

بینی ها را قبل از جراحی می توان به دو نوع استخوانی و گوشتی تقسیم نمود. هر کدم از این فرم بینی ها، ویژگی های خاص خود را دارند که اغلب از ظاهر بینی مشخص است و در مواردی که قابل تشخیص نباشد، باید توسط پزشک تعیین شود.

بینی های گوشتی دارای پوستی ضخیم، پره های بینی کلفت، اندازه ای بزرگ، بافت استخوانی و غضروفی ضعیف و نوک بینی دایره شکل است.

بینی های استخوانی نیز برعکس بینی گوشتی دارای پوستی نازک، قوز بینی، بافت استخوانی و غضروف مستحکمی است. این بینی ها نوک باریک تری دارند.

فرم اولیه بینی در تعیین روش جراحی و نتیجه نهایی آن بسیار موثر است. زیرا بینی های گوشتی را معمولا نمی توان به صورت فانتزی عمل کرد. زیرا تغییرات جراحی بینی عروسکی بسیار زیاد است و بینی گوشتی به علت بافت غضروفی ضعیف، تاب تح-مل این حجم از تغییرات را نخواهد داشت.

جراحی بینی با انحراف

انواع فرم بینی پس از جراحی

بینی ها پس از جراحی به 3 فرم طبیعی، عروسکی و نیمه فانتزی در می آیند که هر یک ویژگی های خاص خود را دارند.

بینی های طبیعی: متناسب با اجزای صورت فرد و همه تغییرات به صورت متعادل اعمال می شود.

بینی های فانتزی: نوک سربالا، اندازه بسیار کوچک، حفره های بینی بسیار کوچک، قوس شدید

بینی های نیمه فانتزی: فرمی بین بینی های طبیعی و فانتزی. دارای قوسی کمتر از بینی های عروسکی، نوک سر بالا اما کمتر از بینی عروسکی و به طور کلی تمامی ویژگی های بینی فانتزی با شدت کمتر را دارد.

جراحی بینی به چند روش انجام می شود؟

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می شود که امروز روش جراحی بسته تقریبا منسوخ و ناکارآمد شده است. اما باز هم بد نیست با آن آشنا باشید.

جراحی بینی به روش باز

در این روش، برش ها به نحوی بر روی بینی ایجاد می شوند که بتوان پوست روی بینی را برداشت و به بافت های زیرین دست پیدا کرد. در این روش، جراح با دید بازتری می تواند عمل جراحی را انجام دهد. در نتیجه دقت بیشتری به کار می گیرد و احتمال خطا در روند جراحی بسیار کم است.

جراحی بینی بسته

در جراحی بینی به روش بسته برش های کوچک تری ایجاد می شود و پوست از روی بینی جدا نمی شود و جراح تسلط کافی برای اعمال تغییرات را ندارد. از همین رو این روش جراحی اغلب برای مشکلات جزئی یا جراحی های ترمیمی کاربرد داشت که به مرور کمتر مورد استقبال قرار گرفت.

اگر علاوه بر عمل بینی قصد جوانساری پوست خود را دارید پیشنهاد می کنیم مقاله جراحی لیفت صورت را مطالعه کنید.

آمادگی های قبل از جراحی بینی

نکاتی وجود دارد که لازم است قبل از اقدام به جراحی بینی در مورد آن ها اطلاعاتی داشته باشید. در ادامه برخی از مهم ترین ها را بیان می کنیم.

مشاوره قبل از جراحی بینی

قبل از انجام عمل جراحی باید در ملاقاتی با پزشک در مورد موارد بسیار مهم صحبت کنید تا عمل جراحی خوب پیش رود. در این ملاقات موارد زیر بررسی می شود:

 • سابقه درمانی: مهم ترین سوالی که پزشک از شما می پرسد در مورد انگیزه و هدف شما از عمل بینی است. همچنین در مورد استفاده شما از دارو و سابقه انسداد بینی سوالاتی می پرسد. اگر شما اختلال خونریزی بینی دارید بهتر است این جراحی را انجام ندهید.
 • آزمایش جسمی: پزشک یک آزمایش جسمی کامل تجویز می کند که شامل آزمایشات مختلفی از جمله آزمایش خون است.
 • عکس برداری: در مطب پزشک و یا آتلیه های مخصوص از تمام زوایای بینی شما عکس گرفته خواهد شد. در این راستا ممکن است از نرم افزارهای کامپیوتری استفاده شود که شکل بینی بعد از عمل جراحی را نشان دهند.
 • صبحت کردن در مورد انتظاراتتان از جراحی بینی: شما و پزشک باید در مورد هدف و انگیزه جراحی صحبت کنید. پزشک به شما توضیح می دهد که چه مدل بینی به صورت شما می آید و در نهایت نیز چه شکلی به خود می گیرد.

چانه کوچک باعث می شود بینی شما بزرگ تر به نظر برسد. بنابراین اگر دارای چانه کوچکی هستید با پزشک در مورد عمل جراحی بزرگ کردن چانه به جای جراحی بینی صحبت کنید.

اگر قرار بر این باشد که عمل جراحی سر پایی داشته باشید حتما از کسی بخواهید که شما را بعد از عمل جراحی به خانه برساند. همچنین از اعضای خانواده خود بخواهید تا یک یا دو روز بعد از عمل جراحی با شما بمانند و به در انجام امور شخصی به شما کمک کنند.

تغذیه و مصرف دارو

قبل و بعد از عمل جراحی از مصرف داروهایی که آسپرین و ایبوپرفین دارند، پرهیز کنید. زیرا این داروها ممکن است باعث افزایش خونریزی شوند. فقط داروهایی را مصرف کنید که از سوی جراح تجویز شده است.

اگر سیگار می کشید، آن را متوقف کنید. زیرا سیگار کشیدن روند بهبود بعد از بیماری را کند می کند و احتمال عفونت و خونریزی را افزایش می دهد.

همچنین لازم است روز و شب قبل از عمل جراحی غذایی سبک میل کنید و بیشتر آب بنوشید. فراموش نکنید که لازم است به مدت 8 ساعت قبل از عمل جراحی باید ناشتا باشید.

حین عمل جراحی چه اتفاقاتی روی می دهد؟

بیهوشی موضعی و یا بیهوشی کامل در عمل جراحی بینی به میزان پیچیدگی عمل جراحی بستگی دارد. بهتر است  قبل از عمل جراحی با پزشک خود در مورد نوع بیهوشی صحبت کنید.

بیهوشی موضعی: این نوع  بیهوشی معمولا برای جراحی سرپایی استفاده می شود و روی قسمت های خاصی اعمال می شود. پزشک از داروی بی حسی روی بافت های بینی استفاده می کند و در نتیجه بینی بی حس می شود اما به طور کامل بیهوش نمی شوید.

بیهوشی کامل: داروی بیهوشی توسط ماسک و یا ورید به شما داده می شود. شما کاملا بیهوش می شوید و بعد از به هوش آمدن چیزی به یاد نمی آورید.

پزشک بر اساس این که چه مقدار از بینی شما باید برداشته شود و یا چه مقدار به آن اضافه شود، با روش های مختلف شکل آن را تغییر می دهد.

مراقبت های لازم پس از عمل زیبایی بینی

بعد از عمل جراحی بینی شما باید استراحت کنید. هنگام دراز کشیدن سرتان را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا از خونریزی و ورم پیشگیری شود.

برای کاهش احتمال خونریزی و ورم بینی پزشک موارد زیر را برای شما تجویز می کند:

 • از فعالیت زیاد مثل ایروبیک و پریدن پرهیز کنید.
 • برای جلوگیری از یبوست، غذاهایی با فیبر بالا مثل میوه و سبزیجات بخورید.
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا مانع حرکت لب بالایی شوید.
 • لباس های جلو بسته بپوشید. زیرا لباس هایی مثل گرمکن و تی شرت که از سر عبور می کنند، ممکن است محل جراحی را دچار آسیب کنند.
 • ممکن است بعد از عمل جراحی، دور چشم شما به مدت یک و یا دو هفته کبود شود. ورم بینی نسبت به کبودی دور چشم به زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارد. به هیچ عنوان کمپرس سرد و یخ روی بینی خود قرار ندهید.
 • بعضی از بیماران در هفته اول بعد از عمل جراحی از لوله تراشه بینی استفاده می کنند. شما باید انتظار ورم و کبودی اطراف چشم را داشته باشید. کبودی و ورم اطراف چشم بعد از روز سوم بهتر می شوند و تا شش ماه بعد از جراحی نیز از بین می روند.
 • لازم است به مدت سه تا شش هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت زیاد پرهیز کنید. پس از آن می توانید به روال عادی زندگی بازگردید.

اگر برای عمل بینی خود به دنبال بهترین جراح پلاستیک تهران هستید حتما مقاله بهترین جراح پلاستیک را مطالعه کنید.

علائمی که در صورت بروز پس از جراحی بینی، پزشک باید در جریان آن ها قرار بگیرد

 • خونریزی ناگهانی و شدید که با کمپرس یخ و یا بالا گرفتن سر بند نمی آید..
 • تب بالای 101.5 درجه
 • درد و سردرد شدید و مداوم که با مسکن برطرف نمی شود.
 • ورم و قرمزی اطراف بینی که رو به افزایش است.

تصمیم گیری و برنامه ریزی برای عمل جراحی بینی

اگر به انجام عمل جراحی فکر می کنید، با پزشک در این مورد صحبت کنید. در طول جلسه ملاقات با پزشک در مورد اهداف خود از جراحی و اینکه دوست دارید بینی شما چه تغییراتی کند صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که بینی بی نقص وجود ندارد. جراحی زیبایی می تواند شکل ظاهری بینی را بهتر کند. پزشک با شما در مورد ویژگی های ظاهری و تغییراتی که باعث بهتر شدن بینی می شوند، صحبت می کند.

جراح، ساختار و ویژگی های ظاهری شما را ارزیابی می کند و سپس به شما می گوید که آیا انتظارات شما از جراحی قابل اجرا است یا خیر.

جراح، همچنین سلامت عمومی شما را در نظر می گیرد و در مورد هزینه ها، روند بهبود و خطرات با شما صحبت می کند. تکنیک های متفاوتی برای جراحی بینی وجود دارند. وقتی که تصمیم به عمل جراحی می گیرید پزشک، شکل نهایی بینی بعد از عمل جراحی را توصیف می کند.

اگر بیمه سلامت دارید، از قبل در مورد اینکه آیا بیمه این جراحی را پوشش می دهد صحبت کنید. بیمه سلامت جراحی زیبایی را پوشش نمی دهد اما هزینه های درمانی را پرداخت می کند.

چگونه بهترین جراح بینی را انتخاب کنم؟

بررسی کنید که آیا پزشک تخصص و تجربه کافی در زمینه جراحی بینی دارد یا خیر. زیرا داشتن دانش تخصصی در زمینه جراحی بینی باعث می شود که پزشک به خوبی با آناتومی بینی و مشکلاتی که ممکن است آن را درگیر کند، آشنا باشد. در نتیجه احتمال بروز مشکلات پس از جراحی به حداقل می رسد.

عکس های قبل و بعد از عمل بینی بیماران دیگر را بررسی کنید. زیرا این عمس ها نشان دهنده کیفیت و سبک کاری پزشک است. بنابراین با بررسی آن ها می توانید تشخیص دهید که آیا سلیقه شما با سبک کاری پزشک انتخابی هم راستا است یا خیر.

مهارت و تجربه جراح را بررسی کنید. هرچه تجربه و مهارت پزشک در زمینه جراحی بینی بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض و خطرساز بودن جراحی نیز برای شما کمتر می شود.

در صورت امکان با بیماران قبلی پزشک و افراد دارای تجربه مشابه ارتباط برقرار کنید. صحبت مستقیم با بیماران، بهترین راه برای کسب اطلاعات در مورد پزشک است. بنابراین اگر دوستان و اقوام شما عمل جراحی بینی انجام داده اند حتما در مورد میزان رضایت آن ها بپرسید.

برای مشاهده نمونه کارهای دکتر شاهین بهجو، یکی از بهترین جراحان بینی در تهران می توانید صفحه اینستاگرام ایشان را دنبال کنید.

View this post on Instagram

A post shared by دکتر شاهین بهجو،جراح پلاستیک (@drshahinbehjoo)

ویژگی های یک جراح بینی خوب چیست؟

 • توانایی برقرار کردن ارتباط مناسب با بیمار
 • توجه به اهداف و خواسته های افراد از عمل جراحی
 • شرح کامل از جزئیات جراحی بینی مانند نوع بینی، روش جراحی، عوارض احتمالی، باید ها و نباید های جراحی، زمان بهبود و …
 • در نظر گرفتن سلامت بیمار به عنوان اولویت
 • استفاده از تکنیک های مدرن برای جراحی
 • استفاه از تکنیک های مختلف بر اساس نیاز های بیمار
 • توجه به الویت های بیمار برای جراحی

بدترین اتفاقی که ممکن است پس از جراحی بینی روی دهد، این است که نتیجه با آنچه شما انتظار داشته اید متفاوت باشد و یا ایردات ظاهری فاحشی داشته باشد. در چنین شرایطی معمولا نیاز به جراحی ترمیم بینی است که برای انجام آن هم باید صبر کنید تا استخوان و بافت بینی به خوبی جوش بخورد.

آیا جراحی بینی عوارض دارد؟

شاید یکی از بیشترین عواملی که افراد را از جراحی بینی باز می دارد، عوارض آن پس از عمل باشد. زیرا اکثریت شنیده ایم که جراحی بینی همراه با کبودی است، تورم زیادی دارد، با سراخوردگی ممکن است آسیب ببیند و … . در این باره باید بگوییم که تا حدودی صحیح است اما میزان و شدت بروز هر ثیک از این عوارض همگی بسته به میزان مهارت و تجربه جراح دارد.

هرچه پزشک حاذق تری را برای جراحی انتخاب کنید، احتمال شدت یافتن عوارض ناشی از جراحی نیز کمتر خواهد بود. البته ذکر این نکته نیز لازم است که شرایط و سیستم ایمنی بدن افراد هم با یکدیگر متفاوت است. ممکن است برای فردی به طور کلی روند بهبود زخم و کبودی ها طولانی باشد. در این صورت دیگر به پیچیدگی عمل یا جراح ارتباطی ندارد.

نتایج عمل جراحی بینی

تغییرات جزئی در ساختار بینی می توانند تاثیر بسیار زیادی در ظاهر آن داشته باشد. اما در بعضی موارد، تغییرات جزئی کافی نیستند و ممکن است بیمار به یک عمل جراحی دیگر نیاز داشته باشد. در چنین مواردی، بهتر است یک سال صبر کنید و بعد دوباره عمل جراحی را انجام دهید. پیامد های ناشی از عمل جراحی بینی بلند مدت هستند. همانطور که سن شما بالا می رود، بسیار عادی است که تغییراتی در ظاهر شما از جمله بینی به وجود آید.

هزینه جراحی زیبایی بینی

هزینه جراحی بینی یکی از پر تکرارترین پرسش های این عمل زیبایی است. تنوع و نوسانات قیمتی که در این زمینه وجود دارد نیز عاملی برای سردرگمی افراد و متقاضیان جراحی شده است. اما در این راستا باید بگوییم که تعیین قیمت جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد و همین عوامل، باعث تفاوت هزینه عمل برای هر نفر می شود. از جمله موثرترین فاکتورها در تعیین هزینه این جراحی به شرح زیر است:

 • نوع بینی
 • مشکلات موجود بر روی بینی
 • میزان تغییراتی که باید بر روی بینی انجام گیرد.
 • جنس پوست بینی
 • روش جراحی
 • همزمانی جراحی درمانی و زیبایی
 • هزینه های جانبی (آزمایشات، عکسبرداری ها و …)
 • دستمزد جراح
 • و …

بنابراین برای اطلاع از هزینه دقیق جراحی بینی لازم است به صورت حضوری نزد جراح مورد نظرتان مراجعه نمایید تا با معاینه و بررسی شما، بتواند قیمت نهایی عمل زیبایی بینی را تعیین کند.

نتیجه گیری

جراحی بینی از جمله عمل های زیبایی بسیار پر طرفدار است که پیوسته افراد بیشتری تمایل به انجام آن دارند. اما نتیجه این عمل زیبایی بسیار راهمیت دارد زیرا می تواند زیبایی سایر اجزای صورت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین مهم است که برای انجام آن نزد چه پزشکی مراجعه نمایید. بنابراین در شرایطی که عمل بینی برایتان ضروری نیست، به قدر کافی تحقیق کنید تا از بروز عوارض احتمالی جلوگیری نمایید.

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو

دکتر شاهین بهجو فارغ التحصیل رشته تخصصی جراحی عمومی دانشگاه شهید بهشتی است. پایان نامه دوره تخصصی ایشان با عنوان روش جدید جراحی سرطان پستان بعنوان طرح پژوهشی منتخب در مرکز تحقیقات سرطان به انجام رسید. سپس مدارج تحصیلی را در مقطع فوق تخصصی جراحی پلاستیک‌ و زیبایی در مرکز ۱۵ خرداد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داده و به اتمام رساندند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *